1 czerwca w Szkole Podstawowej w Wieliczkach odbył się, już po raz kolejny, dzień sportu. W tym dniu uczniowie z klas IV-VI wzięli udział w turnieju klas. Uczestnicy najpierw zmagali się z konkurencjami sportowymi, wykazując się szybkością, zręcznością i doskonałą kondycją fizyczną. Następnie klasy próbowały swoich sił w rozwiązywaniu quizu o tematyce sportowej. Do zabawy przyłączyli się również nauczyciele. Po wysiłku fizycznym i umysłowym przyszedł czas na ognisko z kiełbaskami. Po zregenerowaniu sił uczniowie rywalizowali w kolejnych konkurencjach sportowych. Najlepsi okazali się uczniowie z klasy VIa, drugie miejsce zajęła klasa IVa, a tuż za nimi uplasowała się klasa V, która otrzymała również nagrodę specjalną fair play, dzięki której zwolniona była z odpytywania na lekcjach w dniu następnym. Wszyscy uczestnicy turnieju zostali nagrodzeni słodyczami.
02.06.2015r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Wieliczkach odbył się XII Powiatowy Konkurs Matematyczny Klas III „Mistrz Zadań Tekstowych”. Wzięło w nim udział 18 uczniów ze szkół w Olecku (SP nr 1, SP nr 3, SP nr 4), Babkach Oleckich i Wieliczkach. Głównym celem konkursu było propagowanie zainteresowań matematycznych, wyłonienie uczniów z talentem matematycznym oraz integracja dzieci z okolicznych szkół. Uczniowie mieli do rozwiązania 7 zadań tekstowych, za które mogli otrzymać 61 pkt.
„Zadania nie były trudne. Rozwiązałem wszystkie i myślę, że dobrze” – mówi Filip Krawczyk.
Konkurs zorganizowały p. Teresa Zeniuk i p. Halina Bielecka. Nagrody uczestnikom ufundowało Biuro Obsługi Szkół w Wieliczkach.
Klasyfikacja
I Filip Krawczyk (SP nr 4 w Olecku)
II Justyna Racis (SP nr 1 w Olecku)
III Szymon Kwaśniewski (SP nr 3 w Olecku)
IV Przemysław Głowacki (ZSP w Wieliczkach)
V Filip Gorlo (ZSP w Wieliczkach)
VI Miłosz Skrzypiec (SP nr 4 w Olecku)
Komisja konkursowa, w skład której wchodzili nauczyciele poloniści opiekunowie uczestników konkursu, wyłoniła następujących laureatów:
1. miejsce – Magdalena Miławicka SP Wieliczki
2. miejsce - Gabriela Putra SP nr 3 Olecko
3. miejsce - Natalia Romaś SP nr 1 Olecko
4. miejsce - Maja Brodowska SP nr 3 Olecko
5. miejsce - Aleksander Adamaj SP nr 1 Olecko
Zwycięzcom gratulujemy
Celem Turnieju jest podnoszenie kultury społeczeństwa i działanie na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej poprzez:
1. Popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach.
2. Kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu.
3. Popularyzowanie podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy.
4. Popularyzowanie roweru, jako środka transportu, a także rekreacji i sportu.
5. Inspirowanie uczniów i nauczycieli do pracy u podstaw na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Eliminacje powiatowe Turnieju odbyły sie 30 kwietnia w Centrum BRD, które mieści się przy Zespole Szkół w Olecku na Osiedlu Siejnik. Wzięły w nich udział czteroosobowe drużyny z 6 szkół podstawowych i 5 gimnazjów. Uczestnicy Turnieju rywalizowali w konkurencjach takich jak test z przepisów ruchu drogowego, jazda sprawnościowa rowerem po miasteczku ruchu drogowego i torze przeszkód oraz udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Patryk Kozłowski, Franciszek Bartoszewicz, Milena Olfier, Weronika Masłowska, która zajęła III miejsce
W dniu 30 kwietnia 2015 r. w Szkole Podstawowej w Wieliczkach odbył się Gminny Konkurs Recytatorski pt. ,,Wiersze, w których słychać muzykę”. Do konkursu zgłoszonych zostało 25 uczestników z klas I-III ze szkół z terenu Gminy Wieliczki. Organizatorami konkursu były nauczycielki : Krystyna Duba i Teresa Zeniuk.
Konkurs przebiegał w trzech kategoriach wiekowych:
- klasy I,
- klasy II,
- klasy III.
Po wysłuchaniu wszystkich uczestników, komisja w składzie:
1. Sylwia Balińska – przewodnicząca komisji,
2. Jolanta Waszkiewicz – członek,
3. Elżbieta Kasprzyk – członek
przyznała następujące miejsca:
Klasy I :
I miejsce – Gabriela Kozłowska (ZSP Wieliczki)
II miejsce – Amelia Piątkowska (ZSP Wieliczki)
III miejsce – Zuzanna Przybylak (ZSP Wieliczki)
Klasy II:
I miejsce – Julia Szmigiero (ZSP Wieliczki)
II miejsce – Dominika Kuprewicz (ZSP Cimochy)
III miejsce – Zofia Grzelak (ZSP Wieliczki)
Klasy III:
I miejsce –Eliza Jarosz (ZSP Cimochy)
II miejsce –Martyna Jarosz (ZSP Cimochy)
III miejsce – Michalina Dziedziach (ZSP Wieliczki)
3 maja – cóż to za data? Dla setek młodych ludzi to jedna z wielu nic nie znaczących uroczystości. Dziś żyjąc w zawrotnym tempie, negujemy wszelkie wartości, nudzą nas uroczystości, apele, rocznice, święta. Ale czy tak musi być? Przecież naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości. Zatrzymajmy się na chwilę, aby rozważyć te trzy słowa ważne w historii Polski, pojawiające się często jako hasła narodowe Polaków. Brzmią one : Bóg, Honor, Ojczyzna- tymi słowami powitali nas uczniowie klas szóstych, który pod opieką pani Bożeny Dobrzyń przygotowali apel.Następnie uczniowie przypomnieli nam najważniejsze fakty związane z okolicznościami uchwalenia tej pierwszej w Europie, a drugiej na świecie demokratycznej konstytucji. Na zakończenie zabrzmiała bardzo wymowna pieśń "Żeby Polska była Polską""
FILMOWA KSIĘGA PRZYGÓD - materiał filmowy z wspólnego spotkania jest dostępny do ściągnięcia pod adresem
http://www.mediafire.com/watch/kyi6fk67s1bb6xz/teatrshow_ksiega_przygod_27_03_15_elk_10_10.mp4
JAK STWORZYĆ ŚWIAT FANTASY – pod poniższym linkiem znajdziecie film, który powstał w trakcie warsztatów interaktywnych
http://www.mediafire.com/watch/aoxcw39svksn5u1/teatrshow_fantasy_25_03_15_elk_10_10.mp4
Wieliczki, 20.04.2015r.
Szanowni Państwo,
W najbliższym czasie w Szkole Podstawowej w Wieliczkach pojawi się zespół wizytatorów ds. ewaluacji, którzy przez kilka dni będą się przyglądać naszej placówce. Efektem ich pracy będzie raport, opisujący różne aspekty funkcjonowania szkoły. Chcielibyśmy zaprosić Państwa do wyrażenia swoich opinii na potrzeby tego raportu.
Ewaluacja zewnętrzna jest ważnym elementem systemu nadzoru pedagogicznego, zatwierdzonego rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z 7 października 2009 r. Ma na celu gromadzenie informacji na temat jakości pracy szkół i funkcjonowania systemu edukacyjnego. Ministerstwo zdefiniowało wymagania wobec szkół, dotyczące różnych dziedzin: od wyników nauczania, przez rozwijanie aktywności uczniów, współpracę z rodzicami, po organizację pracy placówki, w tym jej warunki lokalowe i wyposażenie (pełna lista wymagań na stronie www.npseo.pl).
Wizytatorzy ds. ewaluacji starają się więc uzyskać pełny obraz funkcjonowania placówki.
Rozmawiają z dyrekcją i nauczycielami, ale też z uczniami. Istotnym elementem jest rozmowa z rodzicami. W dniu 12 maja 2015r. o godz. 14.00 odbędzie się spotkanie z Radą Rodziców.
Poproszą Państwa o wypełnienie ankiety, zawierającej pytania na temat tego, jak postrzegają Państwo naszą szkołę. Ankieta jest w pełni anonimowa, można ją wypełnić w formie on-line (w szkole) lub papierowej. Można również wypełnić ankietę w domu i przekazać następnego dnia wizytatorom w szkole.
Wypełnienie ankiety trwa ok. 20 min. Wypływające z niej wnioski będą częścią raportu, który niebawem zostanie zamieszczony na platformie internetowej www.npseo.pl. w zakładce “Zobacz raport z ewaluacji swojej szkoły”.
Zależy nam na Państwa szczerych opiniach. Chcemy poznać Państwa zdanie. Wierzymy, że dzięki Państwa pomocy uda nam się wzmocnić i rozwijać naszą szkolną społeczność.
Z wyrazami szacunku
Sylwia Balińska,
Wspólne obchody Pierwszego Dnia Wiosny na stałe wpisały się w kalendarz imprez i uroczystości naszej szkoły w Wieliczkach.
W tym roku uczniowie klas I – III ze swoimi wychowawcami bawili się wspólnie na turnieju pod hasłem „Wiosno, przyjdź”. Imprezę tę przygotowały panie: Halina Bielecka, Krystyna Duba, Joanna Klinicka, Agnieszka Wróblewska i Teresa Zeniuk.
Uroczystość rozpoczęła się krótką inscenizacją, podczas której listonosz odczytał list od Wiosny.
Następnie uczniowie rywalizowali ze sobą w różnych konkurencjach. Czteroosobowe zespoły, reprezentujące klasy, musiały odgadnąć zagadki i rebusy wiosenne, co okazało się bardzo łatwym zadaniem.
Wiele emocji wzbudziły też zabawy sprawnościowe: bieg w workach, rzuty woreczkami do celu, jazda na rowerkach, skoki przez skakankę, skoki przez kałuże. Następnie uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawcami w klasach. Tam ozdabiali szablony motyli oraz wykonywali wiosenne kwiaty z bibuły.
Następnie wszyscy ponownie pojawili się na korytarzu szkolnym, gdzie dokonano oceny końcowej. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż wszystkie klasy aktywnie uczestniczyły w imprezie, co zostało nagrodzone smacznymi lizakami.
Klasy IV – VI tego dnia zgromadziły się w Gminnym Ośrodku Kultury w Wieliczkach, gdzie czynnie uczestniczyły w konkurencjach zorganizowanych przez opiekuna Samorządu Uczniowskiego Martę Karniej.
Tegoroczne obchody dnia wiosny odbywały się pod hasłem „Witamy wiosnę na ludowo”. Klasy już miesiąc wcześniej rozpoczęły przygotowania, losując jedną z propozycji regionu ludowego. Uczniowie zapoznali nas z folklorem kujawskim, łowickim, krakowskim, góralskim i kaszubskim. Każda klasa przygotowała prezentację wylosowanego folkloru, strój ludowy oraz taniec związany z tradycją danego regionu.
Kolejną konkurencją był „Quiz wiedzy o Polsce”. Potem rozpoczęliśmy sportowe rozgrywki. Klasy rywalizowały, przemieszczając papierową rybkę, przenosząc balon na gazecie, były także wyścigi rydwanów i deskorolek.
Po podsumowaniu punktów okazało się, że zwyciężyła klasa IVa, która wspaniale zaprezentowała nam folklor góralski. W nagrodę wyjedzie na basen do Olecka. Pozostałe klasy otrzymały dyplomy i słodycze.
Teresa Zeniuk
Każdy uczeń klasy VI szkoły podstawowej wiedział, że sprawdzian kończący ich edukację w szkole podstawowej to nie primaaprilisowy żart (choć odbył się właśnie 1 kwietnia). Wszyscy najstarsi uczniowie naszej podstawówki stawili się wtedy w szkole, aby o godzinie 9.00 stanąć twarzą w twarz z nowym sprawdzianem.
I to jakim sprawdzianem… na salę egzaminacyjną nie można było wnosić telefonów komórkowych i urządzeń elektronicznych (ten zakaz dotyczył zarówno uczniów, jak i nauczycieli). Na test szóstoklasisty nie można było również zabrać kalkulatora.
Liczyć należało w pamięci lub na brudnopisie. Oczywiście zabronioną rzeczą były także słowniki.
Oprócz wiedzy w głowie należało przynieść ze sobą legitymację szkolną, długopis, ołówek, gumkę, linijkę, kątomierz i ekierkę. I to wszystko. Sprawdzian rozpoczął się o godz. 9.00. Pierwsza część, czyli j. polski i matematyka trwała 80 minut. Następnie godzinna przerwa. A o godz. 11.45 rozpoczął się egzamin z języka obcego i potrwał 45 minut.
Dzieci wyszły z egzaminu w optymistycznych nastrojach, mówiły, że pytania były łatwiejsze, niż na testach próbnych, które przeprowadzane były wcześniej w szkole. Wyniki testu szóstoklasisty będą znane dopiero ok. 26 maja. Oby wyniki były jak najwyższe, bo tego przecież z całego serca im życzymy.
32 uczniów naszej szkoły wzięło dziś udział w Konkursie Matematycznym Kangur. Wszyscy mieli 75 minut na rozwiązanie zadań.
Test konkursowy w kategorii "Żaczek" składa się z 21 zadań o różnym stopniu trudności (7 zadań po 3 punkty, 7 zadań po 4 punkty i 7 zadań po 5 punktów). Uczeń uczestniczący w Konkursie tej kategorii otrzymuje w chwili rozpoczęcia konkursu 21 punktów.
Test konkursowy w kategorii "Maluch" zawiera 24 zadania o różnym stopniu trudności (8 zadań po 3 punkty, 8 zadań po 4 punkty i 8 zadań po 5 punktów). Uczeń uczestniczący w Konkursie tej kategorii otrzymuje w chwili rozpoczęcia konkursu 24 punkty.
Testy konkursowe w kategorii Benjamin składają się z 30 pytań o różnym stopniu trudności (10 zadań po 3 punkty, 10 zadań po 4 punkty i 10 zadań po 5 punktów. Uczeń uczestniczący w konkursie w tej kategorii otrzymuje w chwili rozpoczęcia konkursu 30 punktów.
Niestety za błędnie zaznaczoną odpowiedź uczestnik traci 25% punków przewidzianych za dane zadanie.
Do wygrania w Kangurze - oprócz murowanej szóstki z matematyki na świadectwie - są wyjazdy na obozy i wycieczki. Egzaminatorzy na sprawdzenie prac mają 5 tygodni od 19 marca.
Konkurs Kangur Matematyczny ma już wieloletnią tradycję (w tym roku 25 rocznica w Europie), a trafił do Polski - a jakże - z ojczyzny kangurów, czyli z Australii.
Oczywiście każdy z uczestników otrzymał zapowiedzianą układankę logiczną "Magiczny wąż".
19 marca br. została opublikowana lista laureatów Wojewódzkiego Konkursu Historycznego. Jednym z laureatów został uczeń klasy VIb - Mikołaj Baliński. Do konkursu przygotowywała Mikołaja pani Bożena Dobrzyń. Serdeczne gratulacje.
25 lutego 2015 roku saperzy z Patrolu Saperskiego 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej po raz pierwszy zawitali do naszej szkoły. Spotkali się z uczniami klas szóstych i nauczycielami , aby przekazać im wiedzę jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów, niewypałów lub innych niebezpiecznych materiałów i przedmiotów niewiadomego pochodzenia – najczęściej pozostałości po działaniach bojowych prowadzonych na okolicznych terenach podczas I i II wojny światowej - kogo powiadomić i jak oznaczyć miejsce takiego niebezpiecznego znaleziska. Mało kto zdaje sobie sprawę z jakim zagrożeniem można zetknąć się podczas zwykłego spaceru po lesie. Podczas wykładu połączonego z praktycznym pokazem (oczywiście makiet) każdy mógł zobaczyć, „dotknąć” najczęściej spotykaną „zardzewiałą śmierć”. Wszyscy mieli okazję poznać jak ciężka i niebezpieczna jest służba sapera, przymierzyć hełm i kamizelkę ochronną i choć przez chwilę - zamknąwszy oczy - działać praktycznie w składzie Patrolu Saperskiego.
24 lutego dzieci z klas I-III Miały niepowtarzalną okazję obejrzeć przedstawienie pt. :"„Humba, bumba, Bang!" w wykonaniu uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Olecku Sztuka opowiadała o zwierzętach z dżungli, które nie są zadowolone ze swojego wyglądu. Żyrafka narzeka, że ma zbyt długą szyję. Nosorożec ma problem ze szpecącym rogiem a kameleon w końcu chciałby być dostrzegany przez wszystkich. Postanawiają zmienić swój wygląd przy pomocy czarów szamana. Wyczekiwana zmiana nie wychodzi im jednak na dobre. Na szczęście, jak to w bajkach dla dzieci, wszystko kończy się szczęśliwie.
Młodzi aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
![]() |
25.02.2015r. na hali Lega w Olecku odbyły .XIV Halowe Mistrzostwa Powiatu Oleckiego SZS w lekkiej atletyce szkół podstawowych
Naszą szkołę reprezentowało 14 uczniów z klas V-VI.
PUNKTOWANE WYNIKI NASZYCH UCZNIÓW:
60 m chłopców:
1. Wojciech Tomczyk (SP 3 Olecko) 8,11 s
2. Kacper Murawski (SP 4 Olecko) 8,43 s
3. Aleksy Bulanda (SP Wieliczki) 8,73 s
rzut piłką lekarską dziewcząt:
1. Martyna Korotko (SP Gąski) 7,95 m
2. Agnieszka Swierzbin (SP 3 Olecko) 7,55 m
3. Oliwia Przekop (SP Wieliczki) 7,50 m
rzut piłką lekarską chłopców:
1. Patryk Kozłowski (SP Wieliczki) 10,65 m
2. Kamil Czarniecki (SP 3 Olecko) 7,60 m
3. Kacper Klaus (SP Sokółki) 7,50 m
skok wzwyż chłopców:
1. Damian Zaręba (SP Gąski) 1,35 m
2. Patryk Kozłowski (SP Wieliczki) 1,30 m
3. Jakub Prusko (SP 3 Olecko) 1,25 m
bieg sztafetowy 4x2 okrążenia dziewcząt:
1. SP 3 Olecko 2:43,16
2. SP Wieliczki 2:49,37
3. SP 4 Olecko 2:51,66
Klasyfikacja punktowa szkół:
1. SP 3 Olecko (opiekunowie: Wojciech Rejterada, Artur Szarnecki) 164,5 pkt
2. SP 4 Olecko (opiekunowie: Renata Januszczyk i Marzena Jasińska) 59 pkt
3. SP 1 Olecko (opiekun: Kamil Szarnecki) 59 pkt
4. SP Sokółki 57 pkt
5. SP Wieliczki 53 pkt
6. SP Kowale Oleckie 48,5 pkt
7. SP Gąski 34 pkt
8. SP Judziki 12 pkt
9. SP Babki Oleckie 11 pkt
10. SP Cichy 10 pkt
11. SP Cimochy 7 pkt
Pierwszych trzech zawodników i zawodniczek w każdej konkurencji otrzymało pamiątkowe dyplomy. Zwycięska szkoła otrzymała puchar, ufundowany przez Starostwo Powiatowe w Olecku. Ogółem w zawodach uczestniczyło 209 zawodników i zawodniczek (w tym 6 osób z Progimnazjum „Saules” Kybartai z Litwy - startowało poza konkursem).
18.02.2015r.na hali Lega w Olecku odbyły się Mistrzostwa Powiatu Oleckiego SZS w mini siatkówce - dwójek dziewcząt szkół podstawowych..
Do zawodów przystąpiły tylko drużyny dziewcząt: Szkoła Podstawowa nr 3 w Olecku, Szkoła Podstawowa w Wieliczkach.
WYNIKI:
Dziewczęta:
SP 3 Olecko – SP Wieliczki 1:2 (13:25, 25:22, 4:15)
Kolejność końcowa - dziewczęta:
1. SP Wieliczki (opiekun: Dariusz Paweł Rutkowski)
2. SP 3 Olecko (opiekun: Dariusz Dźwilewski)
Skład zwycięskiej drużyny dziewcząt: Edyta Olenkiewicz, Martyna Gorlo, Klaudia Jabłońska, Natalia Baranowska.
Organizatorzy: MOSiR Olecko.
Sędziowie: Robert Markowski i Paweł Maksimowicz
11 lutego 2015 roku o godzinie 15.30 odbędzie sie spotkanie z rodzicami naszych uczniów poświęcone podsumowaniu postepów w nauce i zachowaniu w I semestrze roku szkolnego 2014/15. Po spotkaniu ogólnym odbędą się wywiadówki w poszczególnych klasach.
Uprzejmie informujemy, że 19 marca 2015 roku po raz dwudziesty czwarty w Polsce odbędzie się Międzynarodowy Konkurs
„KANGUR MATEMATYCZNY”.
W szkole podstawowej Konkurs przeprowadzany jest w trzech kategoriach:
Prawo uczestnictwa w Konkursie mają uczniowie za których dokonana zostanie wpłata 8 zł od osoby do dnia 20 stycznia 2015r (wtorek). Wpłat można dokonywać do swojego nauczyciela matematyki.
Każdy uczestnik Konkursu otrzyma w prezencie układankę ,,Magiczny wąż”.