PRZEDSZKOLE

OGŁOSZENIA

BAL KARNAWAŁOWY

         Karnawał to czas zabaw i balów, także dla najmłodszych. Kolorowe stroje, bajeczny wystrój i skoczna muzyka – w takiej atmosferze bawiły się dzieci 18 stycznia podczas balu karnawałowego. Dzieci miały okazję zaprezentować swój strój przechodząc po „czerwonym dywanie”, co sprawiło, że każdy poczuł się jeszcze bardziej atrakcyjnie i wyjątkowo. Przebrane były za  bohaterów znanych bajek. W salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, księżniczki,  motylki, piratów, strażaków, policjantów, superbohaterów i wiele innych postaci. Przedszkolaki z dumą prezentowały bajeczne stroje. Z wielką ochotą uczestniczyły  w tańcach i zabawach, które poprowadziła Szkółka Tańca „TANMUZ”. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, co było głównym celem tego balu. Przedszkolaki świetnie bawiły się w rytm muzyki porywającej do tańca oraz brały udział w najróżniejszych zabawach. Szaloną zabawę zakończył słodki poczęstunek. To był dzień pełen wrażeń     i radości. 

 

SZKOLNE KOLĘDOWANIE

10 stycznia w Oleckim Centrum Kultury odbył się XVII Powiatowy Konkurs Kolęd „Szkolne Kolędowanie” zorganizowany przez Szkołę Podstawową Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku. W konkursowych zmaganiach uczestniczyło 41 uczniów
z 9 placówek powiatu oleckiego. Nasze przedszkole reprezentowały: Milena Ordowska i Anna Surażyńska – sześciolatki z grupy Ważki. Celem konkursu było: wyrażenie radości z przyjścia na świat Syna Bożego poprzez śpiew kolęd; promocja młodych talentów; upowszechnianie kolęd jako wartości związanej z tradycją; wymiana doświadczeń; integracja środowisk szkolnych i przedszkolnych – budowanie pozytywnych więzi.

W kategorii klasy 0 i sześciolatki Anna Surażyńska zajęła I miejsce. Gratulujemy!

 

ZAPOBIEGAJMY POŻAROM

W grudniu 2024r. ramach współpracy przekazaliśmy prace plastyczne do  Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Olecku na Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Zapobiegajmy pożarom”.

Temat konkursu był bardzo szeroki i obejmował: udział jednostek straży pożarnej w akcjach ratowniczo-gaśniczych, zwalczanie klęsk żywiołowych, ekologicznych  oraz szkolenie, zawody strażackie, działalność prewencyjną i kulturalną, historię pożarnictwa.

Z naszego przedszkola do konkursu zostały zgłoszone prace z grup Ważki – sześciolatków – Marcela Jankowskiego, Liliany Niedźwieckiej-Czajko i Apolonii Łaszczyńskiej. Celem konkursu było zainteresowanie dzieci pracą strażaków, ochroną przeciwpożarową, tradycją i życiem środowisk strażackich oraz rozwój uzdolnień plastycznych.

22 grudnia poznaliśmy zwycięzców powiatowych eliminacji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Zapobiegajmy pożarom” okazało się że w grupie przedszkolnej nagrodę otrzymał Marcel Jankowski. Gratulujemy.

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

4 stycznia na sali gimnastycznej odbyła się wyjątkowa uroczystość Dzień Babci i Dziadka. Rozpoczeła się ona od pięknego powitania przez pana dyrektora Marka Dobrzynia oraz panią wicederektor panią Sylwię Balińską . Następnie naszym najdroższym Babciom i Dziadkom zostały przedstawione Jasełka Bożonarodzeniowe. Ich wykonawcami były wszystkie dzieci z naszego przedszkola wraz z  uczniami szkoły i zespołem „Wielczanie”. Na koniec życzenia zgromadzonym gościom złożym dyrekor ZSP Wieliczki oraz wójt Gminy Wieliczki pan Jarosław Kuczyński. Po zakończeniu występu, najmłodsi wykonawcy rzucili się w objęcia swoich babć i dziadków. Na wszystkich czekał też słodki poczęstunek, przygotowany przy wsparciu Rodziców przedszkolaków oraz Rady Rodziców,  serdecznie dziękujemy.

Dodatkowo dzieci przygotowały swoim najbliższym laurki oraz nauczyczyły się pięknych wierszy, które zaprezentują swoim bliskim 21 i 22 stycznia świętując Dzień Babci i Dziadka podczas Ferii Zimowych.

JASEŁKA

Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominają o wszelkich sporach i waśniach. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, dzieci z naszego przedszkola wraz z  uczniami szkoły i zespołem „Wielczanie” wystawiły 22.12.2023r. Jasełka Bożonarodzeniowe. W specjalnie przygotowanych strojach oraz w pięknej scenografii, młodzi aktorzy przedstawili sceny narodzin Chrystusa. Był św. Józef, Maryja, pasterze, anioły i królowie. Zgromadzona publiczność mogła przeżyć historię Maryi i Józefa szukających schronienia na noc i wysłuchać kolęd i pastorałek w przepięknym wykonaniu uczniów szkoły podstawowej i zaproszonego zespołu.

Jasełka w wykonaniu dzieci wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój, a dzieci swym pięknym występem podbiły serca publiczności. Niejednej osobie zakręciła się łza w oku... Piękny występ uświadomił wszystkim i  przypomniał o tym, że Święta Bożego Narodzenia są już bardzo blisko. Kiedy część artystyczna dobiegła końca, występujący aktorzy otrzymali gromkie brawa. Występ był niezwykłym przeżyciem zarówno dla aktorów, nauczycieli i zaproszonych gości.

Po zakończonym spektaklu odbyło się wspólne kolędowanie z zespołem. Następnie głos zabrał  dyrektor zespołu szkolno- przedszkolnego w Wieliczkach p. Marek Dobrzyń, który podziękował uczniom za występ oraz złożył wszystkim życzenia świąteczne. Do życzeń dołączył się także Proboszcz naszej parafii ks. Antoni Sawicki i pani Wójt Gminy Wieliczki p. Ewelina Kłopotowska. Wśród zaproszonych gości byli również przewodniczący Rad Rodziców p. Agnieszka Łaszczyńska oraz p. Jan Kopiczko. Podczas uroczystości odbyło się również wręczenie nagród w Rodzinnym Konkursie na Stroik Bożonarodzeniowy organizowanym przez Przedszkole Zaczarowany Ołówek w Wieliczkach. Wszystkie prace były piękne i wyjątkowe, dziękujemy za udział i duże brawa za kreatywność. Wykonawcom wyróżnionych prac serdecznie gratulujemy. Jasełka przygotowane były przez p.Jolantę Waszkiewicz, p.Paulinę Iwanicką, p.Lidię Andrzejewską, p. Ewę Paszkowską, p. Bożenę Dobrzyń i p. Izabelę Czapuryn.

 

 

MIKOŁAJKI I WYCIECZKA DO AGROTURYSTYKI

W SOBOLACH

         Zgodnie z tradycją, w środę 6 grudnia uroczyście obchodziliśmy w przedszkolu mikołajkowe święto.               W tym dniu  nasze przedszkolaki  zamieniły się w pomocników Mikołaja i przyszły do przedszkola ubrane na czerwono. Wszystkie dzieci zostały obdarowane prezentami, które Święty Mikołaj podrzucił do sali.  

Dziękujemy kochany Mikołaju, że nie zapomniałeś o nas! Dziękujemy  za wszystkie wspaniałości i wprowadzenie nas w czas radosnego oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia!

Korzystając z uroków zimy, dnia 7 i 8 grudnia, nasze przedszkolaki wraz z opiekunami udały się  do Agroturystyki „Alpaki w Sobolach”. Pierwszą atrakcją dla dzieci był przejazd saniami ciągniętymi przez konie.       Po pełnym wrażeń kuligu na dzieci czekały gorące kiełbaski i ciepła herbatka. Kolejną atrakcją było karmienie zwierząt  i żywa szopka. Każde dziecko miało okazję zjeżdżać na pontonach i tyrolce. Na koniec odwiedził nas Święty Mikołaj  i każdemu wręczył drobny upominek. Było dużo śmiechu, zabawy, a uśmiechy nie schodziły            z twarzy przedszkolaków.

 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego dziecka, ukochana maskotka na dobre i złe chwile. Można go przytulić, a nawet powiedzieć mu o czymś bardzo ważnym.
Z tej okazji w dniu 24.11.2023 r. przedszkolaki z naszego przedszkola uczestniczyły w obchodach "Światowego Dnia Pluszowego Misia". Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim "milutkim przyjacielem". Można było zobaczyć misie małe, średnie, duże, brązowe, różowe, białe itd. Wszystkie były śliczne i wyjątkowe. W tym wesołym dniu przedszkolaki czekało wiele atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy ze swoimi misiami, poznały również historię ich święta i bawiły się do znanych misiowych przebojów. 
Dzieci wykonywały różne prace plastyczne oraz uczestniczyły w sesjach zdjęciowych.
Ten wyjątkowy dzień był pełen uśmiechu i świetnej zabawy. Dzieci były szczęśliwie, iż mogły spędzić tyle czasu ze swoimi pluszowymi ulubieńcami oraz pokazać ich swoim koleżankom i kolegom z grupy.

Dzień Życzliwości i Pozdrowień

21 LISTOPADA na całym świecie obchodzony jest Dzień Życzliwości i Pozdrowień oraz dobrych uczynków i pozytywnych emocji . Jest to szczególna okazja, by przypomnieć sobie i  zastanowić się czy jesteśmy wobec siebie życzliwi i jak wiele znaczy w naszym życiu empatia i uśmiech. W ramach  zajęć dzieci uczestniczyły w różnych sytuacjach edukacyjnych dotyczących życzliwości oraz obejrzały teatrzyk Szewczyk Dratewka w wykonaniu aktorów ze studia artystycznego Pasja.

ŚLUBOWANIE PRZEDSZKOLAKA

10 listopada wszystkie dzieci z naszego przedszkola włączyły się do akcji „Szkoła do hymnu” i o godzinie 11:11 odśpiewaliśmy wspólnie hymn narodowy, tak jak prawie 20 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych w całym kraju. W tym samym dniu o godz. 12:15 w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość „Pasowania na Przedszkolaka”, która miała charakter patriotyczny ze względu na przypadające 11 listopada Święto Niepodległości.
W uroczystości wzięli udział dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego pan Marek Dobrzyń, wicedyrektor pani Sylwia Balińska, wójt gminy pan Jarosław Kuczyński oraz rodzice Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu narodowego, następnie pan dyrektor Marek Dobrzyń przywitał zaproszonych gości i zaprosił do obejrzenia krótkiej części artystycznej w wykonaniu przedszkolaków. Na początku dzieci odśpiewały hymn naszego przedszkola Zaczarowany ołówek i wyrecytowały wiersz o tym samym tytule. Grupa 6-latków zaprezentowała się w tańcu – piosence: „Ja mam 6-lat”. Wszystkie przedszkolaki zaśpiewały piosenkę „Radosne powitanie” i „Jest takie miejsce – Polska”. Kolejnym punktem uroczystości było „Ślubowanie” przedszkolaków poprzez powtarzanie tekstu uroczystej przysięgi za panią wicedyrektor. Punktem kulminacyjnym było pasowanie, poprzez symboliczne położenie „zaczarowanej kredki” przez pana dyrektora na ramieniu każdego nowego dziecka. Na pamiątkę tego ważnego dnia dzieci otrzymały pamiątkowe znaczki, które wręczyli dyrektorzy oraz wójt gminy.

 

DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

Bajki, baśnie zarówno te czytane, jak i oglądane, odgrywają ważną rolę w życiu dziecka. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie 5 listopada. Jest to święto wszystkich bajkowych postaci. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też wychowują. Ich celem jest nie tylko przypomnienie postaci z kultowych bajek, ale również zwrócenie uwagi na rolę wychowawczą i edukacyjną dobrych bajek, które często uczą rozróżniania dobra od zła, oraz prawidłowych postaw, koleżeństwa, chęci niesienia pomocy innym, czy współczucia.

W poniedziałek, 6 listopada, Przedszkolaki w naszym przedszkolu wysłuchały fragmentów bajek, rozpoznawały bajkowe postacie i tytuły bajek oraz przede wszystkim bawiły się i tańczyły. Ten dzień sprawił  wszystkim  wiele radości, a jednocześnie przypomniał jak ważne są bajki, i że warto po nie sięgać.

 

PAMIĘTAMY!

W DNIU ZADUSZNYM wszystkie grupy wraz z wychowawcami odwiedziły CMENTARZ PARAFIALNY w WIELICZKACH.

Był to odpowiedni moment na wspomnienie tych, którzy odeszli, czas na rozmowę dotyczącą szacunku dla nich. Taki też właśnie cel przyświecał naszej wycieczce.

Podczas pobytu na cmentarzu wspólnie odmówiliśmy krótką modlitwę oraz symbilicznie zapaliliśmy znicz przy KRZYŻU. Wychowankowie dowiedzieli się także, jak należy zachowywać się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce.

Spacer główną alejką cmentarza był dla dzieci ogromnym przeżyciem, szły skupione i bardzo zaciekawione. To była jedna z ważniejszych lekcji wychowania rodzinnego, obywatelskiego i patriotycznego, która z pewnością pozostanie w pamięci dzieci.

 

DZIEŃ Z ORIGAMI
 

W ramach realizacji programu „Przedszkolne origami” 24 października obchodziliśmy Światowy Dzień Origami. Z tej okazji każda grupa przedszkolna miała inne zadanie, dostosowane do wieku i możliwości dzieci: najmłodsza grupa Biedroneczki wykonała kolorowe rybki, grupa Motylki – głowę psa, 5-latki z grupy Pszczółki stworzyły kotki, a dzieci z grup Ważki – 6 latki – stworzyły symbol grupy. Dzieci obejrzały też krótką bajkę o origami oraz książki z instrukcjami jak samemu stworzyć różne cuda z papieru. Zajęcia upłynęły nam w twórczej atmosferze, pełnej skupienia i radośRealizacja zajęć przyczyniła się do szybszego poznawania przez dzieci pojęcia figur geometrycznych, rozwoju sprawności manualnej, doskonalenia sprawności językowych, umiejętności słuchania poleceń, koordynacji wzrokowo-ruchowej, pamięci i stymulacji wyobraźni przestrzennej i znacząco przyczyniła się do panowania nad emocjami.

SPOTKANIE Z PSEM

24 listopada odwiedził nas niezwykły gość – pies o imieniu Mia. Przedszkolaki miały wspaniałą okazję do zabawy i nauki: poznały zasady, których należy przestrzegać podczas zabawy z pupilem, dowiedziały się czego potrzebuje pies do szczęścia oraz jak prawidłowo go głaskać i karmić. Podczas zajęć dzieci uczyły się też, w jakich sytuacjach nie należy podchodzić do czworonoga. W czasie zajęć dzieci osobiście mogły doświadczać łagodności psa, który cierpliwie wykonywał wszystkie polecenia i komendy.  Celem spotkania było oswojenie dzieci z psem. Wspólne, edukacyjne zabawy wywołały wiele pozytywnych emocji, a kontakt z tym wspaniałym czworonogiem był wspaniałym wydarzeniem.

WYJŚCIE NA SKRZYŻOWANIE

22 września odwiedzili nas policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Olecku. Wspólnie udaliśmy się na pobliskie skrzyżowanie. Celem wycieczki było przypomnienie sobie zasad  ruchu drogowego, jak również zaobserwowanie zachowania się pieszych i kierowców. Przedszkolaki z uwagą obserwowały ruch uliczny, nazywały pojazdy oraz poznane znaki drogowe.
Dzieci przede wszystkim uczyły się właściwego sposobu przechodzenia przez jezdnię. Na koniec wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie grupowe.

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

Każdy przedszkolak dobrze wie, że kiedy 20 wrzesień zbliża się,
od najmłodszego, aż po starszaka, wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka"

20 września- to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci. Dzień ten ma także dostarczyć dzieciom kolejnych okazji do świętowania, wspaniałej zabawy oraz czerpania radości z bycia przedszkolakiem.

W tym dniu w naszym przedszkolu na dzieci czekało wiele atrakcji i niespodzianek. Wśród nich znalazły się między innymi gry i zabawy integracyjne, zabawy z chustą animacyją, gumą oraz z balonami. Wspólne śpiewanie piosenek. Nie zabrakło również prac plastycznych oraz aktywności na świeżym powietrzu. Panie złożyły dzieciom życzenia samych słonecznych dni i radosnych chwil w naszym przedszkolu, aby każdy dzień  niósł ze sobą wiele cudownych i pozytywnych doświadczeń.

Na koniec zajęć każde dziecko otrzymało order na Dzień Przedszkolaka oraz malutką, słodką niespodziankę, wszystkie grupy wykonały pamiątkowe zdjęcia.

 

DZIEŃ KROPKI

15 września nasze Przedszkolaki obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki, którego celem jest wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości i zachęcenie ich do tworzenia, działania. Dzień Kropki jest dniem odwagi i zabawy.

Tego dnia nasze zabawy wypełnione były kolorowymi kropkami. Na zajęciach poznaliśmy genezę tego święta. Dzieci uważnie wysłuchały opowiadania, jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności oraz talent. Tego dnia również dostrzegaliśmy kropki tam, gdzie wcześniej nikt na nie nie zwracał uwagi. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu: są w kropkach biedronki, z kropki można utworzyć słońce, bombkę choinkową, kolorową kulę, piłkę czy wiele innych rzeczy. Wspólnie z dziećmi bawiliśmy się też przy piosence o kropce i segregowaliśmy kropki według kolorów i wielkości. Był to "KROPKOWY" i radosny dzień. 

 

BEZPIECZNA DROGA DO PRZEDSZKOLA

14 września 2023r. do naszego przedszkola zawitała sierż. szt. Dominika Olszewska z Komendy Powiatowej Policji w Olecku. Tematem spotkania było bezpieczeństwo w drodze do przedszkola, w domu oraz w kontaktach z nieznajomymi oraz innymi dziećmi. Przedszkolaki wykazały się doskonałą wiedzą i bezbłędnie odpowiadały na zadawane przez dzielnicową pytania.
Na koniec spotkania wszyscy pozowali do wspólnych zdjęć.

 

NADANIE IMIENIA

"ZACZAROWANY OŁÓWEK"

W czwartek 1 czerwca 2023 roku odbyła się uroczystość nadania imienia naszej placówce. Uroczystość    rozpoczęła    się    na hali gimnastycznej od odśpiewania Hymnu Państwowego, następnie Pan dyrektor Marek Dobrzyń powitał zgromadzonych gości: Pana Jarosława Kuczyńskiego – Wójta Gminy Wieliczki, Panią Ewelinę Kłopotowską – zastępcę Wójta, Panią Annę Krysztopa – wizytator KO w Olsztynie Delegatura w Ełku, Panią Elżbietę Domasik – dyrektor Powiatowego Centrum Wspierania  Edukacji w Olecku, Radnych Gminy Wieliczki: Augustyna Borkowskiego, Pawła Herbszta, Annę Komorowską, Dorotę Szusta, Józefa Łapińskiego, Marzannę Anuszkiewicz, Rafała Aniszkiewicza, Paulinę Filipowicz, Danutę Korszun, Sylwię Końską, Mariana Żukowskiego, Annę Szczecinę, Adama Erpszta oraz Małgorzatę Bartoszewicz - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wieliczkach, Pawła Sołtysiaka – kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wieliczkach, Elżbietę Kasprzyk – kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieliczkach, Zofię Słyszewską, Tomasza Trojanowskiego, rodziców i zgromadzone dzieci.

Następnie o zabranie głosu została poproszona Pani Anna Szczecina - Przewodniczącą Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych Rady Gminy Wieliczki, która odczytała uchwałę radnych nadającą imię Zaczarowany ołówek Przedszkolu Samorządowemu w Wieliczkach i  wręczyła ją Panu Dyrektorowi.

W kolejnej części uroczystości przedszkolaki zaprezentowały część artystyczną na którą składały się Hymn Przedszkola, różne piosenki i tańce. Następnie wszyscy goście zostali zaproszeni na pierwszą niespodziankę. Rodzice przygotowali dzieciom i zaproszonym gościom spektakl pt.: „Pięć zaczarowanych słów”. W przedstawieniu wystąpili: narrator – Agnieszka Łaszczyńska, niedźwiedź – Marlena Krysztopa, kot – Karolina Ceckowska, pies – Piotr Bruzgo, drzewo – Hubert Borowski, wiewiórka – Marlena Miliszewska, pan – Adam Ceckowski. Spektakl zakończył się piosenką pt.: ”Przepraszam” śpiewaną przez aktorów i przedszkolaki.

Następnie ponownie zabrał głos Pan dyrektor Marek Dobrzyń, który podziękował aktorom, dzieciom, pracownikom przedszkola oraz autorom hymnu: pani Zofii Słyszewskiej i panu Tomaszowi Trojanowskiemu.

Później zabrali głos Wójt Gminy Wieliczki Pan Jarosław Kuczyński oraz Pani Wizytator Anna Krysztopa

Na koniec Pan dyrektor zaprosił na drugą niespodziankę – był to tort w kształcie zaczarowanego ołówka przygotowany przez Panią Wicedyrektor Sylwię Balińską oraz animacje i zabawy przygotowane przez firmę WażkaFun.

W czasie nieoficjalnej części uroczystości wszyscy zgromadzeni mogli korzystać z różnych atrakcji, takich jak: popcorn – przygotowany przez Koło Gospodyń z Wieliczek, wata cukrowa – Koło Gospodyń Sobole, słodki stół przygotowany przez rodziców z naszego przedszkola.

Animatorzy z firmy Ważkafun z Olecka porwali nasze przedszkolaki do wspólnej zabawy. W programie były między innymi: dmuchana zjeżdżalnia, tatuaże – zaczarowany ołówek, bańki mydlane XXL. Dzieci bawiły się wspaniale.

Dziękujemy Wszystkim rodzicom za pomoc w przygotowaniu tej uroczystości.

 

KAŻDY KONIEC

JEST POCZĄTKIEM CZEGOŚ NOWEGO

W czwartek 22 czerwca w naszym przedszkolu odbyła się  uroczystość zakończenia roku przedszkolnego. Uczestniczyli w niej dzieci, rodzice, dyrektor pan Marek Dobrzyń oraz wicedyrektor pani Sylwia Balińska. Na początku pan dyrektor powitał wszystkich zgromadzonych, następnie prowadząca uroczystość pani Agnieszka zaprosiła do obejrzenia krótkiej części artystycznej na którą składały się wiersze, piosenki i tańce. Następnie pan Marek Dobrzyń wręczył dyplomy i upominki 6-latkom kończącym edukację przedszkolną. Zwracając się do absolwentów, życzył bezpiecznych wakacji w gronie rodzinnym i udanego startu w roli ucznia w nadchodzącym roku szkolnym. Wszystkie przedszkolaki otrzymały nagrody książkowe. Na zakończenie uroczystości pan dyrektor podziękował dzieciom, rodzicom, nauczycielom i pracownikom przedszkola za całoroczny trud, wysiłek oraz złożył życzenia radosnych, bezpiecznych wakacji, udanego wypoczynku.

DNI OTWARTE

14-16 czerwca nasza placówka otworzyła swoje drzwi dla wszystkich chętnych, nowych przedszkolaków.
W tych dniach dzieci wraz ze swoimi rodzicami zwiedzały przedszkole, uczestniczyły w zajęciach, zabawach, spacerach wynikających z ramowego planu dnia. Rodzice mieli możliwość bliższego poznania placówki: bazy lokalowej, wyposażenia i warunków pracy. To były wyjątkowe dni, wszyscy goście bawili się bardzo dobrze. 

Celem takich spotkań było zmniejszenie u dzieci napięć emocjonalnych w pierwszych kontaktach z przedszkolem; motywowanie dzieci do podejmowania działań i zachowań sprzyjających integrowaniu się; nawiązywanie bliskiego kontaktu z relacjach: nauczyciel - dziecko, nauczyciel - rodzic; zapoznanie rodziców z bazą i zasobami przedszkola oraz organizacją pracy.

DZIEŃ ZIEMI

22 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Ziemi. Święto to obchodzone jest w naszym kraju od ponad 30 lat. Tego dnia, dzieci podczas zajęć dowiedziały się, jak dbać o środowisko i otaczającą nas przyrod Przedszkolaki dowiedziały się, że Ziemia jest jedyną zamieszkaną planetą i jednocześnie naszym domem, więc musimy o nią dbać jak najlepiej potrafimy np. poprzez segregację śmieci a także ich recykling. W tym dniu oczywiście nie zabrakło pięknych prac plastycznych o tematyce ekologicznej wykonanych rękami dzieci. Przedszkolaki również w sposób praktyczny pokazały, że dbają o środowisko, ponieważ pozbierały śmieci w Wieliczkach, pokazując mieszkańcom że dbają o przyrodę i ekologię. Wszystkie te działania miały na celu podkreślenie, jak ważne jest wspólne zaangażowanie w działania na rzecz ochrony naszej planety oraz rozbudzenie
w dzieciach potrzeby dbania o naturę.

 

SLIME - KLEJĄCE BŁOTKO

18 kwietnia w naszym przedszkolu gościła firma WażkaFun, która poprowadziła zajęcia: "Slime - Klejące Błotko.

Zabawa slime ma wiele korzyści. Oto 10 zalet, które warto znać:

1. **Rozwija zdolności motoryczne** - Ugniatanie, ciągnięcie i formowanie slime'a pomaga dzieciom rozwijać i wzmacniać mięśnie rąk.

2. **Poprawia koncentrację** - Zabawa slime'em wymaga skupienia,
co pomaga dzieciom trenować umiejętność koncentracji.

3. **Stymuluje zmysły** - Slime ma unikalną teksturę, która stymuluje zmysł dotyku. Dodatkowo, można do niego dodać różne zapachy, co angażuje również zmysł węchu.

4. **Promuje naukę przez zabawę** - Tworzenie slime'a to proste doświadczenie chemiczne, które pomaga dzieciom zrozumieć, jak działają różne substancje.

5. **Zachęca do kreatywności** - Dzieci mogą eksperymentować z różnymi kolorami, dodatkami i technikami, tworząc swoje unikalne slime'y.

6. **Działa relaksująco** - Ugniatanie slime'a działa jak stres-ball, pomagając dzieciom odprężyć się i zrelaksować.

7. **Pomaga w rozwijaniu cierpliwości** - Tworzenie idealnego slime'a wymaga czasu i cierpliwości.

8. **Uczy odpowiedzialności** - Dzieci muszą dbać o slime, aby nie wyschnął
i nie stracił swoich właściwości.

9. **Promuje zabawę w grupie** - Dzieci uwielbiają dzielić się swoimi slime'ami z przyjaciółmi, co pomaga im rozwijać umiejętności społeczne.

10. **To po prostu zabawne!** - I na koniec, najważniejsze - zabawa slime'em to po prostu świetna zabawa, która daje dzieciom radość i uśmiech na twarzy.

ŚWIATOWY DZIEŃ AUTYZMU

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie. Jego głównym celem jest podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu, który jak uznało ONZ jest jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych współczesnego świata.

Aby dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat przedszkolaki obejrzały bajki, które w prosty sposób zobrazowały funkcjonowanie dziecka (osoby) z autyzmem.

Tego dnia w akcie solidarności z osobami cierpiącymi na autyzm, wszystkie dzieci, nauczyciele i pracownicy przedszkola byli ubrani na niebiesko. Wszystkie grupy wykonały prace plastyczne posługując się różnymi odcieniami koloru niebieskiego. Dzieci rozmawiały o trudnościach oraz umiejętnościach i sposobach radzenia sobie
w trudnych sytuacjach osób z autyzmem. Zrozumiały, również że dla takich dzieci ważna jest przewidywalność i powtarzalność sytuacji.

DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI

Pierwszy dzień wiosny 21 marca to również Dzień Kolorowej Skarpetki. W tym dniu wszystkie dzieci oraz personel przedszkola przybył w skarpetkach nie do pary, na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa. Dzieci wysłuchały bajki o przygodach skarpetki Fredzi, ucząc się szacunku i empatii wobec innych. Zakładając kolorowe, niepasujące skarpetki, zwracaliśmy na siebie uwagę, a tym samym zwracaliśmy uwagę na problemy, z którymi borykają się osoby z Zespołem Downa. Pokazaliśmy, że różni nas od nich tak niewiele, jeden niepasujący, dodatkowy chromosom, tak jak jedna niepasująca skarpetka. Był to wyjątkowy dzień, który pozwolił zwiększyć świadomość społeczną, uczył tolerancji, akceptacji i zrozumienia.

POWITANIE WIOSNY

21 marca obchodziliśmy w przedszkolu Pierwszy Dzień Wiosny. Wszystkie grupy przygotowały specjalnie na tę okazję piosenki o tematyce wiosennej, wykonały Marzannę oraz rozwiązywały zagadki związane z nową porą roku.

Następnie wszystkie dzieci wyruszyły na spacer po okolicy z Marzanną aby skutecznie pożegnać zimę i poszukać oznak wiosny.

DZIEŃ DINOZAURA

27 lutego obchodziliśmy - Dzień Dinozaura. W tym dniu wszystkie przedszkolaki mogły przynieść z domu Dinozaura. Pojawiły się zabawki pluszowe, ruchome, plastikowe, duże i małe. Święto tych prehistorycznych stworzeń można spędzić na wiele sposobów – my
z tej okazji  zorganizowaliśmy zajęcia, które wprowadziły dzieci
w prehistoryczny świat i przybliżyły im życie tych wyjątkowych gadów. Przedszkolaki dowiedziały się m.in. jak wyglądały, czym się żywiły oraz w jaki sposób prawdopodobnie wyginęły. Podczas zajęć dzieci chętnie  porównywały wygląd dinozaurów, określały ich wielkość, segregowały je według określonej cechy, wspólnie bawiliśmy się przy piosenkach związanych z tymi gadami. Wykonaliśmy też prace plastyczne związane z tym tematem. Dzień Dinozaura upłynął wszystkim w miłej i radosnej  atmosferze.

DZIEŃ KOTA

W piątek, 17 lutego w naszym przedszkolu obchodziliśmy nietypowe święto – Światowy Dzień Kota. Głównym celem zajęć było uwrażliwienie dzieci na problem bezdomnych i głodujących kotów, które nieraz wiodą bardzo ciężkie życie. Dlatego staraliśmy się uwrażliwiać przedszkolaki na krzywdę zwierząt oraz na to, żeby nie porzucać ich bo to nie zabawki. W tym dniu przedszkolaki oglądały zdjęcia różnych ras kotów, opowiadały o sposobie życia i odżywiania kotów domowych. Śpiewały piosenki, tańczyły do utworów o kotach, bawiły się w zabawy, rozwiązywały zagadki. Wykonywały prace plastyczne, których motywem przewodnim był kot. Dzieci rozwijały empatię, uwrażliwiały się na potrzeby wszystkich zwierząt.

TŁUSTY CZWARTEK

Istnieją w naszym kraju różne tradycje i zwyczaje, które są ciągle żywe i stale kultywowane. Jednym z takich zwyczajów jest "tłusty czwartek", a nieodzownym jego akcentem są pączki, faworki i inne pyszne wypieki.

W tym roku tłusty czwartek obchodziliśmy 16 lutego. Przedszkolaki obejrzały film edukacyjny i dowiedziały się jak powstają pączki. Poznały też pracę cukiernika i historię tego wyrobu cukierniczego. W tym dniu powstały również prace plastyczne związane z tym świętem. Potem dzieci ze smakiem zajadały się słodkim pączkiem.

DZIEŃ KOBIET I MĘŻCZYZN

8 marca to wyjątkowy dzień – Dzień Kobiet. W tym szczególnym dniu wszyscy chłopcy w każdej grupie składali życzenia dziewczynkom i swoim paniom. Z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez calutki dzień, a chłopcy zachowywali się jak prawdziwi gentelmani, byli przemili, uczynni i sympatyczni. W ramach zajęć uczyliśmy się jak ważną rolę spełniają kobiety, kształtowaliśmy umiejętność składania życzeń oraz  wykonaliśmy laurki - które dzieci zaniosły do domu swoim mamusiom.

10 marca – w tym dniu obchodziliśmy Dzień Mężczyzn. Mimo, że "męskie" święta nie są tak popularne jak "kobiece", to nie mniej jednak stanowią doskonałą okazję do złożenia życzeń, i o tym nie zapomniały nasze wspaniałe dziewczynki. Tego dnia rozmawialiśmy o tym, jak ważną rolę spełniają w naszym życiu Panowie.

WALENTYNKI

Obchody 14 lutego rozpoczęliśmy koncertem smyczkowym. Panowie zabrali nas w muzyczną podróż po Europie. Zagrali muzykę znaną w Czechach, Hiszpanii, Francji, Niemczech czy Irlandii. Bawiliśmy się w Jaka to melodia? Rozpoznawaliśmy muzykę z filmów, seriali i bajek.

Kolejnym etapem Walentynek było wykonanie laurek dla rodziców.

ŻYWA LEKCJA PRZYRODY

9 lutego w naszym przedszkolu odbyła się Żywa lekcja przyrody. Dzieci z zainteresowaniem oglądali ptaki uczestniczyli w zajęciach, słuchali ciekawostek o sowach, oglądali zdjęcia a także zadawali ciekawe pytania.

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Tak wiele zawdzięczamy naszym Babciom i Dziadkom, dlatego warto uczcić ten dzień w szczególny sposób. Są to święta, które dają naszym najbliższym wiele ciepła, radości i miłości, wnuczęta mogą okazać swój szacunek. Laurka, ręcznie zrobiony upominek, piosenka, wierszyk - na tę okazję każdy prezent jest dobry. Ważne, żeby był to prezent od serca, bo takie najbardziej cenią sobie Babcie i Dziadkowie.

20 stycznia wszystkie grupy przygotowały krótkie części artystyczne oraz własnoręcznie przygotowane prezenty. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa kierowane pod ich adresem, a duma rozpierała ich serca, że mają tak utalentowane wnuczęta.

To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i dumy. Dzień, który ukazał nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile. 

BAL KARNAWAŁOWY

Karnawał to wspaniały okres zimowych balów, zabaw, a także nieodłączny element dzieciństwa. Jest on atrakcyjną i bardzo lubianą przez dzieci formą rozrywki, dostarcza im wielu przeżyć, radości i zadowolenia.

19 stycznia w naszym przedszkolu odbył się Bal Przebierańców. Już od wejścia można było wyczuć niecodzienny nastrój. Jedne dzieci wchodziły do sali już w swoich kostiumach, inne dźwigały je zapakowane w torby i reklamówki. Opowiadaniom, dyskusjom i wzajemnemu podziwianiu nie było końca. Po śniadaniu, już wszyscy gotowi do zabawy, rozpoczęli bal w swoich salach. Nauczycielki przedszkola dołożyły wszelkich starań by wystrój sali balowej wprowadził dzieci w radosny nastrój oraz zachęcał do wesołej zabawy. Dzieci, przebrane w barwne i pomysłowe stroje, bawiły się świetnie, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała je do tańców. Po wielkiej prezentacji strojów rozpoczęły się tańce – przy rytmach wesołej muzyki, były one przeplatane zabawami oraz konkursamiDo domu dzieci wracały we wspaniałych humorach, dzieląc się z rodzicami swoimi przeżyciami. Wspomnienia z tego balu na długo pozostaną
w naszej pamięci.

WARSZTATY Z RODZICAMI

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia to szczególny czas. Aby w naszym przedszkolu w pełni poczuć wyjątkowy nastrój i świąteczny klimat, zorganizowaliśmy warsztaty, na które zaprosiliśmy rodziców. Tego typu spotkanie dało możliwość twórczego spędzenia czasu z dziećmi.

Dzieci z wszystkich grup przygotowały klimatyczny występ świąteczny, później, z pomocą  rodziców i wielkim zapałem wykonywały piękne ozdoby. Powstały cudne bałwanki, choineczki, kartki i aniołki.

Zorganizowane warsztaty były niezwykle radosnym przeżyciem. Serdecznie dziękujemy rodzicom za zaangażowanie, wspólną zabawę i poświęcony czas.

MIKOŁAJKI

6 grudnia w naszym przedszkolu królował kolor czerwony, wszystko za sprawą odwiedzin długo wyczekiwanego gościa. On również miał czerwony strój, a do tego, długą, białą brodę, dźwigał też na plecach bardzo ciężki worek, a w nim prezenty. To nie mógł być nikt inny tylko MIKOŁAJ! Mimo ogromu pracy, jak co roku przybył na czas. Spotkanie przebiegało w bardzo radosnej i przyjaznej atmosferze.

Przedszkolaki śpiewały Mikołajowi piosenki, natomiast Święty Mikołaj obdarował wszystkie dzieci pięknymi prezentami. Na twarzach dzieci malowała się wielka radość i przejęcie, a także nadzieja na kolejne spotkanie.

KONKURS NA KARTKĘ ŚWIĄTECZNĄ

W grudniu w naszym przedszkolu odbył się konkurs "Moja kartka Bożonarodzeniowa''. Zadaniem uczestników było wykonanie kartki świątecznej wraz z rodzicami związanej z tematyką Świąt Bożego Narodzenia. Praca miała być wykonana dowolną techniką plastyczną.

Celem konkursu było kultywowanie tradycji bożonarodzeniowej, wspólne spędzanie czasu rodzica i dziecka na kreatywnej zabawie.

Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród odbyło się 21.12.2022 r. Każdy z uczestników otrzymał podziękowanie w formie mini upominku. Dodatkowo autorzy wyróżnionych przez komisję prac konkursowych otrzymali nagrody.

Prace wyróżnione przez komisję należały do:

- Mileny O.(GRUPA PANDY)

- Filipa P. (GRUPA PANDY)

- Julii Sz. (GRUPA TYGRYSKI)

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

W dniu 25 listopada wszystkie dzieci z naszego przedszkola uroczyście obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. W naszym przedszkolu obchodzenie tego święta stało się już tradycją.

Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola ze swoimi ulubionymi, kochanymi  pluszakami i zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię święta, tańczyły przy misiowych piosenkach, wykonały portrety swoich przytulanek, a także miały okazję bawić się wspólnie w sali przedszkolnej. Ten dzień wywołał u dzieci wiele uśmiechów  i  radości.

Miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.

WYJŚCIE NA CMENTARZ

W piątek 28 października odwiedziliśmy cmentarz, ponieważ w tym roku, we wtorek przypadało Święto Zmarłych. Przed 1 listopada porządkujemy groby na cmentarzach, stawiamy kwiaty i znicze, wspominamy zmarłych.

          Zaraz po śniadaniu, ubrani w kamizelki odblaskowe, byliśmy gotowi do wyjścia. Zaopatrzeni w znicze, ruszyliśmy w drogę. Było pochmurnie, ale ciepło. Pod nogami maluchów szurały kolorowe liście.

          Spacer rozpoczęliśmy od zapalenia znicza pod krzyżem. Pani Jola opowiedziała nam o Święcie Zmarłych i o tym, jak należy zachować się w tym miejscu.

           Następnie zapaliliśmy znicze na grobach opuszczonych. Obserwowaliśmy ludzi, porządkujących mogiły swoich bliskich zmarłych.

DZIEŃ KREDKI

We wtorek 22 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Kredki. Święto to w znaczący sposób wiąże się z najmłodszymi, bowiem to dzięki kredkom mogą wyrazić swoje myśli i uczucia. Rysowanie w dodatku rozwija wyobraźnię, więc tym bardziej warto zachęcać dzieci do tej świetnej zabawy. Jest to wspaniała przygoda i ważne doświadczenie dla każdego dziecka. Z tej okazji w każdej grupie odbywały się różne zabawy, podczas których przedszkolaki poznały nazwy, rodzaje i budowę kredek. Dzieci bawiły się przy piosence „Kolorowe kredki”, segregowały według, koloru, rodzaju, kształtu i wielkości, a także słuchały opowiadań, których bohaterami były kredki. Na koniec przedszkolaki wykonały piękne kolorowe prace, które ozdobiły przedszkolną galerię.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ

Dzień 20 listopada jest Międzynarodowym Dniem Praw Dziecka jednoczącym wszystkie dzieci na całym świecie. W tym dniu cała uwaga kierowana jest właśnie na nich.

Z tej okazji 21 listopada nasze przedszkolaki przyszły ubrane na niebiesko. Kolor ten symbolizuje solidarność ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane.

W każdej grupie zostały przeprowadzone zajęcia, podczas których nauczycielki przedstawiły i szczegółowo omówiły dzieciom informacje o prawach dziecka, a także o instytucjach, które o te prawa dbają.  Wszystkie grupy przedszkolne wzięły udział w ciekawych zabawach dydaktycznych, podczas których powstały plakaty tematyczne. Dzieci miały okazję, dowiedzieć się o tym, że mają liczne praw takie, jak: prawo do radości, uśmiechu, zabawy, spokojnej nauki i ciekawego poznawania otaczającego nas świata. Przedszkolaki za pomocą odcisku ręki w niebieskim kolorze dały dobry przykład o tym, że znają swoje prawa.

 

Dzień 21 listopada jest również Światowym  Dniem Życzliwości i Pozdrowień, dniem pozytywnych emocji i dobrych uczynków. Święto to zostało zapoczątkowane w Stanach Zjednoczonych. Oryginalna nazwa święta brzmi Hallo World Day i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie hallo (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie. Ważne jest abyśmy nie tylko w tym dniu, ale też i na co dzień otaczali się wzajemną życzliwością i wzbudzali w innych ludziach pozytywne emocje.  Warto pamiętać, że dobro, które przekazujemy innym, zawsze do nas wraca z podwójną mocą.

Wszystkie grupy przedszkolne z okazji Dnia Życzliwości wykonały ordery uśmiechu, wspólnie bawiły się przy piosence „Uśmiech” oraz ułożyły duże słońce, którego promykami były uśmiechnięte emotikonki. 

DZIEŃ POCZTY POLSKIEJ I LISTONOSZA

We wtorek 18 października obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Poczty Polskiej, jak również Dzień Listonosza. Z tej okazji przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach, które przybliżyły im pracę poczty i listonosza. W tym dniu do naszej placówki zaprosiliśmy Pana listonosza. Pracownik poczty opowiedział, jaką drogę musi pokonać list lub paczka, zanim dotrze do adresata. Przedszkolaki zadawały pytania związane z pracą listonosza. Najwięcej emocji jednak wzbudziło u dzieci przekazywanie listu do Świętego Mikołaja, przygotowanego przez panie nauczycielki. Dzieci oglądały wyposażenie torby pracownika poczty, zainteresowały się tabletem, który prezentował listonosz, a który jest wykorzystywany w pracy.

            Następnie przedszkolaki projektowały znaczki pocztowe. Każdy otrzymał kartkę ze znaczkiem i miał za zadanie wykonać własny znaczek. Tematyka znaczków była różna, w zależności od zainteresowań dzieci. Były proste rysunki, jak również bogate w szczegóły.

            Warto pamiętać, że takie zawody jeszcze istnieją, pomimo nowoczesnego świata. Może czasem warto napisać krótki list lub wysłać kartkę na święta. Teraz przedszkolaki będą czekały na odpowiedź od Mikołaja. A jeszcze do grudnia trochę czasu...

Pasowanie na Przedszkolaka

10 listopada 2022 r. podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości odbyło się w Naszej placówce Pasowanie na PrzedszkolakaW uroczystości wzięli udział zaproszeni goście- Wójt Gminy Wieliczki Pan Jarosław Kuczyński, Dyrektor Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Wieliczkach Pan Marek Dobrzyń, Pani wicedyrektor Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Wieliczkach Pani Sylwia Balińska oraz goście honorowi Rodzice Naszych dzielnych Przedszkolaków. Na początku uroczystości włączając się do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do Hymnu“ wspólnie odśpiewaliśmy hymn narodowy. Następnie dzieci zaprezentowały krótki, patriotyczny program artystyczny, który wzbudził zachwyt gości. Występując dzieci wykazały się nie tylko swoimi umiejętnościami, ale również wielką odwagą. Punktem kulminacyjnym było powtórzenie tekstu ślubowania czytanego przez Panią wicedyrekor przez wszystkie grupy oraz pasowanie poprzez symboliczne położenie magicznej kredki przez Pana dyrektora na ramieniu każdego dziecka rozpoczynającego przygodę z przedszkolem. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia wszystkie przedszkolaki otrzymały znaczki z symbolem grupy. Uroczystość ta na długo zostanie w naszej pamięci. Była świetną okazją do zaprezentowania rodzicom i gościom nowych umiejetności.

Po zakończeniu części oficjalnej dzieci pozowały do pamiątkowych zdjęć. 

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają nas, wzruszają, bawią ale także przekazują ważne prawdy życiowe. 5 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.

Jest to święto wszystkich bajkowych postaci i dobry moment na to, by przypomnieć sobie część z nich. Wybrana data nie jest jednak przypadkowa, gdyż jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney´a.

To nietypowe święto obchodziliśmy w Naszym Przedszkolu 4 listopada – w tym dniu dzieci przyniosły do przedszkola swoje ulubione zabawki. Obchody Międzynarodowego Dnia Postaci  z Bajek obfitowały w różne zabawy, quizy i konkursy, których celem było utrwalenie oraz wzbogacenie dziecięcej wiedzy na temat znanych i lubianych bajek. Każdy chętny przedszkolak mógł opowiedzieć kolegom oraz zaprezentować swoją ulubioną postać z bajki.

Po wyczerpującej pracy umysłowej rozpoczął się długo wyczekiwany „Bal maskowy”. Wychowankowie świetnie bawili się przy dźwiękach muzyki. Wspólne świętowanie dostarczyło przedszkolakom bardzo wiele radości, a jednocześnie przypomniało wszystkim o nieocenionej i ponadczasowej wartości czytania dzieciom książek.

 

DZIEŃ JABŁKA

28 września obchodziliśmy Światowy Dzień Jabłka! Jabłko to symbol polskiego rolnictwa. Jest jednocześnie jednym z najpopularniejszych owoców w naszym kraju.

W tym dniu zaprosiliśmy wszystkie dzieci do różnych zabaw integracyjnych oraz zachęcaliśmy do spożywania owoców. Przedszkolaki poszerzały wiedzę o jabłkach. Poznawały różne gatunki, rozpoznawały kształt, zapach, kolor, smak. Zdobywały wiadomości
na temat potraw i przetworów z jabłek. Próbowały mus, piły sok, jadły jabłecznik oraz jabłka. Dzieci dowiedziały się również o tym jak rośnie jabłoń, zobaczyły na ilustracjach etapy rozwoju tego drzewa, obejrzały film ukazujący pracę w sadzie.

 

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

20 września kolejny raz obchodziliśmy w naszym przedszkolu Święto Przedszkolaka. Tego dnia dzieci śpiewały ulubione piosenki, recytowały wierszyki, tańczyły tańce integracyjne, oglądały filmy edukacyjne, pozowały do zdjęć w fotobudce, wykonywały plakaty oraz prace plastyczne. Dodatkowo w każdej grupie odbyły się różne zabawy, konkurencje sportowe, zabawy z wykorzystaniem chusty animacyjnej. Na koniec wszystkie grupy otrzymały pamiątkowe medale.

Tegoroczne obchody tego święta były doskonałą okazją do zabawy, kreatywności oraz czerpania radości z bycia przedszkolakiem!

DZIEŃ KROPKI

Międzynarodowy Dzień Kropki, to co raz bardziej popularne święto kreatywności, odwagi i zabawy, które obchodzimy 15 września.

Amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem “The Dot” czyli “Kropka”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej, mądrej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości.

W tym dniu wszyscy przybyli do przedszkola ubrani w grochy, groszki, kropki i kropeczki. Świętowanie rozpoczęliśmy od zapoznania się z bohaterką książki “The Dot” Vashti. Dzieci wysłuchały fragmentu książki oraz obejrzały krótki filmik o tytułowej "Kropce". Kolejnym punktem w tym dniu było uczestnictwo zabawach – rysowaniu, układania wzorów, ozdabiania różnej wielkości kropek, wykonywaniu prac plastycznych.

Wszystkie dzieci bardzo chętnie uczestniczyły we wszystkich proponowanych zajęciach, zobaczyły, że potrafią, mają zdolności plastyczne i uwierzyły we własne możliwości.

 

WAKACJI NADSZEDŁ CZAS

W środę 22 czerwca 2022 r. w naszym przedszkolu odbyła się  uroczystość zakończenia roku przedszkolnego. Uczestniczyli w niej dzieci, rodzice oraz wicedyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Jana Pawła II w Wieliczkach pani Sylwia Balińska. Na początku pani wicedyrektor powitał wszystkich zgromadzonych na uroczystości, następnie zaprosiła do obejrzenia krótkiej części artystycznej na którą składały się wiersze, piosenki i tańce. Następnie pani Sylwia Balińska wręczyła dyplomy i upominki 6-latkom kończącym edukację przedszkolną. Zwracając się do absolwentów, życzyła bezpiecznych wakacji w gronie rodzinnym i udanego startu w roli ucznia w nadchodzącym roku szkolnym. Wszystkie przedszkolaki otrzymały nagrody książkowe.
Na zakończenie uroczystości pani wicedyrektor podziękowała dzieciom, rodzicom, nauczycielom i pracownikom przedszkola za całoroczny trud, wysiłek oraz złożyła życzenia radosnych, bezpiecznych wakacji  i udanego wypoczynku.

WSPÓŁPRACA Z POLICJĄ

W ramach realizacji tematu kompleksowego „Jak być superbezpiecznym?” 15 września 2021 roku dzieci z naszej placówki odwiedził funkcjonariusz Powiatowej Komendy Policji w Olecku mł. asp. Karol Żukowski.

Mł. asp. Karol Żukowski odwiedził nas ponownie 20 czerwca 2022 roku w ramach zajęć Bezpieczne wakacje. Policjant przypomniał z dziećmi zasady bezpieczeństwa nad wodą, w domu, na drodze, placu zabaw i w kontaktach z nieznanymi ludźmi.

Dziękujemy Pracownikom Powiatowej Komendy Policji w Olecku za pomoc w realizacji zadań organizacyjnych, dydaktycznych i wychowawczych naszej placówki oraz wspaniałe przeżycia i przybliżenie tak odpowiedzialnego zawodu, jakim jest policjant.

DZIECI UCZĄ RODZICÓW

W roku szkolnym 2021/2022 nasze przedszkole brało udział w trzeciej edycji Ogólnopolskiej Akcji Edukacyjnej "Dzieci uczą Rodziców" zorganizowanej przez Centrum Rozwoju Lokalnego pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Celem akcji było wsparcie procesu edukacyjnego oraz zwiększenie świadomości o otaczającym nas świecie, a także zachęcenie dzieci do rozmowy z rodzicami na tematy poruszane podczas lekcji. W ramach inicjatywy „Dzieci uczą rodziców” nasza placówka regularnie otrzymywała materiały dydaktyczne (prezentację multimedialną i konspekt zajęć) do przeprowadzenia zajęć. Każda lekcja składała się z dwóch części: w pierwszej nauczyciele wprowadzali dzieci w tematykę zajęć, a w drugiej najmłodsi otrzymywali zadanie do wykonania w domu z rodzicami.

W ramach Ogólnopolskiej Akcji Edukacyjnej "Dzieci uczą Rodziców" w naszym przedszkolu odbyły się następujące zajęcia:

28.09.2021. – BEZPIECZNY UCZEŃ

26.10.2021. – MAGICZNY LAS

09.11.2021. – NIEPODLEGŁA POLSKA

17.12.2021. – ŚWIĄTECZNA OPOWIEŚĆ

04.03.2022. – NIEZWYKŁA PODRÓŻ

30.03.2022. – ODYSEJA KOSMICZNA

22.04.2022. – ZIELONA ZIEMIA

PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA

„Piękna nasza Polska cała” to projekt edukacyjny, który realizowało nasze przedszkole w roku szkolnym 2021/2022.  Głównym celem projektu było  kształtowanie postaw patriotycznych u naszych przedszkolaków, uwrażliwienie ich na piękno, folklor i tradycje Polski. W ramach zajęć dzieci oglądały prezentacje multimedialne, poznawały symbole narodowe, nauczyły się hymnu, poznały różne regiony naszego kraju, nauczyły się nazw największych rzek, miast, gór, odbywały wycieczki po okolicy poznając piękno naszej ojczyzny. Przedszkolaki poznały różne zabytki, baśnie, legendy oraz tradycje wielkanocne i bożonarodzeniowe. Dodatkowo dzieci poznały imiona
i nazwiska słynnych Polaków.

Realizowane działania przyczyniły się do budzenia poczucia tożsamości narodowej i regionalnej oraz dumy z bycia Polakiem.

KUCHENNA MATEMATYKA

Matematyka w zabawie, to najlepszy sposób na naturalne przyswojenie podstaw z tej dziedziny nauki. Wystarczy od najmłodszych lat uczyć dziecko: myślenia, porównywania, klasyfikowania i orientacji przestrzennej, aby pokazać, że matematyka potrafi być przyjemną i ciekawą zabawą. Nie bez powodu matematyka jest nazywana królową nauk.

W roku szkolnym 2021/2022 we wszystkich grupach był kontynuowany program Kuchenna Matematyka opracowany w poprzednich latach. Głównym celem „kuchennej matematyki” było: podniesienie jakości edukacji w tym zakresie, wszechstronne stymulowanie rozwoju dzieci poprzez kształcenie ich zainteresowań z zakresu tej inteligencji, poszukiwanie atrakcyjnych metod i form pracy, wspieranie dzieci zdolnych w rozwijaniu ich zainteresowań, rozbudzanie dziecięcej aktywności i samodzielności, stwarzanie warunków sprzyjających zdobywaniu kompetencji matematycznych w toku zabawy.

W związku z realizowanym zadaniem wzbogacaliśmy sale w różnego rodzaju klocki rozwijające wyobraźnię przestrzenną, w biblioteczkach grupowych pojawiły się nowe pozycje książkowe związane z edukacją matematyczną, w każdej sali powstał tzw. kącik matematyczny w którym znalazły się eksponaty przyrodnicze służące do klasyfikowania, segregowania, liczenia, cyfry, znaki matematyczne, liczmany, figury geometryczne, itp.
W ramach uatrakcyjniania  zajęć nauczycielki wprowadziły zajęcia kulinarne polegające na pieczeniu i przygotowywaniu różnych potraw. Raz w tygodniu, w czasie śniadania, dzieci tworzyły kreatywne kanapki - określały ich kształt, liczyły z ilu składników składa się przygotowany przez nie posiłek, jakie ma kolory, itp. W czasie pieczenia różnych ciast i ciasteczek przedszkolaki segregowały produkty, ważyły, odmierzały, wycinały różne kształty wg instrukcji nauczycielek, przestrzegając podstawowych zasad higieny. Podczas zajęć z cyklu Kuchenna matematyka dzieci uczyły się: radzić sobie z emocjami pokonując strach w dotykaniu różnych produktów, wiary we własne możliwości, kształtowały cierpliwość czekając na swoją kolej do wykonania konkretnego zadania, itp.

Wiek przedszkolny jest szczególnym okresem w rozwoju dziecka z uwagi na sposób poznawania rzeczywistości dokonujący się poprzez swobodne zdobywanie doświadczenia i mimowolne uczenie się, oraz ze względu na środowisko wychowawcze domu i przedszkola. Dzięki realizacji naszego programu następuje w tym okresie znaczny postęp w rozwoju umysłowym dziecka.

PRZEDSZKOLNE ORIGAMI

Projekt „Przedszkolne origami” stanowi kontynuację realizowanego w ubiegłych latach programu. Zgodnie ze swoimi założeniami najważniejszymi zadaniami było realizowanie celów edukacyjnych i wychowawczych określonych w podstawie programowej wychowania przedszkolnego oraz: rozwijanie uzdolnień artystycznych dzieci poprzez różnorodne formy i techniki twórcze; usprawnianie manualne; budzenie wrażliwości estetycznej; odkrywanie radości tworzenia nowych, ciekawych prac; rozwijanie wyobraźni przestrzennej, zdolności artystycznych; uczenie prostoty, estetyki, dokładności, dyscypliny; kształcenie spostrzegawczości, orientacji w przestrzeni, koordynacji wzrokowo-ruchowej; rozwijanie wyobraźni, logicznego myślenia i podzielności uwagi.

Podczas zajęć dzieci poznały różne techniki składania papieru, np.: origami płaskie z koła, origami płaskie z kwadratu, origami płaskie z trójkąta równobocznego, origami przestrzenne z koła,  kwadratu prostokąta, trójkąta.

W ramach realizacji projektu 22 października 2021 roku obchodziliśmy Światowy Dzień Origami. Przedszkolaki obejrzały prezentację Power Point, z której dowiedziały się o historii powstania tak pięknej sztuki, obejrzały filmiki instruktażowe, książki a następnie wykonały własne prace tą techniką.

Realizacja projektu wpłynęła na: szybkie poznawanie przez dzieci pojęcia figur geometrycznych, rozwój sprawności manualnej, doskonalenie sprawności językowych, umiejętność słuchania poleceń, koordynację wzrokowo-ruchową, pamięć, stymulację wyobraźni przestrzennej i znacząco przyczyniła się do opanowania umiejętności czytania i pisania przez 6-latki. Dodatkowo zajęcia realizowane w tym zakresie pozwoliły na naukę panowania nad emocjami.

WSPÓŁPRACA Z BIBLIOTEKĄ

W roku szkolnym 2021/2022 kontynuowaliśmy współpracę z Gminną Biblioteką Publiczną w Wieliczkach. Wycieczki do biblioteki odbywały się systematycznie wg wcześniej opracowanego harmonogramu i tematyki. Dzieci z najmłodszej grupy Misie zapoznały się z księgozbiorem literatury dziecięcej, regulaminem oraz zwiedziły poszczególne pomieszczenia placówki. Od pani bibliotekarki dowiedziały się, co należy zrobić by stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak  należy się w niej zachować.  Dzieci starsze poznały etapy powstawania książki oraz zawody związane z jej tworzeniem. Grupa Jeżyki i Sówki brały udział w konkursach plastycznych o tematach: „Kicia Kocia i książka” – nagrody – Milena Ordowska, Marcel Jankowski, Mikołaj Izbicki, Iga Kowalczyk (grupa Sówki), Aurelia Myszkowska, Hanna Wojnowska, Julia Laska, Kacper Szczerbiński,  Kaja Sienkiewicz, Karolina Sulżycka,   Marcel Majewski (grupa Jeżyki). Ilustracja do wiersza Marii Konopnickiej” – nagrody dla 4 latków – Milena Ordowska, Marcel Jankowski; 5 latki: I miejsce – Antoni Baranowski, Mikołaj Izbicki; Aurelia Myszkowska, II miejsce – Iga Kowalczyk, Aurelia Myszkowska, 6 latki: I miejsce  - Marcel Majewski, II miejsce - Kaja Sienkiewicz, Karolina Sulżycka, III miejsce – Miłosz Borowski.

W następnym roku szkolnym będziemy kontynuować naszą współpracę zachęcając dzieci do czytania książek.

SKĄD SIĘ BIORĄ PRODUKTY EKOLOGICZNE

W roku szkolnym 2021/2022 nasze przedszkole wzięło udział w kolejnej edycji Programu Edukacyjnego „Skąd się biorą produkty ekologiczne” opracowanego przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Program został zrealizowany w grupie Liski (25.10.2021. – 29.10.2021.), Sówki (07.03.2022. – 11.03.2022.) i Jeżyki (29.03.2022. – 01.04.2022.)

Celem programu było zwiększanie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat. Główne założenie programu to: zrozumienie czym jest rolnictwo i produkty ekologiczne, kształtowanie umiejętności wyboru produktów ekologicznych, propagowanie zdrowego stylu życia, zwiększanie wiedzy i świadomości przedszkolaków o  nawykach higieniczno-zdrowotnych. 

Realizację programu nauczycielki rozpoczęły od zapoznania z piramidą zdrowia oraz rozmów na temat „Dlaczego jest ważne co jemy i jaki to ma wpływ na organizm”. Następnie został wyświetlony film: „Skąd się biorą produkty ekologiczne” oraz rozdane kolorowanki. Nauczycielki w swoich grupach przeprowadziły zajęcia, podczas których dzieci dowiedziały się: skąd się biorą produkty które spożywamy, dlaczego warto wybierać tylko te wyprodukowane w sposób ekologiczny, jakie są zalecenia zdrowego stylu życia, jak przestrzegać zasad higieny. Dodatkowo przedszkolaki uczyły się prawidłowo nakrywać stół do posiłku i kulturalnie go spożywać. W czasie realizacji programu dzieci dowiedziały się o etapach powstawania produktów żywnościowych i poznały ciężką pracę rolnika. Ponadto nasza placówka zgłosiła prace plastyczne na konkurs o tym samym tytule do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olecku. Rodzice poprzez Messengera otrzymali linki do webinariów związanych z realizowanym zagadnieniem.

Po zakończeniu realizacji zajęć zachęcaliśmy rodziców do kontynuowania naszej akcji zdrowego odżywiania się i kupowania polskich produktów ekologicznych. Realizację programu podsumowaliśmy na zebraniu 31 maja 2022 roku.

CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS

Program przedszkolnej edukacji antytytoniowej „Czyste powietrze wokół nas” w roku szkolnym 2021/2022 był realizowany w trzech grupach: Liski, Sówki oraz Jeżyki. W zajęciach uczestniczyły dzieci w  wieku 6, 5, 4, 3 lata. Realizacja tematyki była poprzedzona spotkaniem z rodzicami, w dniu 31 sierpnia 2021 roku, na którym nauczycielki poinformowały o programie oraz uzyskały od rodziców zgody na uczestniczenie dzieci w tym projekcie.

Zagadnienia dotyczące programu zostały zrealizowane przez nauczycielki w następujących terminach: grupa Jeżyki (6,5 latki) – 21.02.2022. - 25.02.2022; grupa Sówki (5,4 – latki) – 28.02.2022. – 04.03.2022. oraz 21.03.2022. – 25.03.2022. – grupa Liski (6, 5, 4, 3 – latki) (oddział przedszkolny w Cimochach). W czasie realizacji tematu kompleksowego dzieci uczestniczyły w wycieczkach po miejscowościach Wieliczki, Cimochy poszukując źródeł dymu, obejrzały prezentację Power Point „Choroby, bakterie i zarazki oraz Czyste powietrze wokół nas”, aktywnie brały udział w zajęciach: „Co i dlaczego dymi?”, „Jak się czuję gdy dymi papieros?”, „Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy?”, „ Jak unikać dymu papierosowego?”. W celu zapobiegania palenia papierosów przedszkolaki stworzyły prace plastyczne, plakaty, znaczki o tematyce antytytoniowej oraz dodatkowo kolorowały obrazki, bawiły się przy piosence „Dinek” rozmawiał w domu z rodzicami o zaprzestaniu palenia papierosów. W czasie zajęć dzieci nauczyły się asertywnych postaw dotyczących ochrony własnego zdrowia, w przypadku bezpośredniego kontaktu z osobami palącymi. Wiedzę rodziców zwiększyliśmy poprzez przekazanie ulotek o szkodliwości dymu papierosowego.

Program przedszkolnej edukacji antytytoniowej „Czyste powietrze wokół nas” przyczynił się do stwarzania dzieciom warunków do ich harmonijnego rozwoju oraz kształtowania prawidłowych postaw zdrowotnych. Dzięki programowi wzrosła kompetencja przedszkolaków w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy inni przy nich palą. Ponadto realizacja programu zwiększyła świadomość rodziców na temat ich roli w profilaktyce antytytoniowej, zachęcił do wspierania dzieci w sytuacjach społecznych, zwłaszcza gdy są narażone na ekspozycję dymu tytoniowego. Dodatkowo zachęcił wielu dorosłych do rzucenia palenia. W następnym roku szkolnym  będziemy kontynuować realizację programu.

MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY

Siadaj szybko na dywanie – coś pięknego dziś się stanie.

W wielki świat literatury zaprowadzi Ciebie Miś.

 

"Akcja „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury” to wyjątkowe, ogólnopolskie wydarzenie, w ramach którego miłość do czytania przekazywana jest najmłodszym w przedszkolach. Wychowawczynie, nauczycielki przedszkola, rodzice czytają przedszkolakom książki. Każde takie wydarzenie jest świętem w placówce, pełnym literatury i oczywiście małego pluszowego misia."

W roku szkolnym 2021/2022 dzieci z naszego przedszkola wraz ze swoimi wychowawczyniami przystąpiły do udziału w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Mały miś w świecie wielkiej literatury”, którego autorką jest Pani Aneta Konefał, Dyrektor Przedszkola Publicznego nr 1 w Kolbuszowej. Głównym celem projektu było rozwijanie czytelnictwa oraz współpracy między przedszkolami.

W każdej grupie została wybrana i nazwana misiowa maskotka, która zamieszkała w kąciku czytelniczym i była obecna na zajęciach przeprowadzanych w ramach projektu w roli przewodnika po świecie literatury. Do domów dzieci wędrowało zalaminowane zdjęcie misia wraz z dzienniczkiem, który był uzupełniany przez rodziców.

Wszystkie grupy realizowały poszczególne moduły z projektu. Przedszkolaki brały udział w zabawach, uroczystościach, zajęciach edukacyjnych. Odwiedzili nas Pani Wicedyrektor Sylwia Balińska, konsultant Mac Edukacja pan Piotr Waszkiewicz, którzy czytali dzieciom różne książki z dziecięcej literatury. Grupy Misie i Sówki zrealizowały dodatkowo III moduł projektu „Opowiem wam o Polsce”.

Projekt cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem i sympatią ze strony dzieci oraz rodziców. Udział w nim przyniósł wiele korzyści. Rozbudził pasję do słuchania czytanych bajek i opowiadań, ale także przyczynił się do kształtowania u przedszkolaków postawy otwartości na świat i innych ludzi. Zaangażował również rodziców do współpracy z przedszkolem.

DZIEŃ DZIECKA

31 maja animatorzy z firmy Ważkafun z Olecka porwali nasze przedszkolaki do wspólnej zabawy. W programie były między innymi: dmuchana zjeżdżalnia, brokatowe tatuaże, przeciąganie liny, bańki mydlane XXL, zabawy z chustą animacyjną, maskotki XXL, konkursy i zawody. Prowadzący zapewnili dzieciom atrakcyjne rekwizyty do gier zespołowych, specjalną scenografię i kostiumy. Dzieci bawiły się wspaniale. Na koniec zabaw wszyscy pozowali do zdjęć grupowych z maskotami – Marshallem i Niedźwiedziem.

DZIEŃ MAMY I TATY

Krystyna Gowik

Najwspanialsi             

Moja mama, dobra wróżka,

sok przynosi mi do łóżka.

Tatę to mam bohatera,

na wycieczki mnie zabiera.

 

Moja mama piękna taka,

zawsze dla mnie ma buziaka.

Tata mnie za rękę bierze,

jeździ ze mną na rowerze.

 

Będę taka sama.

Będę taki sam.

Bo najlepszych rodziców w świecie mam!

 

26 maja dzieci w pięknych strojach prezentowały bogaty program artystyczny – wiersze, piosenki, tańce i  życzenia dla kochanych rodziców. Po wspaniałych występach na twarzach rodziców zauważyć można było tylko jedno – wzruszenie i dumę ze swoich pociech. Występy nie były łatwe, ale przedszkolaki świetnie sobie poradziły. Podczas wręczania własnoręcznie wykonanych upominków całusom i uściskom nie było końca.

Uroczystość pokazała jak wiele dzieci nauczyły się w ciągu kilku miesięcy począwszy od września do maja. Rodzice mogli zauważyć, że ich pociechy nabrały odwagi, nauczyły się pięknie mówić, recytować, śpiewać, samodzielnie wykonywać drobne upominki. Taka impreza pokazała również rodzące się talenty – wokalne, plastyczne, aktorskie, itp. Dzień Mamy i Taty to również wspaniała okazja do wymiany informacji na temat dzieci pomiędzy nauczycielkami a rodzicami.

WSPÓŁPRACA ZE STRAŻĄ POŻARNĄ

2 grudnia 2021r. w ramach współpracy przekazaliśmy prace plastyczne do  Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Olecku na Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Zapobiegajmy pożarom”.

Temat konkursu był bardzo szeroki i obejmował: udział jednostek straży pożarnej w akcjach ratowniczo-gaśniczych, zwalczanie klęsk żywiołowych, ekologicznych  oraz szkolenie, zawody strażackie, działalność prewencyjną i kulturalną, historię pożarnictwa.

Z naszego przedszkola do konkursu zostały zgłoszone prace z grup Jeżyki i Sówki.  Celem konkursu było zainteresowanie dzieci pracą strażaków, ochroną przeciwpożarową, tradycją i życiem środowisk strażackich oraz rozwój uzdolnień plastycznych.

Dnia 04.05.2022r. nasze przedszkole odwiedził tata Julki C. – strażak z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wieliczkach. W trakcie spotkania nasz gość opowiedział dzieciom, na czym polega praca strażaków oraz jakim sprzętem ratowniczym się posługują. Dzieci dowiedziały się, że ich działania nie polegają tylko na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pomocy ludziom podczas powodzi, burz i wypadków samochodowych. Prowadzą również wiele innych działań, które służą ludziom i ich bezpieczeństwu. Interwencje te są bardzo niebezpieczne i wymagają niecodziennej odwagi. Cenną wskazówką była informacja, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych osób oraz w jaki sposób przewidywać i unikać zagrożeń podczas wspólnych zabaw
z rówieśnikami. 
Dzieci utrwaliły sobie numery alarmowe i dowiedziały się w jakich okolicznościach można ich używać.

Największą atrakcję nasz gość zostawił na koniec. Przedszkolaki mogły obejrzeć prądownicę, kask oraz ubranie strażaka – chętne dzieci mogły przymierzyć zostawione rekwizyty i chętnie pozowały do zdjęć. Spotkanie zakończyło się pamiątkowym zdjęciem i wręczeniem podziękowań.

Życzymy wszystkim strażakom wielu sukcesów i dziękujemy za trud i ofiarną służbę oraz liczymy na dalszą współpracę w następnym roku szkolnym.

DZIEŃ ZIEMI

22 kwietnia 2022 roku, na całym świecie obchodzone jest święto – Międzynarodowy Dzień Ziemi. Tegoroczne hasło brzmiało – „Inwestować w naszą planetę”. Jest to największe ekologiczne światowe święto obchodzone od 1970r., którego celem jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię.
W naszym przedszkolu dzieci obejrzały prezentację multimedialną podczas której przypomniały sobie sposoby dbania o środowisko i otaczającą nas przyrodę. Miały również okazję porozmawiać o tym co sprawia, że ziemia jest zanieczyszczona oraz co możemy zrobić dla Ziemi, aby była czysta. Przedszkolaki poprzez zabawę uczyły się, jak żyć ekologicznie. Dodatkowo wykonały plakaty i włączyły się w akcję „sprzątania świata” sprzątając najbliższe otoczenie przedszkola.

DZIEŃ MARCHEWKI

„Na marchewki urodziny

Wszystkie zeszły się jarzyny.”

A marchewka gości wita

I o zdrowie grzecznie pyta.”

 

4 kwietnia w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Marchewki. To święto miało na celu promowanie spożywania warzyw i owoców jako źródła witamin. W tym dniu poznawaliśmy atrybuty zdrowotne marchewki.

Marchewkowe święto było świetną okazją do poznania ciekawostek na temat tego warzywa. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób rośnie, jakie posiada właściwości zdrowotne, a także jakie dania można z niej przyrządzić.

Ten dzień wypełniony był zabawami przy piosenkach, pracami plastycznymi oraz chrupaniem surowych marchewek. Na koniec odbyła się marchewkowa sesja zdjęciowa!

 

DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI

21 marca obchodzony jest Dzień Kolorowej Skarpetki - Światowy Dzień Zespołu Downa. W naszym przedszkolu był wyjątkowo barwny i kolorowy. Wszystkie przedszkolaki, pracownicy przedszkola brały udział w akcji poprzez założenie skarpetek w różnych, wesołych kolorach – w paski, w kropki, pstrokate –„nie do pary”. Ten spontaniczny, niecodzienny gest miał na celu zamanifestowanie odrębności, z której poczuciem na co dzień zmagają się osoby z Zespołem Downa. Kolorowe skarpetki na naszych stopach były wyrazem radości, tolerancji i solidarności z tymi osobami. W tym dniu dzieci brały również udział w zabawach, dzięki którym doskonaliły umiejętności społeczne oraz emocjonalne.

DZIEŃ KOBIET I MĘŻCZYZN

8 marca to wyjątkowy dzień – Dzień Kobiet. W tym szczególnym dniu wszyscy chłopcy w każdej grupie składali życzenia dziewczynkom i swoim paniom. Z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez calutki dzień, a chłopcy zachowywali się jak prawdziwi gentelmani, byli przemili, uczynni i sympatyczni. W ramach zajęć uczyliśmy się jak ważną rolę spełniają kobiety, kształtowaliśmy umiejętność składania życzeń oraz  wykonaliśmy laurki - które dzieci zaniosły do domu swoim mamusiom.

10 marca – w tym dniu obchodziliśmy Dzień Mężczyzn. Mimo, że "męskie" święta nie są tak popularne jak "kobiece", to nie mniej jednak stanowią doskonałą okazję do złożenia życzeń, i o tym nie zapomniały nasze wspaniałe dziewczynki. Tego dnia rozmawialiśmy o tym, jak ważną rolę spełniają w naszym życiu Panowie.

TŁUSTY CZWARTEK

„Dzień jak co dzień – cóż za bzdura!

Dziś w przedszkolu pączków góra.

Małe pączki, duże pączki,

dziś po nie sięgają rączki.

I kalorii nikt nie liczy…

Cóż za święto, czy ktoś wie?

Tłusty czwartek ! Cieszmy się!”

Karnawał to czas uczt i zabaw. Ten okres hucznych imprez kończy się „ostatkami” – Tłustym Czwartkiem. Do dziś zachowały się tradycje poczęstunków, spotkań i zabaw tanecznych. Ponieważ data tłustego czwartku zależna jest od daty Wielkanocy, dzień ten jest świętem ruchomym.

W tym roku tłusty czwartek obchodziliśmy 24 lutego. Najważniejszym akcentem tego święta są oczywiście pączki. Od samego rana zapach pieczonych pączków unosił się w powietrzu, gdyż Panie w kuchni nie próżnowały. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się o samych zwyczajach, jakimi od lat żegnamy karnawał. Dzieci oglądały zdjęcia faworków, pączków oraz innych smakołyków, związanych z tym wydarzeniem. Oczywiście nie odbyło się bez ich degustacji w naszym przedszkolu. Wszyscy zajadali się słodkimi pysznościami. Była to okazja do świetnej zabawy, ale także do przypomnienia i kultywowania naszych tradycji i zwyczajów. Taki zwyczaj bardzo nam się podoba i jesteśmy jego gorącymi zwolennikami.

DZIEŃ DINOZAURA

W piątek 25 lutego obchodziliśmy - Dzień Dinozaura. Choć dinozaury dawno już wyginęły to nie przestają fascynować ludzi. Święto tych prehistorycznych stworzeń można spędzić na wiele sposobów – my z tej okazji  zorganizowaliśmy zajęcia, które wprowadziły dzieci w prehistoryczny świat i przybliżyły im życie tych wyjątkowych gadów. Przedszkolaki dowiedziały się m.in. jak wyglądały, czym się żywiły oraz w jaki sposób prawdopodobnie wyginęły. Podczas zajęć dzieci chętnie  porównywały wygląd dinozaurów, określały ich wielkość, segregowały je według określonej cechy, wspólnie bawiliśmy się przy piosenkach: „Dinek”, „Człapie dinozaur”, „Dinozaur Pimpuś”. Wykonaliśmy też prace plastyczne związane z tym tematem. Dzień Dinozaura upłynął wszystkim w miłej i radosnej  atmosferze.

DZIEŃ KOTA

W czwartek, 17 lutego obchodziliśmy nietypowe święto – Światowy Dzień Kota. Są puszyste, mięciutkie, mruczą, miauczą, łaszą się. Są rasowce, salonowce, dachowce, bywają też bezdomne.

Dzień rozpoczęliśmy od  różnych zabaw, związanych z domowym pupilem. Dzieci z zainteresowaniem oglądały ilustracje różnych kotów, nadając im imiona, rozwiązywały zagadki, słuchały wierszy, aktywnie uczestniczyły w zabawach w formie opowieści ruchowej miaucząc, robiąc koci grzbiet, mrucząc i chlipiąc mleczko.

Wszystkie zabawy i zajęcia zdominowała kocia tematyka. Podczas tych wesołych zabaw nie zapomnieliśmy, że jednym z celów było podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka oraz zwrócenie uwagi ludzi na los porzuconych i bezdomnych zwierząt. Chętne dzieci miały możliwość opowiedzenia o swoim pupilu. Na koniec zajęć każda grupa wykonała prace o kociej tematyce.

 

BAL KARNAWAŁOWY

Karnawał to wspaniały okres zimowych balów, zabaw, a także nieodłączny element dzieciństwa. Jest on atrakcyjną i bardzo lubianą przez dzieci formą rozrywki, dostarcza im wielu przeżyć, radości i zadowolenia.

W poniedziałek 14 lutego z okazji Walentynek w naszym przedszkolu odbył się Bal Przebierańców.   Już od wejścia można było wyczuć niecodzienny nastrój. Jedne dzieci wchodziły do sali już w swoich kostiumach, inne dźwigały je zapakowane w torby i reklamówki. Opowiadaniom, dyskusjom i wzajemnemu podziwianiu nie było końca.
Po śniadaniu, już wszyscy gotowi do zabawy, rozpoczęli bal w swoich salach. Nauczycielki przedszkola dołożyły wszelkich starań by wystrój sali balowej wprowadził dzieci w radosny nastrój oraz zachęcał do wesołej zabawy. Dzieci, przebrane w barwne i pomysłowe stroje, bawiły się świetnie, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała je do tańców. Po wielkiej prezentacji strojów rozpoczęły się tańce – przy rytmach wesołej muzyki, były one przeplatane zabawami oraz konkursami. W tym dniu dzieci wykonały również karki Walentynkowe dla swoich rodziców.

Do domu dzieci wracały we wspaniałych humorach, dzieląc się z rodzicami swoimi przeżyciami. Wspomnienia z tego balu na długo pozostaną w naszej pamięci.

 

Dzień Babci i Dziadka w Przedszkolu Samorządowym w Wieliczkach.

W styczniu 2022 odbyły się przygotowania do Dnia Babci i Dziadka. Niestety w tym roku nie mogliśmy gościć dziadków w naszej placówce. Mimo to święto to na stałe wpisało się do kalendarza przedszkolnych uroczystości. Miniony rok był trudny, gdyż koronawirus w znacznym stopniu ograniczył nasze życie oraz wzajemne kontakty. Doświadczenia te pozwoliły nam  jeszcze bardziej docenić, jak wielkim skarbem jest babcia i dziadek. Świat się zmienia, ale nie zmienia się jedno - miłość babci i dziadka, za którą dzieci serdecznie chciały podziękować. Wnuczęta uczciły te wyjątkowe dni ucząc się piosenek, wierszyków oraz przygotowując laurki i kalendarze. Najmłodsza grupa brała w ramach zajęć brała udział w mini sesji , wspólnie z Panią przygotowując Fotobudkę .

KOCHANI DZIADKOWIE- JESZCZE RAZ WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO !!!

Wigilijne spotkanie

Boże Narodzenie jest świętem upamiętniającym narodzenie Jezusa Chrystusa. W tym dniu najważniejsza jest uroczysta kolacja, do której zasiadamy po pojawieniu się na niebie pierwszej gwiazdki, na pamiątkę gwiazdy prowadzącej Trzech Króli do stajenki. Na pamiątkę tych wydarzeń, tradycyjnie, jak co roku w Naszym Przedszkolu odbyło się spotkania opłatkowe. Podczas zajęć i zabaw w grupach dzieci poznały zwyczaje związane z obchodami świąt Bożego Narodzenia. Dzień rozpoczeliśmy od symbolicznego dzielenia się opłatkiem oraz od składania sobie życzeń. Kolędy, które towarzyszyły Nam tego dnia wprowadzały nie tylko dzieci, ale i dorosłych w wyjątkowy, świąteczny nastrój. Spotkania wigilijne w każdej grupie przebiegały w bardzo magicznej i ciepłej atmosferze. Rozmawialiśmy na temat stawiania dodatkowego nakrycia dla niespodziewanego gościa oraz na temat pasterki – uroczystej mszy odprawianej w nocy upamiętniająca oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem.

Święta Bożego Narodzenia zawsze mają piękną oprawę. Wokół jest czysto, odświętnie, radośnie, a jeżeli pogoda dopisze biało. Postarajmy się, aby w naszych sercach było tak samo cały rok. Doceniajmy złe chwile, ponieważ gdyby ich nie było, nie docenilibyśmy tych wyjątkowych i dobrych.

Mikołajki w przedszkolu

6 grudnia – jak dobrze wiecie,
Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie
i każde dziecko prezent dostanie.
A kiedy rozda już prezenty,
wraca do nieba uśmiechnięty”

6 grudnia wszystkie grupy w naszym przedszkolu odwiedził bardzo miły i długo oczekiwany gość. Miał czerwony strój, długą, białą brodę, dźwigał na plecach bardzo ciężki worek, a w nim prezenty. To nie mógł być nikt inny tylko MIKOŁAJ. Jak co roku pamiętał o Naszych wyjątkowych przedszkolakach i przybył na czas. Spotkanie przebiegało w bardzo radosnej i przyjaznej atmosferze. Na twarzach dzieci malowała się wielka radość i przejęcie, a także nadzieja na kolejne spotkanie.

Święty Mikołaju jeszcze raz bardzo dziękujemy za odwiedziny i do zobaczenia za rok!

Dzień Pluszowego Misia w przedszkolu

Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego dziecka, ukochana maskotka na dobre i złe chwile. Można go przytulić, a nawet powiedzieć mu o czymś bardzo ważnym. Tradycją w naszym przedszkolu stało się obchodzenie Dnia Pluszowego Misia, który przypada na 25 listopada. Tak więc i w tym roku nie mogło być inaczej. W tym dniu każdy przedszkolak przyniósł swojego ukochanego pluszaka. Spotkały się misie małe, średnie i duże, brązowe, szare, czerwone, żółte i różowe, a każdy był kochany, uroczy i wyjątkowy. Dzień rozpoczeliśmy od "Rakiety urodzinowej dla Misia". Dzieci poznały historię Święta Pluszowego Misia, wspólnie słuchały i bawiły się przy piosenkach: „Pluszowy Miś”, „Ja jestem niedźwiadek”, „Dwa malutkie misie", „Jadą, jadą misie". Dzieci z wszystkich grup brały udział w zabawach ruchowych, konkursach, quizach, zgadywankach i wykonywały prace plastyczne. Na zakończenie wspólnych zabaw, czekała na Nas słodka niespodzianka...urodzinowy poczęstunek.
Dzień Pluszowego Misia w naszym przedszkolu był pełen uśmiechu i świetnej zabawy. Dzieci były szczęśliwe, że mogły spędzić tyle czasu ze swoimi ukochanymi misiami oraz pokazać je koleżankom i kolegom. Mamy nadzieję, że to misiowe spotkanie zostanie w pamięci dzieci na długo.

DZIEŃ KREDKI

W kalendarzu świąt nietypowych pod datą 22 listopada znalazł się Dzień Kredki. Kredki to wspaniały przedmiot, pozwalający wyrazić swoje uczucia oraz myśli poprzez tworzenie obrazków. Wbrew pozorom jest to święto dla wszystkich,nie tylko dla najmłodszych.

Z tej okazji w każdej grupie odbywały się zabawy z kredkami w roli głównej. Przedszkolaki słuchały opowiadań, których bohaterami były kredki, poznały ich rodzaje oraz obejrzały krótki film o tym, jak są zrobione. Tworzyły zbiory kredek według kryterium koloru, kształtu, wielkości, rodzaju i porównywałyich liczebność.

Bawiły się przy piosence „Kolorowe kredki”, kolorowały kolorowanki nawiązujące do jej treści, brały też udział w zabawach muzyczno-ruchowych, konkursach i zawodach. W każdej grupie przy pomocy różnych środków wykonane zostały piękne kredki, które ozdobiły przedszkolne galerie prac.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka oraz Dzień Życzliwości i Pozdrowień.

20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W tym dniu dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników – tych, których prawa często są łamane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. W wielu krajach w tym dniu dzieci realizują różne inicjatywy po to, aby ich głos był słyszany przez dorosłych, polityków i media.

21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Oryginalna nazwa święta brzmi Hallo World Day i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie hallo (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie. Jest to jedne z tych nietypowych świąt, które wywołuje w nas pozytywne emocje. Jest okazją by podnieść naszą życzliwość i uprzejmość na wyższy poziom. Obchody Dnia Życzliwości sprzyjają integracji społeczności. Warto walczyć o to by relacje między dziećmi były nie tylko poprawne, ale nacechowane tolerancją i wzajemną sympatią.

Z okazji tych Świąt nietypowych w piątek 19 listopada w ramach edukacji hybrydowej wspólnie z przedszkolami i szkołami w całej Polsce po raz kolejny obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka oraz Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Dzieci przebywające w domach wspólnie ze swoimi Rodzicami obejrzały przesłane na grupy fragmenty prezentacji edukacyjnych pt. Wiersz o obowiązkach domowych dziecka oraz Wiersz o prawach dziecka. Następnie wykonały one według własnego pomysłu Order Uśmiechu. Efektami swojej pracy podzieliliśmy się na naszej grupie na messengerze. Chętne przedszkolaki z grupy " Misie" oraz dzieci obecne tego dnia w przedszkolu uczestniczyły również w zajęciach na platformie Teams. Gdzie w ramach akcji Mały Miś w świecie wielkiej literatury mogły posłuchać opowiadania czytanego przez wychowawcę" Od radców prawnych bajka ciekawa o obowiązkach dziecka i prawach"(J.Siek) .

Pasowanie na Przedszkolaka 2021/2022

10 listopada w Naszym Przedszkolu odbyła się uroczystość Pasowania na Przedszkolaka. To pierwsze tak wyjatkowe wydarzenie dla grup Misie, Sówki, Jeżyki i Liski. Brali w nim udział rodzice, pan dyrektor oraz pani wicedyrektor. Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości i przedstawienia krótkiej, patriotycznej części artystycznej. Następnie, dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać swoich pań i pomagać kolegom, być dzielnym przedszkolakiem. Pan dyrektor Marek Dobrzyń dokonał uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia wszystkie przedszkolaki otrzymały znaczki z symbolem grupy. Uroczystość ta na długo zostanie w naszej pamięci. Była świetną okazją do zaprezentowania rodzicom i gościom nowych umiejetności.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

5 listopada w naszym przedszkolu odbył się Międzynarodowy Dzień Postaci Bajkowych. Baśnie i bajki cieszą się wielkim powodzeniem, każdy lubi ich słuchać. Są dla wszystkich źródłem bogatych przeżyć i wrażeń, nie zastąpionym sposobem wzbogacenia wyobraźni a także pobudzania zainteresowania otaczającym światem ludzi i zwierząt.

Ten dzień miał przypomnieć przedszkolakom jak ważne są bajki
i że warto do nich powracać. Dodatkowym celem było popularyzowanie tradycyjnych bajek, takich gdzie dobro wygrywa a zło zostaje ukarane. W Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek dzieci wysłuchały fragmentów najbardziej znanych książek, rozpoznawały postacie i tytuły, segregowały rekwizyty, układały puzzle, grały w gry, rysowały, kolorowały, bawiły się w teatr. Przedszkolaki były aktywne, otwarte i wesołe.

SPOTKANIE Z POLICJANTEM

W ramach realizacji tematu kompleksowego „Jak być superbezpiecznym?” 15 września 2021 roku dzieci z naszej placówki odwiedził funkcjonariusz Powiatowej Komendy Policji w Olecku mł. asp. Karol Żukowski.

Podczas spotkania funkcjonariusz omówił zagadnienia związane z ruchem drogowym. Następnie wszystkie grupy ubrane w kamizelki odblaskowe wraz z policjantem udały się na najbliższe skrzyżowanie, gdzie ćwiczyły prawidłowe poruszanie się po chodniku oraz na przejściu dla pieszych. W czasie wizyty przedszkolaki utrwaliły zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, przypomniały symbole kolorów świateł sygnalizatora, znaczenie charakterystycznych znaków drogowych i oznakowanie przejścia dla pieszych. Policjant przypomniał także numery alarmowe
i sytuacje w jakich należy z nich korzystać.

Na koniec spotkania przedszkolaki miały okazję obejrzeć policyjny radiowóz stojący na parkingu szkolnym i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na jego tle wspólnie z funkcjonariuszem.

Dziękujemy Pracownikom Powiatowej Komendy Policji w Olecku za pomoc w realizacji zadań organizacyjnych, dydaktycznych i wychowawczych naszej placówki oraz wspaniałe przeżycia
i przybliżenie tak odpowiedzialnego zawodu, jakim jest policjant.

 

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

Na wniosek Rzecznika Praw Dziecka w dniu 13 września 2013 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę w sprawie ustanowienia dnia 20 września Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka.

W uchwale zapisano: „Doceniając wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i wychowaniu dziecka, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia dzień 20 września Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża przekonanie, że ustanowienie Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka przyczyni się do popularyzacji wychowania przedszkolnego
i wzrostu jego znaczenia w świadomości społecznej”.

W tym dniu dzieci z wszystkich grup spotkały się w sali przedszkolnej specjalnie przygotowanej do uroczystości i rozpoczęły świętowanie od odśpiewania wspólnych piosenek. Następnie grupy Jeżyki, Sówki, Misie spędziły czas uczestnicząc w wielu zabawach muzyczno-ruchowych, obejrzały film o przedszkolu, układały puzzle na tablicy interaktywnej. Przypomniały sobie zasady funkcjonowania w przedszkolu zawarte w Kodeksie Przedszkolaka. Dzieci obiecały że będą przestrzegać ustalonych w nim wszystkich praw  obowiązków. Na koniec dnia wszystkie przedszkolaki otrzymały baloniki oraz medale Superprzedszkolaka.

Janusz Korczak powiedział: „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”, życzymy wszystkim dzieciom aby uśmiech gościł na ich twarzach każdego dnia, nie tylko od święta.

PRZEDSZKOLAKI ZWIEDZAJĄ POCZTĘ

Przedszkolaki coraz lepiej orientują się w otaczającym je środowisku – warunkuje to zwiedzaniem różnych miejsc w Wieliczkach. W ramach zajęć dydaktyczno-wychowawczych, grupa Sówki 15 września wybrały się na pocztę. W czasie pobytu w urzędzie pocztowym, dzieci zobaczyły jak wygląda praca na poczcie. Przedszkolaki dowiedziały się również jaka jest droga listu, paczki i innych przesyłek. Kierownik poczty przybliżył dzieciom znaczenie wyrazów takich jak: list, paczka, adresat. Podczas odwiedzin dzieci utrwalały nawyk właściwego, kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych.

 

ZEBRANIE Z RODZICAMI

31.08.2021r. o godz. 16:00 w Przedszkolu odbędzie się zebranie organizacyjne dotyczące roku szkolnego 2021/2022.

Serdecznie zapraszamy wszystkich Rodziców.

 

WYCIECZKA - SAFARI 

Z okazji Dnia Dziecka wszystkie grupy: Pingwinki, Rybki, Delfinki, Morsy pojechały 31 maja 2021 roku na „Safari” do Gospodarstwa Ekologicznego Rodziny Rudziewiczów w miejscowości Zatyki u podnóża Tatarskiej Góry koło Gołdapi. W tym dniu pogoda nam dopisała – było słonecznie, wiał lekki wietrzyk. Przedszkolaki podzielone na dwie grupy wyruszyły na wycieczkę dwoma autokarami. Po dotarciu na miejsce dzieci przesiadły się do specjalnych samochodów terenowych i rozpoczęliśmy nasze bezkrwawe safari. Kierowcy – przewodnicy wieźli nas po ogromnym pięknym terenie (ok. 300 ha) poprzecinanym licznymi wzniesieniami, oczkami wodnymi, jeziorami i lasami.
Z bliska mogliśmy obejrzeć: jelenia marali, muflony, dzikie owce arui, koniki Przewalskiego, tarpany, długowłose jaki, guanako, lamy, konie kucyki, krowy, hailandy i herefondy, owce kameruńskie i skundy, osiołki, kozy a nawet zebrę. Mogliśmy też zobaczyć ptaki: emu, bażanty, perliczki, kaczki, dzikie gęsi. Niezapomniana wyprawa zakończyła się przy ognisku nad jeziorem. Dzieci po wyprawie posiliły się pieczonymi kiełbaskami oraz posiłkiem przygotowanym nam przez panie kucharki. Po wspólnych zabawach nasza wycieczka dobiegła końca i przedszkolaki szczęśliwe, zmęczone, pełne wrażeń wróciły do przedszkola.

 

DZIEŃ STRAŻAKA

 

4 maja 2021r. obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Strażaka. W ramach zajęć multimedialnych poprowadzonych przez panią Paulinę Iwanicką pod tytułem: „Jak Wojtuś został strażakiem” słuchaliśmy sygnału syreny strażackiej oraz dowiedzieliśmy się jak odpowiedzialny i trudny jest zawód strażaka. Po zajęciach wszystkie grupy wybrały się na plac szkolny gdzie czekała ich wyjątkowa niespodzianka- spotkanie ze strażakami z OSP Wieliczki. Przedstawiciele służby mundurowej zaprezentowali przedszkolakom strój strażacki,  sprzęt gaśniczy oraz wóz bojowy.

Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu. Uważnie słuchały o niebezpiecznej pracy strażaka i chętnie wypowiadały się na zadawane pytania. Dzieci z wielką radością chciały przymierzyć hełm, aby poczuć się choć przez chwilę strażakiem. Spotkanie zakończyło się pamiątkowymi zdjęciami.

Wrażenia jakie dostarczyli nam strażacy na długo pozostaną w naszej pamięci. Z całego serca dziękujemy przedstawicielom straży za przybycie i poświęcenie nam swojego cennego czasu.

Dzięki takim spotkaniom dzieci: poznają ciężką i odpowiedzialną pracę strażaka; wiedzą jak dbać o własne i innych bezpieczeństwo; szanują trudną pracę strażaka; kształtują odpowiednie zachowania w trudnych sytuacjach; zaznajamiają się z sytuacjami, w których powinny korzystać z numerów alarmowych.

 

DZIAŁAJ Z IMPETEM

W wrześniu 2020 roku nasze przedszkole rozpoczęło działania dydaktyczne związane z Ogólnopolskim Programem Edukacyjnym dla Przedszkoli „Działaj z impetem!”. Organizatorem kampanii jest REKOPOL – Organizacja Odzysku Opakowań S.A. we współpracy między innymi z podmiotami gospodarującymi odpadami w gminach. Ten projekt społecznoekologiczny miał na celu edukację Polaków w zakresie prawidłowej segregacji odpadów oraz ich recyklingu.

Na podstawie bezpłatnych materiałów edukacyjnych opracowanych przez metodyków i specjalistów z zakresu gospodarowania odpadami i ekologii nauczycielki przeprowadziły zajęcia związane z recyklingiem i segregacją butelek PET i plastiku oraz związanych z ekologią. Zakończeniem działań w tym zakresie stała się praca plastyczna na temat: „Przygody Mieci i imPETa!” Wszystkie grupy przedszkolne były zaangażowane w wykonanie dzieła plastycznego na ogólnopolski konkurs plastyczny.
Drogą elektroniczną, w styczniu 2021 roku, zgłosiliśmy zdjęcie naszej pracy. Nie zdobyliśmy nagrody ale mamy wielką satysfakcję z naszych działań, wspaniałej pracy i ogromnego zaangażowania rodziców w ten projekt. Dziękujemy Wszystkim!

 

CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS

Program przedszkolnej edukacji antytytoniowej „Czyste powietrze wokół nas” w roku szkolnym 2020/2021 był realizowany w trzech grupach: Pingwinki, Delfinki oraz Morsy. Projekt przeznaczony jest dla dzieci 5 i 6 letnich.
Zagadnienia dotyczące programu zostały zrealizowane przez nauczycielki w następujących terminach: 18.01.2021. – 22.01.2021. roku – grupa Pingwinki (oddział przedszkolny w Cimochach); grupa Delfinki i Morsy – 22.02.2021. - 26.02.2021. W czasie realizacji tematu kompleksowego dzieci uczestniczyły w wycieczkach po miejscowościach Wieliczki, Cimochy poszukując źródeł dymu, obejrzały prezentację Power Point „Choroby, bakterie i zarazki oraz Czyste powietrze wokół nas”, aktywnie brały udział w zajęciach: „Co i dlaczego dymi?”, „Jak się czuję gdy dymi papieros?”, „Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy?”, „ Jak unikać dymu papierosowego?”. W celu zapobiegania palenia papierosów przedszkolaki stworzyły prace plastyczne, plakaty, znaczki o tematyce antytytoniowej oraz dodatkowo kolorowały obrazki, bawiły się przy piosence „Dinek” rozmawiał w domu z rodzicami o zaprzestaniu palenia papierosów. W czasie zajęć dzieci nauczyły się asertywnych postaw dotyczących ochrony własnego zdrowia, w przypadku bezpośredniego kontaktu z osobami palącymi. 

 

SKĄD SIĘ BIORĄ PRODUKTY EKOLOGICZNE

W roku szkolnym 2020/2021 nasze przedszkole wzięło udział w drugiej edycji Programu Edukacyjnego „Skąd się biorą produkty ekologiczne” opracowanego przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Program był skierowany do dzieci w wieku 5, 6 lat więc został zrealizowany w grupie Delfinki (01.02.2021. – 05.02.2021.), Pingwinki (08.02.2021. – 12.02.2021.) i Morsy (01.02.2021. – 05.02.2021.).

Celem programu było zwiększanie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat. Główne założenie programu to: zrozumienie czym jest rolnictwo i produkty ekologiczne, kształtowanie umiejętności wyboru produktów ekologicznych, propagowanie zdrowego stylu życia, zwiększanie wiedzy i świadomości przedszkolaków o  nawykach higieniczno-zdrowotnych.  

Realizację programu nauczycielki rozpoczęły od zapoznania z piramidą zdrowia oraz rozmów na temat „Dlaczego jest ważne co jemy i jaki to ma wpływ na organizm”. Następnie został wyświetlony film: „Skąd się biorą produkty ekologiczne” oraz rozdana książeczka o tym samym tytule. Nauczycielki w swoich grupach przeprowadziły zajęcia, podczas których dzieci dowiedziały się: skąd się biorą produkty które spożywamy, dlaczego warto wybierać tylko te wyprodukowane w sposób ekologiczny, jakie są zalecenia zdrowego stylu życia, jak przestrzegać zasad higieny. Dodatkowo przedszkolaki uczyły się prawidłowo nakrywać stół do posiłku i kulturalnie go spożywać. W czasie realizacji programu dzieci dowiedziały się o etapach powstawania produktów żywnościowych i poznały ciężką pracę rolnika.

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

    W poniedziałek 21 września obchodziliśmy w naszym przedszkolu Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, aby podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci. Dzień ten dostarczył dzieciom kolejnych okazji do świętowania, wspaniałej zabawy oraz czerpania radości z bycia przedszkolakiem.

      Dzisiejszy dzień Rybki, Delfinki i Morsy spędziły na wielu zabawach muzyczno-ruchowych i konkurencjach sportowych. Zabawy z chustą animacyjną, balonami to, to co dzieci uwielbiają. Dodatkowo każde dziecko otrzymało medal Super Przedszkolaka. Na podwieczorek była słodka niespodzianka, czyli przepyszne gofry.

Delfinki wykonały pracę plastyczną pt. ,, Moje przedszkole". Brały udział także w ,,Quizie Przedszkolaka". Pytania dotyczyły przedszkola, grupy, przyrody, świata zwierząt, Polski, człowieka, zabawek, książek, itp. 

      Naszym Wszystkim dzielnym przedszkolakom, tym mniejszym i tym większym, życzymy samych radosnych i słonecznych dni!
By w przedszkolu spełniały się Wasze marzenia, a spędzony tutaj czas był dla Was magiczny, przepełniony zabawą, nauką i radością!

   

DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

     5 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu ,,Dzień Postaci z Bajek''. Rano przed śniadaniem, wszystkie grupy otrzymały kolorowanki z bajek: ,,Czerwony Kapturek'', ,,Królewna Śnieżka'', ,,Trzy Świnki''.

      Potem Rybki, Delfinki i Morsy miały za zadanie wykonać kukiełkę postaci bajkowej. Dziewczynki robiły królewny, a chłopcy króla, ,,Kota w butach'', smoka itp. Kiedy kukiełki były już gotowe, w poszczególnych grupach dzieci, przedstawiały bajki. Teksty były tworzone przez małych artystów, czasami były bardzo śmieszne. Świetnie się przy tym bawiliśmy. Każdy zabrał kukułkę do domu, żeby dalej bawić się w teatrzyk z rodzicami i rodzeństwem.

    Kolejnym punktem programu naszego dnia, były zabawy przy muzyce. W grupie Delfinki bawiliśmy się przy piosenkach z ,,Akademii Pana Kleksa''. Trochę zmęczeni odpoczywaliśmy słuchając bajek z książki ,,Baśnie Andersena".

    Ten dzień był inny, mogliśmy chociaż na chwilę przenieść się do świata magii i czarów. Wcielić się w różne ciekawe role, bajkowe i tajemnicze.

 

SPOTKANIE WIGILIJNE

      W piątek 20 grudnia zebraliśmy się wokół stołu wigilijnego, pięknie ozdobionego w stroiki i świece. W naszym spotkaniu uczestniczyły 3 grupy z wychowawczyniami, panie z obsługi oraz pani Dyrektor Sylwia Balińska. Dzieci zaprezentowały umiejętności wokalno-recytatorskie kolegom i pracownikom przedszkola. Następnie głos zabrała pani Dyrektor, która złożyła życzenia świąteczne i symbolicznie przełamaliśmy się opłatkiem. Wspólnie odśpiewaliśmy kilka kolęd przy akompaniamencie. W tym dniu dzieci obejrzały przezentację pt. ,,Wesołych Świąt" - >> Pomagamy<< o przygotowaniach do Świąt Bożego Narodzenia oraz poznały zwyczaje bożonarodzeniowe. Wszyscy starali się być mili i uprzejmi. Podekscytowani czekaliśmy na święta w domu, a dzieci na prezenty od Mikołaja.

 

BAL KARNAWAŁOWY

     W dniu 12 lutego w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy. Niezwykłe wydarzenie, dostarczające dzieciom wielu pozytywnich przeżyć i radości.

    Po śniadaniu w przedszkolu pojawiły się kolorowe postacie. Wśród dziewczynek dominowały wróżki i księżniczki, Elzy, Anny, pszczółki, delikatne motylki i biedronki, a chłopcy to super-bohaterowie: Spider-Man, Batman, policjant, rolnik, strażak, żołnierz..., nie sposób wyliczyć i wymienić tych wszystkich postaci.

    Dzieci świetnie się bawiły, uczestnicząc wspólnie ze swoimi paniami w zabawach i pląsach. W ozdobionych w balony, bibułki, ,,ścianki do zdjęć" salach, było bardzo kolorowo. Wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Taniec na gazetach, z balonami wywoływały wśród dzieci mnóstwo emocji w grupie Delfinki. Hitem balu była zabawa w pociąg przy piosence ,,Maszynista Zuch". Konkurs ,, Kto przerzuci więcej kulek z gazet" za wyznaczoną linię, doprowadzał do głośnego skandowania.

    Niespodzianką były pyszne bezy przygotowane przez panie z kuchni.

    Po krótkim poczęstunku, dzieci ponownie wróciły do tańców przy muzyce.

   Kiedy czas zabawy dobiegł końca, dzieci z żalem opuszczały salę balową. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom.

    Kolejny bal karnawałowy już za rok! Bal był okazją do zintegrowania dzieci i pozostawił wiele niesamowitych wrażeń.

   Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych strojów.

 

WALENTYNKI

W dniu świętego Walentego

nic nie może dziać się złego,

nikt nie może się dziś złościć,

bo dziś nadszedł dzień miłości...

Mamy dzisiaj Walentynki

święto chłopca i dziewczynki...

     W poniedziałek 15 lutego obchodziliśmy w naszym przedszkolu Walentynki.
W tym dniu wszyscy ubraliśmy się na czerwono, a dzień był pełen atrakcji. Dzieci dowiedziały się, kim był św. Walenty, poznały tradycję obchodzenia tego święta w Polsce i innych krajach oraz co to jest ,,Miłość", jak i do kogo ją okazujemy. Dzieci uczestniczyły w różnych zabawach przygotowanych przez swoje wychowawczynie w grupach m.in. zabawa w głuchy telefon z hasłem ,,Kocham Cię" po polsku i angielsku, układanie kształtu serca z bibuły; zabawach w parach przy piosence ,,Serduszko puka w rytmie cza, cza", czy ,,Chodzę dziś znów Tobie po głowie", tańce połamańce z balonami.

   Dzieci wykonały też kartki walentynkowe swoim Kochanym Rodzicom.

   Był to dzień miłych wrażeń. Nie zabrakło oczywiście sercowych kolorowanek, spontanicznych emocji oraz pozytywnych uczuć.

 

DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ

Nie od dziś wiadomo, że 

dobre słowo, uśmiech na wagę złota jest.

Chociaż jest to istotne nie tylko od święta,

istnieje dzień, kiedy szczególnie się o tym pamięta.

W naszym przedszkolu dzieci o Dniu Życzliwości pamiętały,

magiczne słowa i dobre czyny przez cały dzień królowały.

     20 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, w związku z epidemią COVID-19, w tym roku szkolnym przypadł na pierwszy dzień zajęć on-line.

    Jest to dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji.

  Podczas spotkania dzieci obejrzały film edukacyjny pt. ,,Pomoc dzieciom w Jemenie", opowiadający o trudnej sytuacji biednych dzieci. Zastanawiały się, co to jest koleżeństwo, uprzejmość i życzliowść wobec rówieśników i dorosłych oraz jak można je okazywać. Następnie zapoznały się z ,,Prawami Dziecka" i mogły pokolorować obrazki dotyczące tych praw. Przed ekranami mogły pobawić się przy utworze ,,Piosenka o Prawach Dziecka".

   Przesłaniem tego dnia było hasło: ,,Bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta".

 

Dzień Kobiet i Mężczyzn w przedszkolu


„DZIEŃ KOBIET I MĘŻCZYZN W MARCU OBCHODZIMY I MIŁE NIESPODZIANKI SOBIE ROBIMY”

W pierwszych dniach marca miło spędzamy czas w przedszkolu przygotowując sobie wzajemnie niespodzianki.

To doskonały sposób kształtowania u dzieci nawyku obdarowywania upominkami swoich najbliższych oraz rówieśników.

8 marca to wyjątkowy dzień – Dzień Kobiet, w ramach zajęć uczyliśmy się jak ważną rolę spełniają kobiety, kształtowaliśmy umiejętność składania życzeń oraz  podkreślając niecodzienny wymiar tego święta wykonaliśmy laurki. Dzieci jednogłośnie zadecydowały, że swoje laurki chcą wręczyć mamusiom.

10 marca to Dzień Mężczyzn, wspólnie z paniami przedszkolaki przygotowały wyjątkowe prezenty dla swoich tatusiów – medale dla prawdziwych mężczyzn. Tego dnia rozmawialiśmy o tym, jak ważną rolę spełniają w naszym życiu Panowie.

 

 

W lutym w grupie Rybki obchodziliśmy "nietypowe" dni z kalendarza...

Dzień Kota i Dzień Dinozaura

 

W środę 17 lutego obchodziliśmy - Światowy Dzień Kota. Tego dnia słuchaliśmy piosenek i wierszyków o kotach, malowaliśmy sylwetę kota oraz doklejaliśmy mu wąsy. Wszystkie zabawy i zajęcia zdominowała kocia tematyka. Podczas tych wesołych zabaw nie zapomnieliśmy, że jednym z celów było podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka oraz zwrócenie uwagi ludzi na los porzuconych i bezdomnych zwierząt. Chętne dzieci miały możliwość opowiedzenia o swoim pupilu.

 

W piątek 26 lutego obchodziliśmy- Dzień Dinozaura . Choć dinozaury dawno już wyginęły to nie przestają fascynować ludzi. Święto tych prehistorycznych stworzeń można spędzić na wiele sposobów – my braliśmy udział w opowieści ruchowej Mery Jones w świecie dinozaurów oraz wspólnie bawiliśmy się przy ulubionej piosence „Człapie dinozaur”.

 

 

ZAPOBIEGAJMY POŻAROM

11 grudnia 2020 roku w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Olecku rozstrzygnięto eliminacje powiatowe do Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pod hasłem „Zapobiegajmy pożarom”. Na konkurs wpłynęło 50 prac nadesłanych ze szkół i przedszkoli powiatu oleckiego. Z naszego przedszkola wpłynęło 8 prac.

Komisja w składzie: bryg. Robert Wiśniewski – Komendant Powiatowy PSP w Olecku, dh Jerzy Gołembiewski – Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Olecku, str. Izabela Maciejewska – KP PSP Olecko, dh Tomasz Milewski – Członek Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Olecku wyróżniła pracę Natalki Kretkiewicz z naszego przedszkola. Praca została zakwalifikowana do konkursu na szczeblu wojewódzkim w Olsztynie. Gratulujemy!
 

MIKOŁAJKI

 

Gorota Gellner

Drogi święty Mikołaju

Przybądź do nas, bo już czas.

Wszystkie dzieci Cię kochają

i serduszka biją nam.


Tu w przedszkolu wielu dzieciom

serca biją niby młot.

Nie pozwól nam długo czekać,

bo nadchodzi ciemna noc.

 

Niestety w tym roku szkolnym z powodu pandemii Covid - 19 nie mogliśmy zaprosić Świętego Mikołaja do naszego przedszkola. Jednak  4 grudnia obchodziliśmy Mikołajki. W tym dniu wszyscy przybyli do przedszkola ubrani w czerwone stroje, niektóre dzieci miały „mikołajkowe” czapki. Wszystkie grupy śpiewały piosenki o Świętym Mikołaju, wykonywały prace plastyczne, tańczyły różne pląsy, zaś najmłodsza grupa Rybki wyruszyła w „muzyczną podróż” zaprzęgiem składającym się z reniferów i małych Mikołajów. Następnie wszystkie grupy udały się na spacer w oczekiwaniu na przybycie świętego. I w końcu nasz gość zapukał w okna naszej placówki, przez chwilę popatrzył na dzieci, pomachał na powitanie i zostawił w salach prezenty. Radość była ogromna, że pomimo pandemii Mikołaj nie zapomniał o przedszkolakach. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym nasz gość będzie mógł zawitać do nas osobiście. Zapraszamy i będziemy czekać.

 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

 

25 listopada swoje święto obchodzi najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka – Pluszowy Miś. Na szczęście mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija.

W tym roku szkolnym Święto Pluszowego Misia obchodziliśmy podczas edukacji na odległość. W dniu swojego święta Misie uczestniczyły w zajęciach online razem z dziećmi. Przedszkolaki złożyły pluszakom życzenia oraz zaśpiewały „Misiową powitankę”. W tym dniu dzieci poznały historię święta, słuchały wierszy o misiach, obejrzały również krótką prezentację „Jak się czuje miś” na kanale Lulek.tv.

W ramach zadania plastycznego wszystkie grupy wykonywały sylwetę misia różnymi technikami. Ten dzień wywołał u dzieci mnóstwo uśmiechu i dobrej zabawy. Najwięcej radości sprawiła jednak możliwość zaprezentowania swojego misia kolegom i koleżankom. 

 

Dzień Kredki w grupie Rybki

23 listopada „Rybki” zamieniły szary, listopadowy dzień w pełen kolorów. Tego dnia świętowały bowiem przypadający na 22 listopada „Dzień Kredki'.

Święto to w szczególny sposób wiąże się z dziećmi, bowiem dzięki kredkom mogą one wyrażać swoje przeżycia, uczucia, myśli, uczą się twórczego myślenia oraz rozwijają wyobraźnię. Rysowanie to wspaniała przygoda i ważne doświadczenie dla każdego dziecka. Z tej okazji w podczas edukacji zdalnej odbyły się zabawy z kredkami w roli głównej. Przedszkolaki słuchały wiersza Doroty Kluski „ Kredki”. Tworzyły zbiory kredek według kryterium koloru i porównywały ich liczebność.
Bawiły się przy piosence „Kolorowe kredki”. Zadaniem plastycznym dla całej grupy było wykonanie rysunku z użyciem jak największej ilości kolorów.
Celem zabawy tego dnia było zapoznanie i utrwalenie kolorów, kształcenie sprawności manualnych oraz doskonalenie umiejętności liczenia.

 

Narodowe Święto Niepodległości

 

Dzień 11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny. Po wieloletniej niewoli Polska odzyskała niepodległość. W przedszkolu od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu, przywiązania do swojej Ojczyzny, do ziemi rodzinnej, wpajamy szacunek dla polskich symboli. Dlatego też 10 listopada wszystkie dzieci z naszego przedszkola odśpiewały wspólnie Hymn Polski . Następnie w ramach akcji Dzieci uczą Rodziców uczestniczyły w lekcji „ Młody Patriota” oraz obejrzały prezentację ,,Polskie Symbole Narodowe- Polak Mały”, podczas której  utrwaliły wiadomości na temat symboli narodowych i wydarzeń  historycznych naszej Ojczyzny. Dzień Niepodległości był bardzo radosnym i uroczystym dniem w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że zapadnie on w pamięci naszych „Małych Polaków”.

 

ŚLUBOWANIE PRZEDSZKOLAKA

 

Dzień 20 października 2020 r. na długo pozostanie w naszej pamięci. Dzieci z grup „Rybki”, „Delfinki” i „Morsy” zostały zaprzysiężone na pełnoprawnych przedszkolaków. Ze względu z obostrzenia Covid19 uroczystość odbyła się na hali gimnastycznej bez udziału gości i Rodziców. Z wielkim zaangażowaniem i przejęciem dzieci zaprezentowały to czego się nauczyły w przedszkolu od września. Fragmenty też ważnej uroczystości zostały nagrane i wysłane rodzicom na grupach przedszkolnych prowadzonych przez wychowawców.

Po artystycznej części, w każdej grupie, Pani Dyrektor dokonała symbolicznie uroczystego ślubowania za pomocą „zaczarowanego ołówka”. Za aktywne uczestnictwo w życiu przedszkola, dzieci dostały pamiątkowe znaczki. Na koniec tego ważnego wydarzenia, każde dziecko miało możliwość wykonania pamiątkowego zdjęcia na tle dekoracji.

 

Spotkanie z Policjantem

 

       W naszym przedszkolu staramy się w sposób szczególny dbać o bezpieczeństwo podopiecznych oraz kładziemy nacisk na edukację  z nim związaną. Dnia 18 września 2020 roku dzieci z naszej placówki odwiedził funkcjonariusz Powiatowej Komendy Policji w Olecku. Ze względów bezpieczeństwa nasze spotkanie odbyło się na placu szkolnym. Tematem numer jeden prelekcji było zachowanie pieszych na drogach i w środkach transportu oraz unikanie sytuacji niebezpiecznych. Wszystkie grupy ubrane w kamizelki odblaskowe wraz z funkcjonariuszem udały się na najbliższe skrzyżowanie, aby poćwiczyć w praktyce prawidłowe poruszanie się po chodniku oraz na przejściu dla pieszych. Pan policjant chętnie opowiadał przedszkolakom o swojej bardzo odpowiedzialnej pracy, o zasadach obowiązujących w ruchu drogowym, a szczególnie o tym, jak należy przewozić dzieci w samochodzie i jakie skutki niesie za sobą jazda bez fotelika i bez zapiętych pasów. Dzieciom szczególnie podobała się demonstracja sprzętu policyjnego, możliwość przymierzenia czapki oraz sprawdzenia jak działaj policyjne sygnały w radiowozie. Mali przedszkolacy, jak zawsze byli bardzo dociekliwi i zadawali wiele pytań, na które mundurowy udzielił wyczerpujących odpowiedzi. Dzieci zaprezentowały również swoją wiedzę, jak należy się zachowywać na drodze i w najbliższym otoczeniu. Policjant będzie kojarzył się przedszkolakom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc. Na pamiątkę tego wyjątkowego spotkania wszystkie obecne dzieci otrzymały odblaski.

Serdecznie dziękujemy Pracownikom Powiatowej Komendy Policji w Olecku za wspaniałe przeżycia i przybliżenie tak odpowiedzialnego zawodu, jakim jest zawód policjanta.
 

 

 

 Podziękowanie dla rodziców...

"Wykształcenie to dobro, którego nic nie jest w stanie nas pozbawić."

Dziękujemy za zaangażowanie i wkład włożony w edukację zdalną.

Każdy najmniejszy gest pomocy
był nieocenionym darem dla dziecka.

Życzymy słonecznych i zdrowych wakacji.

 
 
Informacje organizacyjne dotyczące nowego roku szkolnego zostaną podane
w późniejszym terminie za pomocą messengera i strony internetowej naszej placówki. Prosimy o systematyczne sprawdzanie strony internetowej.
 
 

 

 

AKCJA "DZIECI UCZĄ RODZICÓW"

Szanowni Rodzice przypominamy, że w każdą środę i każdy piątek naj stronie internetowej akcji "Dzieci uczą rodziców" publikowane są materiały dla rodziców do wykorzystania podczas nauki z dziećmi. 

Link do materiałów: https://crl.org.pl/2020/03/12/dzieci-ucza-rodzicow-w-domu/

Szanowni Państwo, placówki są zamknięte. Dlatego też chcąc wesprzeć Państwa w tym trudnym okresie,  przesyłamy przygotowany przez Centrum Rozwoju Lokalnego film z 10 poradami psychologa dotyczącymi wychowania dzieci.  Wskazówek udziela psycholog mgr Beata Liwowska. 

Link do filmiku: https://youtu.be/HxbYRBAKs7U  

 Informujemy również, że na stronie internetowej Centrum Rozwoju Lokalnego do pobrania są darmowe materiały do nauki w domu. Nowe materiały będą się ukazywać w każdą środę i każdy piątek aż do czasu, gdy szkoły i przedszkola wznowią funkcjonowanie.

Link do materiałów:  https://crl.org.pl/2020/03/12/dzieci-ucza-rodzicow-w-domu/

Szanowni Państwo, zgodnie z zapowiedzią na naszej stronie internetowej www.crl.org.pl zamieściliśmy kolejne darmowe materiały do domowej nauki dla dzieci i rodziców. W ramach 4 lekcji na rodziców i ich pociechy czeka 9 nowych zadań. Dodatkowo rozpoczęliśmy kolejny konkurs, w którym do wygrania są edukacyjne upominki dla dzieci.

Link do materiałów:

https://crl.org.pl/2020/03/12/dzieci-ucza-rodzicow-w-domu/

Link do konkursu na naszym profilu na Facebooku:

https://www.facebook.com/centrum.rozwoju.lokalnego/photos/a.679878125416249/3639970346073664/?type=3&theater

Gorąco zapraszam do wspólnej nauki i udziału w konkursie.

 

 

Linki materiałów do nauki w domu - dla dzieci, rodziców:
Udostępnione filmy i teledyski na oficjalnym kanale na YouTube Centrum Edukacji Artystycznej Muzylek Moni  (muzyka Mateusz Kluza słowa Monika Kluza )są do Państwa bezpłatnej dyspozycji.

Monika Kluza Mini warsztat muzyczny

"Wiosna urodziły się Motyle"

Warsztat "Dzieci w Królestwie Muzyki"

Jak zrobić Motylka z Kosmofolii

https://www.youtube.com/watch?v=3rV0dK7r4UU

 

MONIKA KLUZA - Moni warsztat muzyczny

"O Wiośnie to piosenka"

Monika Kluza Mini warsztat muzyczny

"Hej pada, pada deszczyk"

MUZYLKOWE INSPIRACJE - ODCINEK 1

MUZYLKOWE INSPIRACJE - ODCINEK 2

MUZYLKOWE INSPIRACJE - ODCINEK 3

"Znów przyszła Wiosna" sł.Monika Kluza muz. Mateusz Kluza ilust.Anna Siek [Official Video]

https://www.youtube.com/watch?v=Sdt-tr3BJUg

Wstązko Leć sł. Elżbieta Kaczmarska, Monika Kluza, muz. Mateusz Kluza

Warsztaty z Panem Miłoszem:

Tuptaj, Maluszku – https://bit.ly/2vG0MvY
Tuptaj, Średniaczku – https://bit.ly/2WBZrSa
Tuptaj, Starszaku – https://bit.ly/2J5Zxth

Zabawy muzyczno-ruchowe do piosenek:
 Zatańcz ze mną – https://bit.ly/33F8Big
Maszynista Zuch – https://bit.ly/3bc9AJ4
 Z Wiosną – https://bit.ly/3drde3Z

Mądre bajki do słuchania – Kotałek Nieśmiałek:
https://bit.ly/3aazaOt

 

Materiały do pracy w domu dla dzieci 6-letnich (grupa TRUSKAWKI)

 

Scan.pdf

 Scan2.pdf 

Scan3.pdf

 Scan4.pdf

 

"WADY POSTAWY- CZEMU LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ, NIŻ LECZYĆ"- materiały szkoleniowe -_20.03.2019.pdf

W związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju, w trosce o bezpieczeństwo dzieci, zaplanowany na 27 marca 2020 roku w Przedszkolu Samorządowym w Wieliczkach XV Powiatowy Konkurs Recytatorski "Dziecięca matematyka" zostaje tymczasowo odwołany. O nowym terminie poinformujemy w późniejszym czasie.

 

Materiały do pracy w domu dla 6-latków( grupa TRUSKAWKI) 

27.03.2020r.

Scan.pdf

Scan_2.pdf

Scan3.pdf

Scan_4.pdf

scan_5.pdf

scan_6.pdf

Scan_7.pdf

Materiały do pracy w domu z dziećmi 6 - letnimi (grupa TRUSKAWKI)

31.03.2020r

Scan_1.pdf

Scan_2.pdf

Scan_3.pdf

Scan_4.pdf

Scan_5.pdf

 

Żabi Piotruś – 13 kart z ćwiczeniami narządów mowy ( do pobrania wiosenne karty do gry )

Żabki stroją miny, wykonują ćwiczenia warg, języka, policzków oraz ćwiczenia oddechowe. Przyłącz się do zabawy!

Zagraj:

  • w tradycyjną grę karcianą „Piotruś” z zastosowaniem klasycznych zasad gry.
  • w grę „Memory” i ćwicz swoją pamięć. Szukaj par takich samych żabek i wykonuj ćwiczenia buzi i języka.

Polecam wydrukowanie kart na grubszym papierze (np. bloku technicznym) lub podklejenie kart kolorowym papierem, aby obrazki nie prześwitywały od spodu.

https://www.logopestka.pl/wp-content/uploads/2018/03/%C5%BBabi-Piotru%C5%9B-karty.pdf

materiały ze strony https://www.logopestka.pl/

Materiały do pracy w domu z dziećmi 6 - letnimi( grupa TRUSKAWKI)

02.04.2020r.

Scan_1.pdf

Scan_2.pdf

Scan_3.pdf

Scan_4.pdf

Scan_5.pdf

Scan_6.pdf

Scan_7.pdf 

 

Materiały do pracy w domu z dziećmi 6-letnimi (grupa TRUSKAWKI)

6,04.2020r.

Scan_1.pdf

Scan_2.pdf

Scan_3.pdf

Scan_4.pdf

Scan_5.pdf

Scan_6.pdf

Scan_7.pdf​​​​​​

Scan_8.pdf

Materiały do pracy w domu z dziećmi 6-letnimi (grupa TRUSKAWKI)

8.04.2020r.

Scan_1(1).pdf

Scan_1(2).pdf

Scan_1(3).pdf

Scan_1(4).pdf

Scan_1(5).pdf

Scan_1(6).pdf

Scan_1(7).pdf

Materiały do pracy w domu z dziećmi 6-letnimi (grupa TRUSKAWKI)

15.04.2020r.

Scan_(1)_8.pdf

Scan_(1)9.pdf

Scan_(1)10.pdf

Scan_(1)11.pdf

Scan_(1)12.pdf

Scan_(1)13.pdf

Scan_(1)14.pdf

Materiały do pracy w domu z dziećmi 6-letnimi (grupa TRUSKAWKI)

17.04.2020r.

Scan_(2)1.pdf

Scan_(2)2.pdf

Scan_(2)3.pdf

Scan_(2)4.pdf

Scan_(2)5.pdf

Scan_(2)6.pdf

Scan_(2)7(1).pdf

Scan_(2)8(1).pdf

Materiały do pracy w domu z dziećmi 6-letnimi (grupa TRUSKAWKI)

21.04.2020r.

Scan_(3)1.pdf

Scan_(3)2.pdf

Scan_(3)3.pdf

Scan_(3)4.pdf

Scan_(3)5.pdf

Scan_(3)6.pdf

Scan_(3)7.pdf

 

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wieliczkach
    ul.Lipowa 10, 19-404 Wieliczki
  • 87 521 42 36

Galeria zdjęć