10 października 2018 r. klasy piąte pod opieką swoich wychowawczyń – p. Jolanty Motulewicz i p. Justyny Woronko z pomocą p. Joanny Klinickiej i p. Anny Klimaszewskiej pojechały na całodniową wycieczkę do Białegostoku.
Pełen przygód i przeżyć dzień rozpoczął się w Operze i Filharmonii Podlaskiej, gdzie w sali kameralnej obejrzeliśmy bajką muzyczną pt. „Sprawa Kapturka Cz.”. Ta uwspółcześniona wersja powszechnie znanej baśni nic nie straciła na aktualności i ponadczasowym przesłaniu, chociażby takim, że każdemu może się zdarzyć zejść z drogi, zbłądzić, ale z pomocą przyjaciół wychodzi się nawet z najgorszych tarapatów. Dużym atutem spektaklu była muzyka oparta na brzmieniu dla lat 30.i 40. XX wieku grana na żywo przez zespół, który jednocześnie odgrywał epizodyczne role, a także interakcja aktorów z publicznością, np. podpowiedzi Chomikowi Ogryzkowi kierunku, w którym ma się udać w poszukiwaniu Kapturka czy przybicie „piątki” Wilkowi.
Po prawie 1,5-godzinnym przedstawieniu udaliśmy się do papugarni. W całkiem dużym pomieszczeniu mogliśmy podziwiać, dotknąć, a także nakarmić te egzotyczne dla nas ptaki. Od opiekunów papug dowiedzieliśmy się, że będziemy mieli okazję obejrzeć ich kilkadziesiąt , m.in. ary, amazonki, białobrzuszki, senegalki, lory, konury. Kiedy tylko weszliśmy do pomieszczenia, od razu usiadły nam na ramiona, głowy, ręce i zaczęły konsumować specjalnie przygotowaną karmę, którą każdy z nas otrzymał przy wejściu. Dla niejednego z nas było to niecodzienne, wyjątkowe doświadczenie.
Ostatnią atrakcją wycieczki była Strefa Wysokich Lotów. Po zapoznaniu się z zasadami i rozgrzewce pod opieką trenerów poznaliśmy podstawy akrobatyki, łącząc sport z zabawą. Mieliśmy do dyspozycji m.in. ścieżki trampolinowe, baseny z gąbkami, podesty, trapezy, ścianki wspinaczkowe. Godzina, choć wymagająca dosyć intensywnego wysiłku, minęła szybko i z żalem musieliśmy opuścić park trampolin.
Po wspólnym posiłku udaliśmy się w podróż powrotną. Wspominając kończącą się, udaną wycieczkę, nie zauważyliśmy, jak szybko i szczęśliwie wróciliśmy do Wieliczek.
W piątek 28 września br. zostały przeprowadzone przez Komisje Egzaminacyjne (dzieci stają się egzaminatorami) egzaminy z tabliczki mnożenia wśród uczniów naszej szkoły. Wszyscy, którzy bezbłędnie udzielili odpowiedzi na 5 przykładów zadań otrzymywali tytuł „Eksperta Tabliczki Mnożenia”, który z dumą wkleili do zeszytów od matematyki.
Egzaminatorzy sprawdzali „tabliczkową wiedzę” także wśród nauczycieli przedszkola, szkoły i innych pracowników szkoły oraz gości, którzy tego dnia odwiedzili naszą szkołę i wręczali Certyfikaty MT EXPERT.
Później wybraliśmy się w teren, aby sprawdzić znajomość tabliczki mnożenia przez napotykanych przechodniów. Nie wszyscy byli na tyle odważni, aby dać się przepytać.
Patrole Egzaminacyjne MT pojawiły się również w sklepach, w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Wieliczkach, Banku Spółdzielczym aby w ramach akcji „Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają”, sprawdzić znajomość tabliczki mnożenia wśród pracowników. Akcja ma na celu przede wszystkim pokazanie uczniom, że tabliczki mnożenia używa się nie tylko na lekcjach w szkole ale również jest ona przydatna w życiu codziennym i wszyscy ją znają.
Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, pobudziły chęć zdrowej rywalizacji. To matematyczne święto, weszło na stałe do naszego szkolnego kalendarza. Poprzez wspólną zabawę, łączymy się z ludźmi na całym świecie. Warto podkreślić, że do akcji włączyło się 4579 szkół z różnych krajów świata.
Edukacja matematyczna jest efektywniejsza, gdy jest połączona z zabawą. Chcemy propagować zasadność uczenia się tabliczki mnożenia, a także poznawania matematyki. Musimy pamiętać, że przedmiot ten towarzyszy nam przez całe życie. Wszędzie otaczają nas liczby, musimy umieć sobie z nimi radzić, dlatego warto znać tabliczkę mnożenia.
Gratulujemy Mistrzom, dziękujemy Egzaminatorom oraz wszystkim uczestnikom.
TO BYŁA DOBRA, POŻYTECZNA ZABAWA!
12 września 2018r. uczniowie klas IV-VIII oraz III gimnazjum spotkali się w sali gimnastycznej na wyjątkowej godzinie wychowawczej, by razem z nauczycielami i rodzicami włączyć się w ogólnopolską akcję czytania „Przedwiośnia” S. Żeromskiego. Inicjatorka przedsięwzięcia w naszej szkole – p. Jolanta Motulewicz zaproponowała, by zaprezentować zgromadzonym fragment książki wpisany do Antologii Niepodległości, tj. rozmowę Seweryna Baryki z synem, przed którym roztacza wizję szklanych domów. Dzięki zaangażowaniu wychowawców, nauczycieli, rodziców i uczniów możliwe było odczytanie tekstu z podziałem na role. Kwestie ojca prezentowali panowie: Marek Dobrzyń (dyrektor szkoły), Stanisław Bucki (nauczyciel fizyki), Rafał Milczarek (wychowawca kl. IIIa, nauczyciel języka rosyjskiego i niemieckiego, tata Adriana z kl. IVb), Piotr Wydra (tata Huberta i Brunona z kl. IIIb), Paweł Kozłowski (tata Zosi z kl. VIIIa), Piotr Bruzgo (nauczyciel matematyki i chemii, tata Zosi z kl. VIIIb i Mai z kl. Va), Arkadiusz Jurczyk (tata Kacpra z kl. Va), Dariusz Sejwa (tata Huberta z kl. Vb); jako reprezentanci klas VIa i VII b kwestie ojca zaprezentowali Maciej Karniej oraz Mateusz Grabowski. Rolę syna – Cezarego Baryki – odczytali uczniowie: Jan Nowik, Hubert Wydra, Patryk Paczyński, Paweł Sienkiewicz, Kacper Kmicic, Bartosz Zabłocki, Rafał Buczyński, Aleksander Woronko, Kacper Jurczyk i Hubert Sejwa.
Zanim społeczność szkolna mogła wysłuchać wspomnianego fragmentu uczennice kl. VIIIa: Martyna Gorlo, Zofia Kozłowska i Edyta Olenkiewicz przybliżyły ideę Narodowego Czytania, przedstawiły okoliczności powstania czytanej lektury oraz wprowadziły w jej tematykę. Całość wzbogaciły przygotowaną prezentacją multimedialną.
Wszystkim zaangażowanym: rodzicom, uczniom, wychowawcom i nauczycielom serdecznie dziękujemy, ponieważ dzięki nim mogliśmy poczuć się częścią ważnego, ogólnopolskiego przedsięwzięcia, którego celem jest popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury.
Inauguracja roku szkolnego 2018/19 odbędzie się 3 września 2018
- 8:00 - Msza Św. z okazji rozpoczęcia roku szkolnego w kościele parafialnym w Wieliczkach
- 9:00 - Inauguracja roku szkolnego w szkole.
Nowy rok szkolny w okno puka.
Zjawia się książka i nauka.
Trwałe przyjaźnie, heca niejedna.
Dobrze nam w szkole, ale jednak.
Żal nam górskiego strumienia
Żal nam leśnego półcienia.
To już tylko wspomnienia….
18.06.2018r. w hali sportowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wieliczkach odbył się XII Międzygminny Turniej Świetlic Szkolnych. W zmaganiach wzięli udział uczniowie z pięciu szkół.
W turnieju walczyły drużyny :SP 1 w Olecku, SP 3 w Olecku, SP 4 w Olecku, SP w Babkach Oleckich i gospodarze ZSP w Wieliczkach. Każda drużyna składała się z 7 osób: uczniów z klas I-VI oraz wychowawcy świetlicy. Uczniów oceniała komisja w składzie: p. Małgorzata Burba (przewodnicząca), p. Sylwia Balińska i p. Elżbieta Kasprzyk.
Turniej zorganizowany przez p. Marlenę Sienkiewicz i p. Martę Karniej rozpoczął się od konkurencji kolczasta sztafeta. W dalszej części zmagań uczestnicy musieli kolejno zapisywać po jednej literce ,żeby utworzyć hasło. Zawodnicy musieli również uporać się z patriotyczną krzyżówką a także zaprojektować kotylion z okazji 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Uczniowie rywalizowali także w wyścigu rydwanów, w biegu z piłeczką na talerzyku. Ostatnia konkurencja turnieju była zadaniem opiekunów,którzy musieli wykonać strzał do małej bramki tyłem.
Po zsumowaniu punktów okazało się, że na pierwszym miejscu uplasował się zespół z SP 4 w Olecku i to właśnie oni będą organizatorem turnieju za rok. Drugie miejsce zdobyła drużyna SP 1 w Olecku, a trzecie SP z Babek Oleckich.
Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe, a wszyscy uczestnicy dyplomy i drobne upominki.
Po emocjach sportowych wszyscy uczestnicy udali się do stołówki szkolnej, gdzie czekał na nich obiad i zasłużone lody.
11 czerwca 2018 roku grupa 25 uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wieliczkach pod opieką p. Elżbiety Karaś, p. Jolanty Motulewicz oraz p. Piotra Bruzgo, a także dwóch ratowników i instruktorów wzięła udział w trzydniowym spływie kajakowym Czarną Hańczą. Naszą podróż rozpoczęliśmy około godziny 10:00 w miejscowości Wysoki Most. Na początku zostaliśmy poinstruowani na temat prawidłowego operowania wiosłami tak, by kajak płynął w pożądanym przez nas kierunku oraz zapoznani z zasadami bezpiecznego zachowania się na szlaku wodnym. Po ok. 12 km dopłynęliśmy do miejscowości Frącki, gdzie rozłożyliśmy swoje namioty. Zjedliśmy posiłek i w końcu mogliśmy odpocząć. Mieliśmy czas na kąpiel, grę w piłkę, rozmowy przy ognisku.
Drugiego dnia posileni m.in. pysznymi naleśnikami z twarogiem i owocami wypłynęliśmy, by pokonać następny ok. dwunastokilometrowy odcinek. Po drodze musieliśmy pokonać liczne przeszkody np. powalone drzewa lub bardzo ostre zakręty. Okazało się jednak, że jesteśmy całkiem sprawną grupą, ponieważ wywrotek nie było w ogóle. Na szczęście pogoda nam dopisała, ponieważ pomimo zachmurzonego nieba było ciepło i nie padało. Udało się nam zobaczyć dzikie kaczki, perkozy, łabędzie oraz liczne rośliny wodne. Zmęczeni ciągłym wiosłowaniem po 3 godzinach dotarliśmy na pole namiotowe w miejscowości Dworczysko, gdzie spędziliśmy noc.
Ostatniego dnia również wypłynęliśmy o godzinie 10:00. Trasa miała także ok. 12 km. Na odcinku było parę przeszkód, ale bez żadnego problemu poradziliśmy sobie. Na koniec spływu przepłynęliśmy przez dwie śluzy. Byliśmy pod ich wrażeniem, niektóre osoby były lekko przestraszone poziomem podnoszonej się wody. Po zakończeniu naszej podróży pomagaliśmy sobie nawzajem wyjmować kajaki i przenosić je na przyczepkę.
Następnie ruszyliśmy do domu. Wszyscy byli szczęśliwi i na pewno będą miło wspominać tę wycieczkę. To nie tylko sposób na aktywne spędzenie czasu wolnego, ale i okazja do lepszego poznania siebie, swoich możliwości, rozwinięcie umiejętności współpracy w grupie, empatii, odpowiedzialności za siebie i innych, odpowiedzialności, wyciągania wniosków. Oby więcej takich wypraw!
Damian Szargiej, Małgorzata Chajewska, Aleksy Bulanda
Dnia 08.06.2018r. po raz drugi ruszyliśmy pod opieką pani Grażyny Jankowskiej do Olecka na turniej zorganizowany z okazji Nocy Bibliotek, który tym razem przebiegał pod hasłem ,,RzeczpospoCzyta". Naszą szkołę reprezentowały uczennice z kl. VIIa Martyna Gorlo, Zofia Kozłowska, Edyta Olenkiewicz i dwoje uczniów z kl. VIa Adrianna Sulżycka i Krzysztof Jankowski.
Zmagania miłośników książek rozpoczęły się o godzinie 17.30. Pierwszym zadaniem było znalezienie wyjaśnień wcześniej wylosowanych słów, które musiały pojawić się w ułożonym przez nas wierszu o małej ojczyźnie. Następnie odgadywaliśmy tytuły polskich pieśni patriotycznych, które później wspólnie śpiewaliśmy. Wreszcie nadszedł czas na rywalizację w konkurencjach sportowych. Potem udaliśmy się do Biblioteki Publicznej w Olecku, gdzie musieliśmy ułożyć godło, rozwiązać labirynt i wymyśleć prezentację swojej książki. Ostatnim zadaniem, które najbardziej nam się podobało było zbudowanie pomnika wolności z przygotowanych przez organizatorów surowców wtórnych ( kartony, taśmy, papiery itp.). My zbudowaliśmy wysoki cokół, na którym umieściliśmy orła. Rywalizację zakończyliśmy na pierwszym miejscu.
O godzinie 22.30 zmęczeni po nocy pełnej wrażeń udaliśmy się do swoich domów.
Edyta Olenkiewicz
W dniach 20-26 maja 2018r. Zespół Szkolno- Przedszkolny w Wieliczkach stał się gospodarzem kolejnego międzynarodowego spotkania w ramach projektu Erasmus + „Bright Green Lands”. Łącznie do Polski przyjechało 18 uczniów i 7 nauczycieli z Włoch, Chorwacji i Portugalii.
Spotkanie rozpoczęło się od wizyty w szkole. Goście obejrzeli pracownie przedmiotowe, bibliotekę, halę sportową, uczniowie uczestniczyli w lekcjach.
Następnie wszyscy udali się do firmy Delphia Yachts, w której zapoznano nas z etapami budowy jachtów. Zobaczyliśmy również, jak powstają modele 3D łodzi.
Po tym udaliśmy się do Gołdapi na Piękną Górę, by z jej szczytu w kawiarni obrotowej podziwiać fascynujący krajobraz okolicy z polodowcową rzeźbą, Puszczą Romnicką.
Potem wybraliśmy się do tężni i pijalni wód położonej nad malowniczym Jeziorem Gołdap.
Następnego dnia wyruszyliśmy do Wigierskiego Parku Narodowego. W jego siedzibie w Krzywym wysłuchaliśmy prelekcji na temat ochrony ekosystemów leśnych na terenie Parku. Obejrzeliśmy interesujące gatunki zwierząt zamieszkujące te obszary, jak również przeszliśmy ścieżkami edukacyjnymi „Las” i „Suchary”. Następnie udaliśmy się na przejażdżkę Wigierska Koleją Wąskotorową i popłynęliśmy statkiem „Tryton” po Jeziorze Wigry. Zwiedziliśmy także Klasztor Kamedułów.
W środę zagościliśmy w Suwalskim Park Krajobrazowym. Wspięliśmy się na Cisową Górę.
W Izbie Pamięci Jaćwieskiej w Szurpiłach obejrzeliśmy wystawę, która przybliżyła nam kulturę ludów Bałtyjskich, zwłaszcza plemion Jaćwingów. Spacerowaliśmy po terenach leśnych w Jeleniewie i przy Starej Hańczy. Dotarliśmy również do trójstyku w Wisztyńcu, gdzie zlokalizowana jest granica polsko-litewsko-rosyjska. Na koniec wycieczki udaliśmy się na wiadukty w Stańczykach, z których podziwialiśmy przyrodę i pobliskie okolice.
W czwartek pojechaliśmy do Białowieskiego Parku Narodowego, gdzie najpierw podczas wizyty w Muzeum Przyrodniczym, a następnie w Rezerwacie Pokazowym Żubrów pozyskaliśmy informacje o życiu organizmów w Puszczy.
Następnie wyruszyliśmy w kierunku Warszawy. Jeszcze tego samego dnia czekało nas nocne zwiedzanie Łazienek.
25 maja od samego rana rozpoczęliśmy zwiedzanie Warszawy. Na początku odwiedziliśmy ZOO, a następnie udaliśmy się do Zamku Królewskiego, gdzie przechadzając się Apartamentami: Wielkim i Królewskim dowiedzieliśmy się o jego historii. W godzinach wieczornych wjechaliśmy na 30. piętro Pałacu Kultury i Nauki. Po obejrzeniu panoramy Warszawy z tarasu widokowego pojechaliśmy na Skwer 1 Dywizji Pancernej. Obejrzeliśmy tam multimedialny pokaz fontann – światło i dźwięk i udaliśmy się na nocne zwiedzanie Warszawy.
Podczas spaceru po Starym Mieście, słuchaliśmy opowieści przewodnika na temat najważniejszych zabytków, np. Kolumny Zygmunta III Wazy, Katedry św. Jana, Pomnika Syreny, Pomnika Powstania Warszawskiego czy stosunkowo najmłodszych – Ławeczki Chopina.
W sobotę z rana pożegnaliśmy się z naszymi gośćmi z Portugalii, Włoch i Chorwacji. Udali się oni na lotnisko, aby wrócić do swoich ojczyzn. Pozostała kilkunastoosobowa grupa uczniów z naszej szkoły kontynuowała wycieczkę - pojechaliśmy do ogrodów mieszczących się na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, następnie do Pałacu w Wilanowie i otaczających go ogrodów i parku. Na koniec zwiedziliśmy Ogród Botaniczny Polskiej Akademii Nauk w Powsinie, gdzie pani przewodnik opowiedziała nam o zgromadzonych tam roślinach.
Miniony tydzień ten pełen był niesamowitych wrażeń. Zawarliśmy nowe znajomości i doskonaliliśmy swój angielski. Wycieczki były interesujące; dzięki nim niejeden z nas zaspokoił potrzebę wiedzy, bowiem zobaczyliśmy niezwykłe miejsca, a przy okazji podziwialiśmy piękne widoki.
Martyna Gorlo
Mamy uczniów klas młodszych były wyjątkowymi gośćmi uroczystości, jaka miała miejsce w dniu 24.05.2018 roku w naszej szkole. Były łzy wzruszenia, przedstawienie, piosenki i wiersze.
Podczas uroczystości z okazji Dnia Matki na szkolnej scenie wystąpili uczniowie klasy II i III a, którzy pod kierunkiem pań Teresy Zeniuk i Joanny Klinickiej zaprezentowali program pod tytułem „Naszym Kochanym Mamom”. Młodzi artyści swymi występami wyrazili miłość, szacunek i wdzięczność swoim Mamom, a do życzeń dołączyli własnoręcznie wykonane upominki. Na zakończenie głos zabrała pani dyrektor Sylwia Balińska, która w piękny sposób złożyła wszystkim Mamom życzenia, mówiąc jak wspaniałą rolą jest bycie Mamą.
Po części oficjalnej Mamy zostały zaproszone na słodkie poczęstunki do klas, podczas których mogły dzielić się wrażeniami po udanym występie dzieci.
Dziękujemy serdecznie wszystkim Mamom za udział w uroczystości i zapraszamy ponownie za rok.
Joanna Klinicka
W dniach 17-18 maja 2018r. 42 uczniów ZSP w Wieliczkach wybrało się na wycieczkę do Torunia i Solca Kujawskiego, pod opieką p. Justyny Woronko, p. Joanny Klinickiej, p. Iwony Przeździak, p. Beaty Giedrojć.
Pierwszego dnia spotkaliśmy się z przewodnikiem, który oprowadził nas po najważniejszych zabytkach toruńskiej starówki. Zwiedziliśmy m.in.: bramy i baszty miejskie, mury obronne, spichlerze, Krzywą Wieżę, Stary Rynek z Ratuszem i pomnikiem Mikołaja Kopernika, Kościół NMP., pomniki Starego Miasta ( fontannę Flisaka z żabkami, osiołka na starówce, czyli średniowieczny pręgierz). Przewodnik opowiedział też kilka ciekawych legend związanych z Toruniem. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta i seans w toruńskim Planetarium przy ul. Franciszkańskiej. Poznaliśmy kilka ciekawych faktów z życia małego Niko, czyli Mikołaja Kopernika. Po dniu pełnym wrażeń udaliśmy się na zasłużony odpoczynek do hotelu. Po obiadokolacji czekała na nas jeszcze jedna niespodzianka. Odwiedziliśmy Żywe Muzeum Piernika, w którym dowiedzieliśmy się jak powstaje najlepsze ciasto piernikowe. Każdy własnoręcznie mógł zrobić pierniki. Po ukończonych warsztatach otrzymaliśmy tytuł czeladniczy, nadany przez Radę Miasta Torunia, potwierdzający że każdy z nas „ potrafi masę bezkształtną w ciasto korzenne zagnieść, takoż rękę wprawną ma wielce, bo formą kształty pierników wdzięcznie wykraja”. Po powrocie do hotelu mieliśmy czas wolny na zabawę i wspólną integrację.
Drugi dzień wycieczki rozpoczął się pysznym śniadaniem. Po wykwaterowaniu z hotelu czekała na nas kolejna atrakcja – wizyta w „ Laser Tag”. To rozrywka podobna do popularnego paintballa. Nie strzela się bolesnymi lub brudzącymi kulkami jak w klasycznym paintballu, ale wiązką światła, która po trafieniu w przeciwnika odejmuje mu jedynie wirtualne punkty. W godzinach południowych zaplanowany był przejazd do Solca Kujawskiego i wizyta w „JuraParku”. To wyjątkowe miejsce położone jest między Bydgoszczą a Toruniem , ulokowane w przepięknej leśnej scenerii. Park zajmuje 12 ha powierzchni. Na miejscu czekał już przewodnik, który oprowadził nas ścieżką dydaktyczną. Opowiadał o dinozaurach i innych prehistorycznych stworach. Przy gigantycznych stworzeniach mogliśmy zrobić pamiątkowe zdjęcie. Oprócz tego w „JuraParku” zwiedziliśmy, m.in. Muzeum Ziemi im. Karola Sabatha z imponującą kolekcją skamieniałości, Park Rozrywki, plac zabaw oraz Kino Emocji 5D. Mogliśmy także obejrzeć gigantyczne rekonstrukcje owadów i zwiedzić Ogród Botaniczny. Po emocjonującym dniu pełnym zdobywania nowej wiedzy, ale także i zabaw udaliśmy się na obiad. W godzinach wieczornych wyruszyliśmy w drogę powrotną do Wieliczek. Ta 2 –dniowa wycieczka na pewno pozostanie nam na długo w pamięci. Przejazd autokarem i zwiedzanie umilała nam pani pilot wycieczki z biura podróży Sambia.
Beata Giedrojć
„Ojczyzna to skarb, który należy zamknąć w sobie i pomnażać”
Te głęboko refleksyjne słowa Jana Pawła II były mottem tegorocznej – XIII - edycji konkursu recytatorsko – muzycznego poezji patrona gimnazjalistów z Wieliczek, który odbył się 18 maja 2018r. w Gminnym Ośrodku Kultury. Szczególny charakter konkursu został podkreślony przez fakt objęcia go honorowym patronatem przez Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty.
W wyjątkowym roku – roku, w którym obchodzona jest setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę – dwadzieścioro uczniów z siedmiu szkół podstawowych w powiecie oleckim: Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika, Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II, Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego, Szkoły Podstawowej w Judzikach, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kowalach Oleckich oraz Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Wieliczkach postanowiło oddać hołd wielkiemu Polakowi – Janowi Pawłowi II w dniu 98. rocznicy jego urodzin, wybierając do prezentacji m.in. utwory poświęcone rozważaniom na temat Ojczyzny.
Wprowadzeniem do konkursu była część artystyczna, w której młodzież gimnazjalna przybliżyła zgromadzonym wartość Ojczyzny w życiu i działalności św. Jana Pawła II.
Następnie w obecności zaproszonych gości: Wojciecha Cybulskiego – Warmińsko – Mazurskiego Wicekuratora Oświaty, Jarosława W. Kuczyńskiego – Wójta Gminy Wieliczki, Marka Dobrzynia, Sylwii Balińskiej, Stanisława Buckiego – dyrekcji Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Wieliczkach, ks. Antoniego Sawickiego – proboszcza parafii, przedstawicieli Rady Rodziców, nauczycieli i opiekunów uczniów biorących udział w konkursie młodzież zaprezentowała przygotowane utwory.
Zanim komisja ogłosiła werdykt, głos zabrał Warmińsko – Mazurski Wicekurator Oświaty – p. Wojciech Cybulski, który podziękował za organizację pięknej inicjatywy, jaką jest Powiatowy Konkurs Recytatorsko – Muzyczny Poezji Jana Pawła II, ponieważ dowodzi on, że szkoła polska to nie tylko miejsce, w którym uczniom przekazuje się wiedzę, ale i wpaja wartości – zarówno te wielkie, pełne i stałe, jakimi są Bóg, Honor i Ojczyzna, a także te codzienne, np. praca, odpowiedzialność czy sumienność.
Komisja w składzie: Zbigniew Bogdan, Zuzanna Hołubowicz, Małgorzata Burba (kierownik i konsultanci W-MODN w Olsztynie Filia Olecko) oraz Wiesława Modzelewska po wysłuchaniu wszystkich uczestników ustaliła laureatów:
- w kategorii RECYTACJA:
I miejsce – Natalia Drażba (Zespół Szkolno – Przedszkolny w Wieliczkach) i Julia Naruszewicz (Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kowalach Oleckich)
II miejsce – Adrian Głowacki (Zespół Szkolno – Przedszkolny w Wieliczkach) i Sandra Romanowska (Szkoła Podstawowa w Judzikach)
III miejsce – Natalia Rant ( Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku) i Kinga Sosnowska (Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kowalach Oleckich)
wyróżnienie – Kinga Konopko (Szkoła Podstawowa w Judzikach) i Zofia Kozłowska (Zespół Szkolno – Przedszkolny w Wieliczkach)
- w kategorii POEZJA ŚPIEWANA:
I miejsce – Weronika Kołodzińska (Szkoła Podstawowa w Kowalach Oleckich) i Martyna Ulikowska (Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku)
II miejsce – Katarzyna Witkowska i Izabela Rutkowska (Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku)
III miejsce – Ewa Słabińska, Milena Giełazis i Oliwia Drejer (Zespół Szkolno – Przedszkolny w Wieliczkach)
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe. Nad sprawnym przebiegiem przedsięwzięcia czuwały jego organizatorki: Jolanta Motulewicz i Bożena Dobrzyń.
jm
9 maja 2018 roku odbył się apel z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, przygotowany przez uczniów pod kierunkiem pań: Elżbiety Kasprzyk i Izabeli Czapuryn. Przedstawienie miało uświadomić wszystkim, jak ważną rolę odgrywa książka i biblioteka. Uczniowie zaprezentowali wiersze i piosenki tematycznie związane z obchodami. Część uczniów z klas IV-VII oraz II i III gimnazjum układała teksty piosenek do wybranego podkładu muzycznego. Spośród wszystkich tekstów zostały wybrane piosenki klasy IV a oraz VII b. Wystąpiła również grupa dziewcząt z układem tanecznym do piosenki „Twoja Biblioteka”.
Organizatorzy: Biblioteka Szkolna i GBP w Wieliczkach
4 maja 2018r. klasy czwarte ze swoimi wychowawczyniami – p. Jolantą Motulewicz i Justyną Woronko z pomocą p. Marleny Sienkiewicz i p. Izabeli Czapuryn wzięły udział w „Podchodach patriotycznych”.
Trasa obejmowała teren wokół szkoły. W wyznaczonych miejscach czekały na uczniów różnorodne zadania związane z Ojczyzną. Czwartoklasiści musieli m.in. rozwiązać krzyżówkę, wykorzystując swoją wiedzę na temat historii i geografii Polski, rozszyfrować rebus, obliczyć obwód biało - czerwonej flagi, zapisać rok uchwalenia konstytucji za pomocą znaków rzymskich. Zwieńczeniem imprezy było spotkanie się obu klas przed budynkiem szkoły i wspólne rozwiązanie finalnego zadania – ułożenie mapy Polski z puzzli i uporządkowanie zwrotek „Mazurka Dąbrowskiego”.
Celem przedsięwzięcia było przed wszystkim uczczenie 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz kształtowanie postaw patriotycznych uczniów i więzi z krajem ojczystym.
jm
26.04.2018r. w Szkole Podstawowej w Wieliczkach już po raz piętnasty spotkali się mistrzowie ortografii z powiatu oleckiego. Celem konkursu organizowanego pod hasłem „Serdecznie zapraszamy na corridę... ortograficzną” jest troska o poprawność pisowni w języku ojczystym, popularyzowanie zasad poprawnej polszczyzny, budzenie motywacji do pogłębiania wiedzy i umiejętności ortograficznych oraz zachęcanie młodzieży do dbałości o poprawność językową w codziennym życiu. Uczniowie zmierzyli się z trudnym tekstem, ale poradzili sobie z nim bardzo dobrze.
Pierwsze miejsce zajęła Zofia Kozłowska ze Szkoły Podstawowej w Wieliczkach, drugie miejsce wywalczył Daniel Murawski ze Szkoły Podstawowej Nr 1w Olecku, trzecie miejsce ex aequo zajęły
Julia Bednarek ze Szkoły Podstawowej Nr1w Olecku i Martyna Gorlo ze Szkoły Podstawowej w Wieliczkach. Wyróżnienie przyznano Jędrzejowi Żukowskiemu ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Olecku.
Zwycięzcom gratulujemy. Wszystkim uczniom, którzy brali udział w konkursie oraz nauczycielom, którzy ich przygotowali serdecznie dziękujemy. Do zobaczenia za rok.
W dniu 26 kwietnia 2018 r. w Szkole Podstawowej w Wieliczkach odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski pt. ,,Kochamy Swoją Ojczyznę”. Do konkursu zgłoszonych zostało 21 uczestników z klas I-III ze szkół wchodzących w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wieliczkach. Uczniowie do recytacji wybierali najczęściej wiersze Antoniego Słonimskiego, Wisławy Szymborskiej, Wandy Chotomskiej, Tadeusza Kubiaka o tematyce patriotycznej. Konkurs był jednym z punktów obchodów 100- lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w naszej szkole. Organizatorami konkursu były nauczycielki: Krystyna Duba i Joanna Klinicka. Nagrody rzeczowe w konkursie zostały zakupione ze środków finansowych szkolnej Rady Rodziców.
Konkurs przebiegał w trzech kategoriach wiekowych:
- klasy I,
- klasy II,
- klasy III.
Po wysłuchaniu wszystkich uczestników, komisja w składzie:
przyznała następujące miejsca, które zostały nagrodzone:
Klasy I :
I miejsce(ex aequo) – Cezary Życzewski (SP Wieliczki)
– Kornelia Woronko (SP Wieliczki)
II miejsce – Antonina Paczyńska (SP Wieliczki)
Klasy II:
I miejsce – Amelia Sienica (SP Wieliczki)
II miejsce – Maja Giedrojć (SP Wieliczki)
Klasy III:
I miejsce – Julia Rydzewska (PF Cimochy)
II miejsce – Hanna Leyk, Zuzanna Szulc – (PF Cimochy)
III miejsce – Filip Banaś (SP Wieliczki)
„NOWOCZESNA EDUKACJA W GMINIE WIELICZKI”
Od 1 lutego 2017 r. do 30 stycznia 2019 r. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wieliczkach realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pt. „NOWOCZESNA EDUKACJA W GMINIE WIELICZKI”. Łączna wartość projektu wynosi 850 921,25 zł, w tym 777 721,25 zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 z Poddziałania 2.2.1 Podniesienie jakości oferty edukacyjnej ukierunkowanej na rozwój kompetencji kluczowych uczniów.
Głównym celem projektu jest wzrost wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych (tzw. TIK) w procesie nauczania w Szkole Podstawowej w Wieliczkach, Cimochach i w Publicznym Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wieliczkach oraz rozwijanie kompetencji informatycznych 24 nauczycieli i 384 uczniów w okresie od II 2017 do I 2019 r.
W ramach projektu w/w szkoły zostały wyposażone w pomoce dydaktyczne i narzędzia TIK niezbędne do realizacji programów nauczania, zaplanowano również podnoszenie kompetencji cyfrowych 24 nauczycieli nauczania przedmiotowego w zakresie korzystania z narzędzi TIK zakupionych do szkoły i włączania narzędzi TIK do nauczania przedmiotowego. Uzupełnieniem w/w działań będzie kształtowanie i rozwijanie kompetencji cyfrowych uczniów w postaci realizacji dodatkowych zajęć dydaktyczno-wyrównawczych, organizację kółek zainteresowań, wprowadzenie elementów nauki programowania w gimnazjum oraz organizacja wyjazdów edukacyjnych.
Główne efekty projektu:
- doposażenie Szkoły Podstawowej w Wieliczkach w pomoce dydaktyczne i narzędzia TIK do międzyszkolnej pracowni komputerowej, pomieszczenia dla uczniów do korzystania z Internetu w czasie wolnym i 5 pracowni przedmiotowych (w tym m.in. środki na adaptację pomieszczeń, odnowienie szkolnej sieci bezprzewodowego Internetu, zakup 5 zestawów tablic interaktywnych, 15 laptopów dla uczniów, 5 laptopów dla nauczycieli, projektora multimedialnego, wizualizera do prezentacji przestrzennej, klimatyzatora, szafy mobilnej do ładowania laptopów, drukarek i nowych mebli);
- doposażenie Szkoły Podstawowej w Cimochach w pomoce dydaktyczne i narzędzia TIK do pracowni komputerowej, pomieszczenia dla uczniów oraz 4 pracowni przedmiotowych (w tym m.in. środki na adaptację pomieszczeń, odnowienie szkolnej sieci bezprzewodowego Internetu, zakup 5 zestawów tablic interaktywnych, 15 laptopów dla uczniów, 5 laptopów dla nauczycieli, projektora multimedialnego, wizualizera do prezentacji przestrzennej, drukarki 3D, szafy mobilnej do ładowania laptopów, drukarek, mikroskopów, kamery cyfrowej i nowych mebli);
- doposażenie Gimnazjum w Wieliczkach w pomoce dydaktyczne i narzędzia TIK pomieszczenia dla uczniów do korzystania z Internetu w czasie wolnym oraz 3 pracowni przedmiotowych (w tym m.in. zakup 3 zestawów tablic interaktywnych, 10 laptopów dla uczniów, 3 laptopów dla nauczycieli, wózka do ładowania laptopów, projektora multimedialnego, wizualizera do prezentacji przestrzennej, drukarek, mikroskopów i nowych mebli);
- doskonalenie umiejętności i kompetencji cyfrowych 24 nauczycieli w zakresie TIK i bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni (240 godzin szkoleń);
- objęcie 384 uczniów dodatkowymi zajęciami rozwijającymi ich kompetencje cyfrowe;
- 3 420 godzin dodatkowych zajęć m.in. wyrównujących szanse edukacyjne uczniów;
- organizacja 5 wyjazdów edukacyjnych, w tym do: Centrum Nauki Kopernik w Warszawie; teatru w Białymstoku; Republiki Ściborskiej i safari k. Głodapi; Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Olsztynie; Gallindii i Miasteczka Mrongoville.
21 marca 2018 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wieliczkach odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Lasów w ramach programu Erasmus + Bright Green Lands. Z tej okazji dla uczniów klas VII oraz II i III gimnazjum przeprowadzone zostały konkurencje mające na celu sprawdzenie ich wiedzy. Uczestnicy do każdego z pięciu zadań musieli wybrać trzyosobową drużynę.
Pierwszym ze zmagań było rozpoznawanie zwierząt widocznych na zdjęciach. Pojawiały się tam zróżnicowane stworzenia na przykład: fretka, kuna, sarna, niedźwiedź brunatny i rzekotka. W drugiej z form rywalizacji młodzież musiała odgadnąć nazwy roślin spotykanych w polskich lasach. Były to między innymi: przylaszczki, żonkile, przebiśniegi oraz liście z różnych drzew. Trzecia rozgrywka polegała na rozróżnieniu tropów ośmiu zwierząt: lisa, wilka, łosia, jelenia, sarny, dzika, rysia, żbika. W następnej konkurencji punkty dostawało się za dopasowanie odgłosu do zwierzęcia. Usłyszeliśmy głosy żaby, rzekotki, jelenia, łosia, sarny, niedźwiedzia, wilka i lisa. Ostatnim, a zarazem najbardziej emocjonującym pojedynkiem były kalambury przyrodnicze. Pojawiały się tam hasła, takie jak osika, wilk, mysz. Zwycięska klasa III b swoje słowo odgadła w zaledwie dwie sekundy.
Dzięki tej imprezie uczniowie mogli poszerzyć swoją wiedzę o lesie, jak również o żyjących w nim organizmach. Zadania przeprowadzili p. Piotr Bruzgo – opiekun Samorządu Uczniowskiego i p. Piotr Masiarz – nauczyciel biologii.
Martyna Gorlo, kl. VIIa
Na pierwszy dzień wiosny każdy czeka z utęsknieniem. Zatem, gdy nadejdzie, należy go odpowiednio uczcić.
W tym roku szkolnym , pierwszy dzień wiosny w naszej szkole obchodziliśmy w sposób urozmaicony, ciekawy i kolorowy. Głównym celem imprezy była integracja uczniów, motywowanie do pracy na rzecz klasy, szkoły, wdrażanie do zdrowej rywalizacji .Uczniowie klas IV-VI najpierw spotkali się ze swoimi wychowawcami w salach. Tam przygotowywali stroje Pary Wiosennej.
Następnie wszyscy zgromadzili się na korytarzu szkolnym gdzie na początku odbył się pokaz mody wiosennej. Każda klasa zaprezentowała swoją Parę Wiosenną. Komisja jednogłośnie zdecydowała, że wszystkie stroje są piękne . Każda klasa ubrała się w kolorze wcześniej wylosowanym. Wiele uczennic przystroiło głowy w piękne kwietne wianki co wyglądało przepięknie. Po prezentacji uczniowie rywalizowali ze sobą w różnych konkurencjach.
W trakcie imprezy mogliśmy sprawdzić swoją wiedzę w różnych konkurencjach związanych z tematyką wiosenną, takich jak: zagadki, wiosenne przysłowia , wiosna w poezji, turniej wiedzy o wiośnie. Nie zabrakło też konkurencji sportowych: hula-hop, sztafeta pisana, sadzenie ziemniaków, lasso, przekładanie piłki i wiele innych .
Po wszystkich konkursach zostały wręczone dyplomy a zwycięskiej klasie- V- został ufundowany prowiant na ognisko. Zwycięzcom jeszcze raz gratulujemy!
Uczniowie klas młodszych również mieli bardzo urozmaicony pierwszy dzień wiosny. Impreza rozpoczęła się na hali sportowej wiosennym turniejem „ Powitanie wiosny na wesoło”. Dzieci musiały wykazać się sprawnością, sprytem, zręcznością i dokładnością podczas konkurencji sportowych. Przy aktywnym dopingu wszyscy bawili się wesoło. Na zakończenie tej części pani dyrektor Sylwia Balińska na ręce przewodniczących poszczególnych klas wręczyła zestawy słodkich upominków .
Następnie w klasach przygotowywali się uczniowie, którzy swoje stroje prezentowali na „Konkursie na najładniejszy strój wiosenny”. Osoby, które w przygotowanie stroju włożyły największy wkład, zostały nagrodzone brawami i upominkami.
Dalsza część tego wesołego dnia przebiegała w poszczególnych klasach. Uczniowie podzieleni na grupy, przygotowywali postacie Pani Wiosny. Z ogromnym zaangażowaniem tworzyli prace z przyniesionych z domów materiałów.
Na zakończenie wszyscy wyruszyli na krótki spacer w poszukiwaniu symptomów wiosny. Zadowoleni i radośni znaleźli mnóstwo znaków zwiastujących nadejście oczekiwanej pory roku.