22 lutego 2019r. Zofia Kozłowska (VIIIa), Martyna Gorlo (VIIIa) i Magdalena Miławicka (IIIa) reprezentowały naszą szkołę w II Powiatowym Turnieju Językoznawczym „Po prostu – po polsku!” pod Honorowym Patronatem Burmistrza Olecka, który odbył się w Szkole Podstawowej Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku.
Wysoki poziom wiedzy i umiejętności polonistycznych oraz współpraca pozwoliły dziewczynom niemal bezbłędnie wykonać zadania z zakresu nauki o języku i dały im pewne zwycięstwo. Za zajęcie I miejsca Zosia, Martyna i Magda otrzymały nowoczesne czytniki książek elektronicznych.
Do konkursu uczennice zostały przygotowane przez Jolantę Motulewicz i Katarzynę Szczęsnowicz.
20 lutego 2019 r. uczniowie klas IV – VIII oraz III gimnazjum mieli okazję spotkać się z twórcami komiksu „100 lat niepodległości. Ilustrowana kronika historii Polski” – dr. Markiem Góryńskim i p. Markiem Pacyńskim.
Po przywitaniu gości przez dyrektora szkoły – p. Marka Dobrzynia autor tekstu – p. Marek Góryński przybliżył okoliczności odzyskania niepodległości przez Polskę. Następnie goście z cierpliwością i pasją odpowiadali na liczne pytania uczniów dotyczące nie tylko etapów powstawania komiksu, ale i szczegółów historycznych.
Ciekawe spotkanie z autorami komiksu dowiodło, że niełatwą, wielowątkową historię Polski można przekazać w bardzo przystępnej formie, nie tracąc przy tym tego, co najistotniejsze, czyli prawdy historycznej, zaś ów komiks można niewątpliwie potraktować jako wstępną lekcję do poznania dziejów naszej ojczyzny.
9 stycznia 2019r.już po raz trzeci w naszej placówce odbył się szkolny etap Powiatowego Konkursu „SUDOKU LUBIĘ TO”. Jego organizatorem jest I Liceum Ogólnokształcące im. J. Kochanowskiego w Olecku. W przeciwieństwie do innych łamigłówek Sudoku nie wymaga od gracza wykonywania żadnych rachunków matematycznych, przez co wydaje się banalna. W rzeczywistości bez cierpliwości oraz umiejętności logicznego myślenia rozwiązanie diagramu nie jest możliwe.
Sudoku nie tylko bawi, ale również uczy spostrzegawczości. Przy okazji pomaga przy rozwiązywaniu różnego rodzaju problemów matematycznych, rozwija inteligencję oraz pomaga w nauce szybkiego i sprawnego liczenia. Konkurs wzbudził duże zainteresowanie wśród naszych uczniów. Do finału powiatowego konkursu zakwalifikowali się:
W kategorii klas I-III SP
wszyscy z klasy II
W kategorii klas IV-VI
W kategorii klas VII- VIIISP i IIIG
Życzymy naszym finalistom mistrzostwa powiatu.
1.Portugal
2.Croatia
3.Poland
4.Italy
29 listopada w wigilię imienin Andrzeja w naszej szkole odbyły się popularne andrzejki. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy: klasy I – IV najpierw spędziły czas w towarzystwie wychowawców oraz rodziców, którzy pomogli w przeprowadzeniu wróżb i innych zabaw integrujących zespoły klasowe. Następnie dzieci spotkały się na wspólnej zabawie tanecznej zapewnionej przez animatorów z WażkaFun. Panie prowadzące urozmaiciły czas dzieciom m.in. pokazem eksperymentów z wykorzystaniem suchego lodu.
Natomiast uczniowie klas V – VIII oraz III gimnazjum bawili się na wspólnej dyskotece, którą w profesjonalny i życzliwy sposób poprowadzili rodzice naszej uczennicy – państwo Anna i Mariusz Przybylak. Wyśmienity dobór muzyki, oprawa oświetleniowa, koncert życzeń na pewno spełniły oczekiwania uczniów w ten magiczny wieczór.
Tegoroczny Dzień Życzliwości i Pozdrowień w naszej szkole zbiegł się z wizytą wolontariuszy z suwalskiej Fundacji „Zwierzęta niczyje”. 21 listopada 2018 r. przyjechali państwo Katarzyna i Kazimierz Walijewscy w towarzystwie suczki Safony. Opowiedzieli o zasadach i celach funkcjonowania fundacji oraz uwrażliwili na los zwierząt, do których tragicznego losu przyczynia się, niestety, człowiek. Wzruszające były filmiki i zdjęcia pokazujące, jak oddanymi i wiernymi stworzeniami są psy, natomiast niektórzy ludzie, który okazują się być okrutnymi, wypadają po prostu słabo, niedojrzale i nieodpowiedzialnie w stosunku do zwierząt. Formą naszego podziękowania i dowodem wrażliwości na los porzuconych, niechcianych czworonogów były dary zebrane podczas szkolnej zbiórki. Szczególne podziękowania należą się nauczycielom, pracownikom szkoły i uczniom: p. Teresie Buckiej, p. Irenie Ciszewskiej, p. Katarzynie Szczęsnowicz, p. Jolancie Motulewicz, Andżelice Drejer, Zuzi Buraczewskiej, Tosi Marchel, Michalinie Dziedziach, Weronice Śniatkowskiej, Sylwii Żukowskiej, Kasi Borysiuk, Zosi Grzelak, Zuzi Wróblewskiej, Oliwii Lotkowskiej, Zuzi Miezianko, Julii Szmigiero, Asi Kozłowskiej, Adzie Sulżyckiej, całej klasie 8 b, dzięki którym udało się zgromadzić sporą ilości karmy, ale także zabawek, obroży, smyczy oraz koców. Wszystko to przekazaliśmy pracownikom fundacji.
Oprócz spotkania z wolontariuszami swój finał znalazły działania podjęte w związku z obchodami Dnia Życzliwości i Pozdrowień, a więc wybór najżyczliwszej osoby w każdej klasie i wspólne wykonanie drzewka życzeń i pozdrowień. Miały one uzmysłowić, że życzliwość nie wymaga szczególnego wysiłku czy poświęcenia. Czy trudno powiedzieć „Dzień dobry”, „Przepraszam”, „Proszę” czy „Dziękuję”? Czy niemiła jest świadomość, że dzięki nam ktoś się uśmiechnie, poczuje się zauważony, kiedy mu pomożemy, powiemy dobre słowo, wesprzemy w trudnych chwilach? Dając tak niewiele, możemy zyskać tak dużo!
Wiedzą o tym na pewno ci, którzy otrzymali tytuł Króla/Królowej Życzliwości: Weronika Maziejuk (kl. I), Wiktoria Baranowska (kl. II), Maja Giedrojć (kl. III), Ewa Nalewajko (kl. IVa), Jakub Paczyński (kl. IVb), Gabriela Kozłowska (kl. Va), Kamil Pietruczuk (kl. Vb), Oliwia Jarmołowicz (kl. VIa), Oliwia Lotkowska (kl. VIb), Adrianna Sulżycka (kl. VIIa), Michalina Dziedziach (kl. VIIb), Edyta Olenkiewicz (kl. VIIIa), Klaudia Jabłońska (kl. VIIIb), Dominika Stasiak (kl. IIIa gim.), Ewa Słabińska (kl. IIIb gim.).
Niech serdeczność, uśmiech, dobre słowa i uczynki oraz pozytywne emocje towarzyszą nam wszystkim nie tylko w Dniu Życzliwości i Pozdrowień, ale i przez kolejne tygodnie, miesiące, lata… Niech staną się codziennością
11 listopada 2018 roku uczniowie naszej szkoły: Martyna Gorlo, Edyta Olenkiewicz, Adrianna Sulżycka, Michalina Dziedziach, Gabriela Morusiewicz, Oliwia Masłowska i Marcel Czapuryn wzięli udział w gminnych obchodach tego wyjątkowego Święta. W obecności zaproszonych gości – Wójta Gminy Wieliczki – Jarosława W. Kuczyńskiego, Sekretarz Gminy Wieliczki – Barbary Masłowskiej, dyrekcji Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Wieliczkach – Marka Dobrzynia i Sylwii Balińskiej oraz społeczności lokalnej dziewczęta, przygotowane przez Jolantę Motulewicz, zaprezentowały zgromadzonym w Gminnym Ośrodku Kultury wybrane utwory z Antologii Niepodległości. Uzupełnieniem występu uczennic była prezentacja multimedialna przygotowana przez Martynę Gorlo, ilustrująca treść czytanych utworów: „Hymnu do miłości ojczyzny” I. Krasickiego, „Mojej piosnki” C. K. Norwida, „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza, „Polsko, nie jesteś już niewolnicą” L. Staffa, „Pieśni o domu” M. Konopnickiej, „Mazowsza” K. K. Baczyńskiego.
Natomiast Oliwia Masłowska i Marcel Czapuryn towarzysząc gminnemu zespołowi Wielczanie, wykonali pieśni patriotyczne; wśród nich było miejsce na występy solo: Marcel przy akompaniamencie swojego dziadka zaśpiewał „Modlitwę obozową”, natomiast Oliwia na zakończenie gminnego spotkania z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę wykonała pieśń „Jest takie miejsce”.
W piątek 9 listopada 2018r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wieliczkach odbyły się obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście : Wójt Gminy Wieliczki p. Jarosław Kuczyński, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury p. Małgorzata Bartoszewicz, radni gminni oraz przewodnicząca Rady Rodziców p. Marta Gładyszewska, których serdecznie powitał dyrektor szkoły p. Marek Dobrzyń. Następnie odśpiewane zostały cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach akcji „Bijemy rekord dla Niepodległej”. W dalszej części spotkania czworo uczniów klasy ósmej przybliżyło dzieje Polski sprzed wieku w montażu słowno-muzycznym przygotowanym przez p. Halinę Dobrzyń oraz p. Justynę Woronko. Zgromadzeni chętnie włączyli się w śpiew pieśni patriotycznych. Po tej krótkiej lekcji historii zostały ogłoszone wyniki przeprowadzonego dzień wcześniej Gminnego Konkursu Pieśni Patriotycznej. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody. Ostatnim punktem programu był koncert laureatów pierwszych miejsc. Zaśpiewali nam: Filip Banaś- zwycięzca w kategorii klas IV-VI, Magda Miławicka- zwyciężczyni w kategorii klas VII-VIII oraz klas gimnazjalnych, a także Oliwia Jarmołowicz, która została wyróżniona nagrodą Grand Prix. Na zakończenie akademii nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej ufundowanej przez lokalnego przedsiębiorcę p. Ryszarda Topolskiego. Udział w tej wyjątkowej uroczystości był niewątpliwie lekcją patriotyzmu i historii, ale przede wszystkim wyrazem pamięci i wdzięczności tym wszystkim, dzięki którym od stu lat możemy cieszyć się niepodległą ojczyzną.
3 listopada 2018 r. siedmioro uczniów naszej szkoły uczestniczyło w XIV Międzygminnym Konkursie Wokalno-Recytatorskim „Tobie Ojczyzno”, który odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury w Raczkach pod patronatem Starosty Suwalskiego oraz Wójta Gminy Raczki. Celem konkursu było pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa kraju i uczczenie 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz wspieranie wychowania patriotycznego młodego pokolenia, jak również kultywowanie myśli patriotycznej poprzez aktywność muzyczną i recytatorską. Naszą szkołę w konkursie reprezentowali następujący uczniowie: Marcel Czapuryn, Maja Giedrojć, Hanna Leyk , Julia Rydzewska, Zuzanna Szulc, Adrianna Sulżycka, Zofia Kozłowska.
Komisja konkursowa oceniała przygotowane prezentacje pod względem doboru repertuaru, dykcji, stopnia opanowania tekstu, muzykalności i warunków głosowych oraz kreacji artystycznej. Spośród 38 uczestników jurorzy wyłonili zwycięzców konkursu, wśród których znaleźli się nasi uczniowie.
Maja Giegrojć zajęła I miejsce za wykonanie wiersza patriotycznego w kat. klas I-III SP
Zofia Kozłowska zdobyła pierwszą nagrodę za recytację wiersza o tematyce patriotycznej w kat. klas VII-VIII SP i klas gimnazjalnych
Marcel Czapuryn zajął I miejsce za wykonanie pieśni patriotycznej w kat. klas I-III SP oraz otrzymał Nagrodę Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Raczkach.
Do konkursu uczniów przygotowywały panie: Teresa Zeniuk, Teresa Bucka, Jolanta Motulewicz i Izabela Czapuryn.
Miejscem trzeciego spotkania uczestników projektu „Bright Green Lands” było Palermo na Sycylii. Właśnie tam w dniach od 22 do 26 października 2018 r. przebywali przedstawiciele Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Wieliczkach: uczniowie - Martyna Gorlo, Edyta Olenkiewicz, Jan Nowik, Krystian Andrzejewski oraz Wojciech Sulżycki pod opieką koordynatorki projektu Elżbiety Karaś i Jolanty Motulewicz.
Spotkanie z partnerami projektowymi z Chorwacji, Madery i Sycylii tradycyjnie rozpoczęło się od wizyty w szkole gospodarzy, w której zostaliśmy przywitani śpiewem grupy kilkuletnich uczniów stojących na schodach placówki z flagami państw biorących udział w projekcie. Następnie nauczyciele mogli zapoznać się z warunkami edukacyjnymi włoskiego systemu oświatowego. Mieli okazję obejrzeć lekcje w klasie każdego poziomu, przyjrzeć się wyposażeniu i pomocom naukowym. Uczniowie zaś spędzili wspólnie czas, grając w siatkówkę na szkolnym placu.
Po południu tego samego dnia wybraliśmy się na wycieczkę do Parku Archeologicznego w Segesta, miejscowości w północno – zachodniej części Sycylii, która była początkiem poznawania przez nas wielokulturowości Wyspy Słońca. Wśród pozostałości tego starożytnego miasta zachowały się ruiny teatru oraz nieukończona świątynia. Budowla w stylu doryckim, składająca się 36 kolumn o wysokości prawie 10 m i średnicy do 2 m zrobiła na nas ogromne wrażenie. Okazało się, że jest to jeden z najlepiej zachowanych starożytnych zabytków na Sycylii.
Następnie udaliśmy się do Nubii, gdzie znajduje się lokalna atrakcja – saliny oraz Muzeum Soli. To w nim pani przewodnik opowiedziała o procesie i etapach produkcji soli, mogliśmy obejrzeć maszyny do jej wytwarzania oraz dawne narzędzia, np. taczki, szufle, liny, kosze, przejść się ścieżką oddzielającą system basenów solnych. Ciekawostką okazała się informacja na temat położenia salin, które znajdują się na terenie rezerwatu, gdzie swą przystań znajdują migrujące ptaki. Tego dnia jednak naszą uwagę przykuły flamingi.
Drugi dzień także był pełen wrażeń. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Pałacu Normanów w Palermo, który uchodzi za najstarszą rezydencję królewską w Europie. Obecnie znajduje się tam siedziba Sycylijskiego Zgromadzenia Regionalnego. Fasada pałacu wygląda dość niepozornie, natomiast wewnątrz znajdują się robiące ogromne wrażenie majestatyczny dziedziniec z galeriami, ale przed wszystkim pełna bizantyjskiego przepychu Kaplica Palatyńska. Naszą uwagę przykuły m.in. marmurowe kolumny korynckie, wielokolorowe, misterne mozaiki bizantyjskie oraz charakterystyczne arabskie zdobienia sufitowe.
Kolejną atrakcją tego dnia był wyjazd do Monreale i wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Katedra Santa Maria Nuova z detalami w stylu normańsko – arabsko – bizantyjskim. Były one idealnym odzwierciedleniem symbiozy trzech odmiennych kultur zamieszkujących Sycylię.
Następny dzień przyniósł nam kilkukilometrowy spacer ścieżkami rezerwatu Ficuzza, którego zwieńczeniem było zwiedzenie znajdującego się na jego terenie uroczego pałacyku barokowego pod tą samą nazwą, w którym po polowaniu w pobliskich lasach zatrzymywał się król Ferdynand IV Burbon.
Kolejnego dnia ciekawe spotkanie miało miejsce w średniowiecznym miasteczku Castelbuono, do którego dojechaliśmy krętymi drogami, kierując się w stronę gór Madonie. Na miejscu dowiedzieliśmy się o lokalnym przysmaku – mannie. Okazało się, że jest to sok z jesionu mannowego, który spływa z drzewa po jego nacięciu, a następnie krystalizuje się. Dodaje się go wyrobów cukierniczych, np. cukierków, kremów, czego mogliśmy oczywiście spróbować.
Piątek był ostatnim dniem naszej podróży na Sycylię. Atrakcje rozpoczęliśmy wyjazdem na plażę zlokalizowaną w Mondello. Jest to jedna z najpopularniejszych i najpiękniejszych plaż na Sycylii, piaszczysta i długa na 2 km. Wzdłuż niej ciągnie się promenada. Z jednej strony roztacza się widok na Monte Pellegrino, a z drugiej na Monte Gallo.
Podczas dwugodzinnego pobytu na tejże plaży kąpaliśmy się w morzu i rozgrywaliśmy mecze piłki siatkowej. Niezwykłe widoki zapierały nam dech w piersiach.
Po południu wszyscy uczestnicy projektu udali się do szkoły, gdzie niesamowitych wrażeń dostarczył nam pożegnalny występ szkolnego zespołu, który zaprezentował największe przeboje The Beatles, Queen czy Adele.
Sycylia to mieszanka ludów, kultur, może dlatego spotkaliśmy się z serdecznością, uśmiechem i pozytywną energią i bez trudu zawarliśmy nowe przyjaźnie, poznaliśmy niesamowite osoby. W pamięci zapadną także tradycyjne sycylijskie przysmaki: nie tylko oczywiście pizze i pasty, ale mniej dla nas znane panelle, czyli placki z mąki ciecierzycowej, cannoli - słodkie rurki z kremem i serem czy robiące duże wrażenie, misternie wykonane z marcepanu Frutta di Martorana - piękne, małe ciasteczka w kształcie rozmaitych owoców.
Tak, to prawda, że podróże kształcą! Wyjazd na Sycylię nie tylko umożliwił nam rozwijanie umiejętności językowych, ale także pokazał, że możliwe jest współistnienie różnorodności i odmienności kulturowej przez jej szanowanie i rozumienie.
Edyta Olenkiewicz, Martyna Gorlo, Wojtek Sulżycki, Jan Nowik, Krystian Andrzejewski, Jolanta Motulewicz
Rozpoczęcie nauki w szkole jest ważnym momentem w życiu każdego dziecka. Z niecierpliwością dziecko czeka każdego dnia na spotkanie ze szkołą, z nowymi wiadomościami, przygodami. Czeka ono na dzień, w którym stanie się prawdziwym uczniem i poprzez pasowanie zostanie włączone do społeczności szkolnej.
W naszej szkole ten ważny dla pierwszaków dzień miał miejsce 24 października 2018r. Do szkoły licznie przybyli rodzice, a dzieci odświętnie ubrane z biretami na głowach przygotowały program artystyczny. Mimo stresu związanego z publicznym występem, dzieci świetnie poradziły sobie z mikrofonem i z przejęciem recytowały wiersze, głośno i wyraźnie śpiewały piosenki, udzielały odpowiedzi na bardzo ważne pytania, za co publiczność nagrodziła dzielnych pierwszaków dużymi brawami. Swoją postawą uczniowie udowodnili, iż są gotowi do złożenia uroczystego ślubowania na flagę państwową. Pierwszoklasiści obiecali być pilnymi i wzorowymi uczniami, być dobrymi kolegami, godnie reprezentować dobre imię naszej szkoły, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.
Centralnym punktem tego spotkania, obok złożenia przyrzeczenia, było dotknięcie wielkim ołówkiem ramienia każdego dziecka przez przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego, które stało się oficjalnym aktem przyjęcia w poczet uczniów. Nasza społeczność szkolna powiększyła się o 26 prawowitych uczniów klasy pierwszej. Pan dyrektor pogratulował dzieciom zaprezentowanych umiejętności, podziękował nauczycielce za przygotowanie dzieci do występu, a następnie wręczył im pamiątkowe dyplomy i upominki. Życzył im wspaniałych wyników w nauce i wzorowego zachowania.
Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców w klasie.
16 października obchodzony jest Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Z tej okazji WOŚP kolejny raz zorganizowała bicie rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą ilość osób. Celem akcji jest wspólne promowanie w całej Polsce nauki pierwszej pomocy. Uczniowie naszej szkoły - Martyna Gorlo, Zofia Kozłowska, Edyta Olenkiewicz, Roksana Żukowska, Krystian Andrzejewski i nauczycielka Justyna Woronko przyłączyli się do tej wspaniałej imprezy. Punktualnie o godzinie 12.00 wraz z innymi 280 osobami zgromadzonymi w hali Lega w Olecku przez 30 minut wykonywali resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomach. Dzięki takim akcjom uświadamiamy sobie, jak ważna jest umiejętność wykonywania podstawowych czynności ratujących życie.
Tegoroczna akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej miała niezwykle uroczysty, podniosły charakter. 12 października 2018r. uczniowie pod kierunkiem p. Jolanty Motulewicz oraz chór szkolny prowadzony przez p. Renatę Lau zaprezentowali swoisty koncert życzeń skierowany do nauczycieli, pracowników administracji i obsługi. Refleksyjne teksty poetyckie przeplatane nie mniej pięknymi utworami muzycznymi wzruszyły niejednego z zaproszonych gości. Wśród nich znaleźli się także emerytowani pedagodzy, którym został nadany tytuł „Zasłużony dla Gminy Wieliczki”. Gratulacje z tej okazji i pamiątkowe medale z rąk Wójta Gminy Wieliczki – Jarosława W. Kuczyńskiego oraz Sekretarz Gminy – Barbary Masłowskiej otrzymali: p. Anna Michniewicz, p. Wanda Teresa Jarząbska, p. Regina Szmigiero, p. Helena Teodozja Ferenc, p. Danuta Zofia Chmilewska, p. Wiesława Ewa Modzelewska, p. Janina Irena Oberda oraz p. Stanisław Oberda. Odznaczeni nauczyciele swoją pracą dowiedli ogromnego zaangażowania i poświęcenia w kształtowaniu młodych pokoleń, troszczyli się o wysoki poziom pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, czego dowodem były liczne nagrody, wyróżnienia i medale.
W dalszej kolejności p. Jarosław Kuczyński wyróżnił Nagrodami Wójta Gminy Wieliczki dyrekcję szkoły: Marka Dobrzynia oraz Sylwię Balińską, a także nauczycieli: Ewę Wasilewską – Ciwoniuk i Piotra Bruzgo. Następnie pan dyrektor wręczył nagrody wszystkim pracownikom obsługi oraz wyróżniającym się nauczycielom: Izabeli Czapuryn, Helenie Masłowskiej, Teresie Szczodruch, Krystynie Dubie, Agnieszce Wróblewskiej, Jolancie Motulewicz, Tomaszowi Karniejowi, Piotrowi Masiarzowi i Karolowi Warsewiczowi.
Do życzeń i gratulacji dołączyła się także p. Marta Gładyszewska – przewodnicząca Rady Rodziców, która składając na ręce pana dyrektora kwiaty, w pięknych słowach podziękowała wszystkim pracownikom szkoły za codzienny trud wkładany w kształcenie i wychowanie dzieci.
Na koniec uroczystości konferansjerzy: Zofia Kozłowska i Wojciech Sulżycki złożyli nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi najserdeczniejsze życzenia:
„Aby uśmiech zawsze na waszych twarzach gościł,
aby takich podopiecznych jak my każdy Wam zazdrościł,
aby przykrość z naszej strony Was na co dzień omijała,
aby wyrozumiałość dla naszych wybryków serca Wasze przepełniała,
aby uczniowie doceniali pracę Waszą,
aby wiedza Wasza stopniowo stawała się naszą,
aby smutek w radość się przemieniał,
aby każdy uczeń polecenia Wasze spełniał,
abyście zdrowi i weseli byli i długich lat dożyli.”