Edukacja Globalna

Tydzień Edukacji Globalnej

Tydzień Edukacji Globalnej 2019

Największym wyzwaniom stojącym dziś przed ludzkością można sprostać poprzez innowacyjność obejmującą wszystkich (inclusive innovation), tzn. opartą na szerokiej współpracy i mającą na celu rozwiązanie problemów globalnych. Współpracując z innymi możemy znaleźć nowe, lepsze sposoby rozwiązywania problemów oraz zaspokajania potrzeb większej liczby ludności.

Ziemia jest jedna dla wszystkich i wszyscy powinniśmy o nią dbać. Wiele ekologicznych wyzwań ma charakter globalny i może zostać rozwiązanych jedynie w ramach kompleksowych działań na poziomie światowym. Inne wyzwania wiążące się z ochroną środowiska mają wymiar regionalny, co oznacza, że wymagają współpracy, w tym z krajami, które graniczą z UE

Nasza szkoła już od czterech lat bierze czynny udział w projekcje zorganizowanym przez ORE „Edukacja globalna. Liderzy edukacji na rzecz rozwoju II”. W tym roku szkolnym hasłem Tygodnia Edukacji Globalnej jest: „Pobudka. To ostatni dzwonek dla klimatu”.

TEG 2019 zaczęliśmy od poniedziałkowego apelu szkolnego, na którym liderka edukacji globalnej p. Marta Karniej przekazała podstawowe wiadomości o zmianach klimatu i globalnym ociepleniu. Poznaliśmy skutki zmian klimatu, które doprowadzają naszą planetę do zniszczeń.  W ciągu ostatniego stulecia naukowcy obserwują coraz szybciej zachodzące zmiany we wzroście temperatury na Ziemi oraz wzrost występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych. Powodują one między innymi zwiększanie się liczby katastrof naturalnych, powodzi, huraganów. Dowiedzieliśmy się co każdy z nas może zrobić, aby pomóc naszej planecie. Zadziwiające, jak proste czynności dnia codziennego, o których na co dzień zapominamy mogą zapobiec zmianie klimatu. Pani Marta przedstawiła plan na cały tydzień i omówiła działania, które podejmie nasza społeczność szkolna. W poniedziałek stanęły w szkole pojemniki do segregacji śmieci, które umieszczone są w dwóch miejscach. Odbyło się krótkie szkolenie dotyczące segregacji, przypominjące co powinno znaleźć się w poszczególnych pojemnikach. W najbliższym czasie pojawią się „przypominajki”, wykonane przez uczniów, które będą nas mobilizować do wyłączania światła w toaletach, zakręcaniu kranu. Mamy nadzieję, że takie bardzo proste czynności staną się nawykiem, a także pozwolą uzmysłowić, jak zwykłe czynności mogą pomóc naszej planecie. Podczas trwania TEG uczniowie klas 8 stworzą ulotkę informacyjną, która ma za zadnie uzmysłowienie skali problemu, zawierać będzie również informacje, co każdy z nas może zrobić, aby zatrzymać globalne ocieplenie.

W środę spotkaliśmy się ponownie na apelu szkolnym, ubrani w kolorze niebieskim, aby uczcić Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. W tym roku przypada 30-letnia rocznica powstania Konwencji Praw Dziecka. Dzień ten obchodziliśmy wspólnie z UNICEF, międzynarodową organizacją zajmującą się pomocą dzieciom. Zapoznaliśmy się z prawami dziecka zapisanymi w konwencji, obejrzeliśmy filmiki promujące akcję, a także zobaczyliśmy jak wielką siłę mają dzieci, jak wiele potrafią zmienić w świecie dorosłych. Dowiedzieliśmy się, że nie wszędzie na świecie prawa dzieci są respektowane, nawet tak oczywiste dla nas, jak prawo do czystej wody, czy edukacji. Zobaczyliśmy jak wiele znanych osób ze świata kultury i sportu wspiera UNICEF. Podczas apelu nagrodziliśmy uczniów naszej szkoły, którzy w ostatnim czasie osiągali sukcesy sportowe, muzyczne i recytatorskie. Na koniec uczciliśmy ten dzień wspólnym zdjęciem.

W piątek uczniowie klas 8 rozdawali ulotki swoim młodszym kolegom i koleżankom, nauczycielom i pracownikom szkoły. Reprezentacja uczniów wybrała się pod opieką p. Marty Karniej do Urzędu Gminy, gdzie poinformowaliśmy urzędników o naszej akcji, wręczyliśmy ulotki, a także zostawiliśmy część dla mieszkańców gminy. Odwiedziliśmy również bank, gdzie pozostawiliśmy ulotki i pobliskie sklepy. Mamy nadzieję, że taka akcja pobudzi świadomość mieszkańców Wieliczek.

Tydzień Edukacji Globalnej był tylko wstępem do dalszych działań na rzecz planety. Mamy nadzieję, że uświadomił skalę zagrożeń, pobudził wyobraźnię i dał energię do ciągłego dbania o Ziemię.

 

 

Tydzień Edukacji Globalnej rozpoczęliśmy od udziału w innowacyjnym działaniu „Międzypowiatowej grywalizacji jako metody pracy w realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego. Zastosowanie w edukacji na rzecz rozwoju” realizowanym w ramach projektu  49/2018/M „Edukacja globalna. Liderzy edukacji na rzecz rozwoju II”.  Celem przedsięwzięcia była realizacja priorytetów polityki oświatowej państwa, propagowanie edukacji na rzecz Zrównoważonego Rozwoju, innowacyjności, nowatorskich metod pracy dydaktyczno- wychowawczej, rozwijania kompetencji kluczowych uczniów zgodnie z wymaganiami podstawy programowej kształcenia ogólnego na różnych etapach edukacyjnych. Dwoje uczniów Adrianna Sulżycka i Filip Gorlo z kl. VIIa reprezentowało naszą szkołę pod opieką szkolnego lidera edukacji globalnej p. Marty Karniej. W rywalizacji wzięło udział 13 szkół. Uczniowie byli podzieleni na grupy, nie była to rywalizacja miedzy szkołami. Temat dotyczył energii odnawialnej czyli 7 Celu Zrównoważonego Rozwoju, uczestnicy rozwiązywali zadania wiedzowe, a także praktyczne. Cała impreza zakończyła się wspólnym ogniskiem na terenie Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku.

21 listopada odwiedzili nas wolontariusze z suwalskiej Fundacji „Zwierzęta niczyje”.  Przyjechali państwo Katarzyna i Kazimierz Walijewscy w towarzystwie suczki Safony. Opowiedzieli o zasadach i celach funkcjonowania fundacji oraz uwrażliwili na los zwierząt, do których tragicznego losu przyczynia się, niestety, człowiek. Wzruszające były filmiki i zdjęcia pokazujące, jak oddanymi i  wiernymi stworzeniami są psy, natomiast niektórzy ludzie, który  okazują się być okrutnymi, wypadają po prostu słabo, niedojrzale i nieodpowiedzialnie w stosunku do zwierząt. Formą naszego podziękowania i dowodem wrażliwości na los porzuconych, niechcianych czworonogów były dary zebrane podczas szkolnej zbiórki. Oprócz spotkania z wolontariuszami swój finał znalazły działania podjęte w związku z obchodami Dnia Życzliwości i Pozdrowień, a więc  wybór najżyczliwszej osoby w każdej klasie i wspólne wykonanie drzewka życzeń i pozdrowień. Miały one uzmysłowić, że życzliwość nie wymaga szczególnego wysiłku czy poświęcenia. Czy trudno  powiedzieć „Dzień dobry”, „Przepraszam”, „Proszę” czy „Dziękuję”? Czy niemiła jest świadomość, że dzięki nam ktoś się uśmiechnie, poczuje się zauważony, kiedy mu pomożemy,  powiemy dobre słowo, wesprzemy w trudnych chwilach? Dając tak niewiele, możemy zyskać tak dużo! 

Kolejnym działaniem była wizyta naszej byłej uczennicy Klaudii Rogaczewskiej, która przyjechała opowiedzieć uczniom klas siódmych, o projekcie w jakim wzięła udział podczas pobytu w Kostaryce. Pani Klaudia postanowiła zmienić swoje życie i wybrała się w daleką podróż, porzucając pracę, aby zostać wolontariuszką w odległym rejonie świata jakim jest Ameryka Łacińska. W Kostaryce pracowała z dziećmi niepełnosprawnymi, prowadziła z nimi zajęcia artystyczne. Wyjazd ten zmienił wiele w jej podejściu do życia  i pozwolił poznać cudownych ludzi, którzy mimo wielu problemów cieszą się tym co mają i uśmiechają się mimo wielu trudności z jakimi muszą się borykać na codzień. Pokazała nam piękny, ale niebezpieczny kraj, który zamieszkują wspaniali ludzie, pozytywnie nastawieni do świata.

Ostatnim punktem spotkań z edukacją globalną, była Szkolna Grywalizacja, w której wzięli udział uczniowie klas szóstych, a organizacją zajęły się panie Marlena Miliszewska i Marta Karniej. Spotkanie rozpoczęliśmy obejrzeniem filmu o ociepleniu klimatu, o tym co grozi Ziemi, jeśli nie zaczniemy zmieniać złych nawyków. Po filmie uczniowie zostali podzieleni na pięć grup i mieli do rozwiązania 5 zadań. Uczestnicy musieli wybrać i opisać ekoznaki. Mieli za zadanie spośród przedmiotów nadających się do recyklingu wykonać jak najwięcej nowych użytecznych przedmiotów. Jednym z zadań było rozpoznanie po smaku takich owoców jak mango, papaja, marakuja, awokado czy cherimoya. Kolejnym zadaniem było podanie 9 przykładów na to w jaki sposób można gospodarować energią w bardziej odpowiedzialny sposób, aby przyczynić się do zahamowania zmian klimatu. Ostatnia konkurencja dotyczyła wody. W wielu krajach globalnego południa nie ma stałego do niej dostępu. Uczniowie wcielali się w tragarzy wody, aby zrozumieć jak trudne to zadanie. Punkty zostały policzone, a zwycięska grupa została nagrodzona na apelu. Szkolną grywalizacją zakończyliśmy obchody Tygodnia Edukacji Globalnej.

 

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wieliczkach
    ul.Lipowa 10, 19-404 Wieliczki
  • 87 521 42 36

Galeria zdjęć