31 maja 2014 dzieci z kółka teatralnego, które działa w naszej szkole w ramach projektu „Szkoła Równych Szans” wybrały się na wycieczkę do Białegostoku. Wszyscy uczestnicy wycieczki stawili się pod szkołą o umówionej godzinie. Po drodze dołączyli do nas członkowie koła teatralnego ze szkoły w Cimochach.
Pierwszą atrakcją tego dnia było zwiedzanie Parku Jurajskiego w Jurowcach pod Białymstokiem. Na miejsce dotarliśmy około godziny 10. Po wejściu na teren Parku ukazał się nam świat dinozaurów. Wokół było mnóstwo prehistorycznych gadów. Pan przewodnik oprowadził nas po parku i w ciekawy sposób opowiedział o życiu dinozaurów Wszystkim podobało się obozowisko myśliwych z epoki kamienia. Nie było chyba nikogo, kto by nie zrobił zdjęcia w paszczy jednego z dinozaurów.
Po obejrzeniu dinozaurów każdy ruszył na wybraną przez siebie jakąś atrakcję znajdującą się na pobliski placu zabaw. Były tam karuzele „Bolero” i „Pająk”, autodrom, kolejka górska, kolejka „Pirat”, park linowy czy dmuchane zjeżdżalnie. Najwięcej chętnych było na jazdę samochodzikami na autodromie. Niektórym tak się podobało, że jeździli kilkukrotnie. Sprawdzianem zwinności i wytrzymałości był park linowy. Mniejsi odbywali przejażdżkę kolejką „Pirat”, a starsi bez obaw jeździli kolejką górską. Najodważniejsi nie odmówili sobie jazdy na karuzelach. Zabawy i radości nie zabrało również na dmuchanych zjeżdżalniach. W Jurowcach mieliśmy również możliwość zakupienia pamiątek, co niewątpliwie było wielką atrakcją dla wszystkich uczestników wyprawy.
Trochę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni około godziny 13 wyruszyliśmy w dalszą podróż. Tym razem krótką , bo po kilku minutach byliśmy już w Białymstoku. W restauracji mieszczącej się w budynku teatru zjedliśmy smaczny obiad. Ostatnim punktem programu naszej wyprawy był spektakl teatralny pt.: „Momo”, który obejrzeliśmy w teatrze im. Aleksandra Węgierki. „Momo” to opowieść dla dzieci, młodzieży i rodziców. Dotyka jednego z najważniejszych problemów współczesności – braku czasu. Zapracowani i zajęci swoimi sprawami rodzice rekompensują dzieciom brak rodzinnego ciepła dostatnim życiem. Personifikacją pożeraczy czasu są Szarzy Panowie, przebiegli złodzieje, którzy bezlitośnie odkupują godziny, a nawet minuty życia od dorosłych. Ciułają każdą sekundę, by w przyszłości przejąć panowanie nad ich czasem. Walkę z nimi podejmuje bezdomna dziewczynka – Momo. Wspierają ją postaci mityczne: Mistrz Hora, strażnik czasu, i wierny mu żółw Kasjopeja, którzy pokazują jej, że źródłem czasu jest rytmiczne bicie ludzkiego serca.
Po spektaklu pełni wrażeń, zrobiliśmy jeszcze pamiątkowe zdjęcie na schodach teatru i ruszyliśmy do domu.
W drodze powrotnej odpoczywaliśmy po ciekawym, lecz wyczerpującym dniu
03.06.2014r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Wieliczkach odbył się
XI Powiatowy Konkurs Matematyczny Klas III „Mistrz Zadań Tekstowych”. Wzięło w nim udział 13 uczniów ze szkół w Olecku (SP nr 1, SP nr 3, SP nr 4), Gąskach i Wieliczkach. Głównym celem konkursu było propagowanie zainteresowań matematycznych, wyłonienie uczniów z talentem matematycznym oraz integracja dzieci z okolicznych szkół. Uczniowie mieli do rozwiązania 7 zadań tekstowych, za które mogli otrzymać 73 pkt.
„Zadania nie były trudne. Rozwiązałem je dość szybko” – mówi M. Polakowski.
„Dla mnie niektóre sprawiały kłopot. Szczególnie to o gwoździach” – twierdzi W. Sulżycki.
Konkurs zorganizowały p. Teresa Zeniuk i p. Joanna Klinicka. Nagrody uczestnikom ufundowało Biuro Obsługi Szkół w Wieliczkach.
Klasyfikacja
I Mateusz Polakowski (SP nr 3 w Olecku)
Zofia Kozłowska (ZSP w Wieliczkach)
II Martyna Gorlo (ZSP w Wieliczkach)
III Damian Domagała (SP nr 4 w Olecku)
IV Maja Lenkiewicz (SP nr 1 w Olecku)
V Martyna Sitko (SP nr 1 w Olecku)
28.05.2013r. w Szkole Podstawowej w Wieliczkach odbył się XI Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych z powiatu oleckiego zorganizowany pod hasłem „ Serdecznie zapraszamy na corridę... ortograficzną”, w którym wzięło udział 21 uczniów ze szkół w Kowalach Oleckich, Gąskach, Mazurach, Świętajnie, Szkoły Podstawowej nr 1 w Olecku Szkoły Podstawowej nr 3 w Olecku, Zespołu Szkół w Filipowie, Szkoły Podstawowej nr 4 w Olecku oraz drużyna SP w Wieliczkach.
21 uczniów z powiatu mogło poczuć się jak prawdziwi matadorzy, chociaż nie musieli wyjeżdżać do odległej Hiszpanii. Celem imprezy była promocja poprawnej polszczyzny, zwłaszcza ortografii języka polskiego. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice: Weronika Masłowska(V b) i Aleksandr Opalińska (Vb). Zadaniem uczniów było napisanie dyktanda naszpikowanego trudnościami ortograficznymi. Mimo iż nasze reprezentantki nie stanęły na podium, dzielnie walczyły z bykami
Komisja konkursowa, w skład której wchodzili nauczyciele poloniści opiekunowie uczestników konkursu, wyłoniła następujących laureatów:
I miejsce – Urszula Kamińska – SP nr 1 w Olecku
II miejsce – Róża Stankiewicz - SP nr 1 w Olecku
III miejsce Nina Wasilewska SP Kowale Oleckie
IV miejsce Hubert Rudziewicz SP Filipów
V miejsce Zuzanna Bartoszewicz SP Świętajno
Nad organizacją i sprawnym przebiegiem konkursu czuwała, jak co roku Pani Grażyna Jankowska.
W dniu 21.05.2014r. o godz. 15.30 odbędzie się w naszej szkole spotkanie z rodzicami naszych uczniów.
Porządek spotkania:
- spotkanie ogólne wszystkich rodziców z dyrektorem szkoły
-spotkania w klasach z wychowawcami - przekazanie rodzicom informacji o przewidywanych ocenach końcoworocznych.
na corridę... ortograficzną,
Regulamin konkursu:
Organizatorzy
Izabela Czapuryn, Grażyna Jankowska
Sprawdzian szóstoklasisty 2014 już za uczniami szkół podstawowych. Do testu w naszej szkole przystąpiło 31 uczniów (w całej Polsce 350 941). Centralna Komisja Edukacyjna przygotowała 26 zadań.
Zdaniem uczniów sprawdzian nie był trudny. Również nasi szóstoklasiści, którzy opuszczali sale, nie narzekali na sprawdzian. Ich zdaniem pytania nie były trudne. W części humanistycznej uczniowie musieli przeczytać tekst "Zaklęty dźwięk" Juliusza Jerzego Herlingera oraz zinterpretować wiersz "Muzyka" Jerzego Kamila Weintrauba. Zadaniem piszących sprawdzian było także zredagowanie opowiadania o tym, jak koledzy/koleżanki wspólnie rozwiązują problem pt. "Co dwie głowy to nie jedna". Oprócz tego szóstoklasiści pisali jeszcze krótkie ogłoszenie o zbiórce książek i zabawek organizowanej przez samorząd uczniowski.
Sprawdzian szóstoklasisty 2014 w części matematycznej zawierał m.in. następujące zadania:
- Dziewczynki pokonywały 300 metrów w 5 minut. Do latarni doszły w 30 minut. Ile metrów przeszły?
- W restauracji jest 6 stolików 2-osobowych, o 4 stoliki więcej 4-osobowych i dwa razy mniej 8-osobowych (niż 2-osobowych i 4-osobowych razem). Oblicz, ile osób zmieści się w restauracji.
- Chłopiec wyszedł z domu o godzinie 17:35, wrócił o 19:15. Oblicz, ile czasu spędził poza domem.
Do narysowania była też siatka geometryczna prostopadłościanu.
Uczniom i nauczycielom pozostało teraz z niecierpliwością czekać na wyniki, które powinny ukazać się dopiero pod koniec maja.
W tym roku Samorząd Uczniowski na powitanie wiosny zabrał nas na bajkową wycieczkę po krajach należących do Unii Europejskiej. Głównym celem tej niecodziennej wyprawy było przybliżenie nam kultury Starego Świata. Znakomitym sposobem było przypomnienie sobie europejskich bajek i baśni, które na pewno każdy z nas kiedyś słyszał lub oglądał. I tak znów wzruszyliśmy się losem „Jasia i Małgosi”, beztrosko bawiliśmy się z „Kubusiem Puchatkiem” i „Smerfami”, podziwialiśmy przebiegłość „Kota w butach” i z troską obserwowaliśmy poczynania „Pinokia”. Każda z klas IV-VI z dużym zaangażowanie przygotowała prezentację wybranej bajki.
Kolejnym etapem wiosennych konkurencji było zaprezentowanie wybranego przez klasę kraju Unii Europejskiej. Dzięki kolejnym prezentacjom mogliśmy poznać: symbole UE, waluty, organy władzy i ich siedziby, stolice europejskie i flagi państwowe, położenie geograficzne danych państw, ważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne, znane osoby, przedstawicieli świata kultury, nauki, sportu i rozrywki, zwroty grzecznościowych w danym języku, charakterystyczne potrawy.
W dalszej części wiosennych konkursów odbyły się rywalizacje w konkurencjach sportowych.
Punkty dla swojej klasy mogli zdobyć również wychowawcy, układając jak najdłuższą wypowiedź złożoną ze słów rozpoczynających się na literę „w”.
Gry i zabawy tak wciągnęły uczestników, że nie zauważyliśmy kiedy ten dzień minął i przyszła pora na podsumowanie. Ostatecznie w wiosennym turnieju „Bajkowa Europa” zwyciężyła klasa VIa. Główną nagrodą jest wyjazd klasy na basen, a także ognisko klasowe. Nad przebiegiem wszystkich konkurencji czuwało jury w składzie p. Sylwia Balińska, p. Aleksandra Halama, p. Dawid Bondarenko reprezentujący Europe Direct Olecko. Nagrody w konkursie ufundowane zostały przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Olecko
W tym czasie klasy I-III bawiły sie i rywalizowały w wiosennych konkurencjach w GOK Wieliczki pod opieką swoich pań i instruktorek z ośrodka. Wszyskie dzieci wróciły do szkoły z bardzo wesołymi buziami, rozradowane i uśmiechnięte.
Konkurs Matematyczne Preteksty
Do wspólnej zabawy z matematyką zapraszamy wszystkich uczniów, nie tylko tych, którzy zdobywają laury obecnych konkursów matematycznych!
Konkurs rozgrywany jest w 7 kategoriach(dla szkoły podstawowej):
klasa 0 szkoły podstawowej - kategoria SP0,
klasa 1 szkoły podstawowej - kategoria SP1,
klasa 2 szkoły podstawowej - kategoria SP2,
klasa 3 szkoły podstawowej - kategoria SP3,
klasa 4 szkoły podstawowej - kategoria SP4,
klasa 5 szkoły podstawowej - kategoria SP5,
klasa 6 szkoły podstawowej - kategoria SP6,
Jeżeli brałeś udział w konkursach szkolnych ten prawdopodobnie Cię zaskoczy, jeżeli to Twój pierwszy konkurs –mamy nadzieję, że nie pożałujesz.
I etap konkursu odbywa się on-line, czyli przez Internet. Każdy uczeń, który ma chęć zmierzyć się z innymi uczniami w całej Polsce musi do 17marca 2014r. zarejestrować się na stronie internetowej konkursu: http://www.matejuk.pl/mp/kmp_ucz.htm Przed rejestracją należy zgłosić się do swojego nauczyciela matematyki, wpłacić wpisowe 1zł i pobrać od nauczyciela identyfikator szkoły.
Od 22 marca na stronie internetowej organizatora konkursu dostępne będą zadania.
Szkolny koordynator przekazuje zarejestrowanym uczestnikom ich indywidualne [identyfikatory uczestnika].
Od 22 marca 2014 r. uczestnicy używają ich do indywidualnego przesyłania odpowiedzi do zadań poprzez stronę internetową http://www.matejuk.pl/mp/kmp_odp.htm, a w przypadku awarii lub przeciążenia serwera poprzez stronę https://docs.google.com/forms/d/1_6bX24zLKJDmGCK5bRYFdG3nWP_Dvxk7F-bRGUhr6OU.
Uczestnik może tylko raz przesłać zestaw swoich odpowiedzi do zadań. Nie dopuszcza się późniejszego uzupełniania lub poprawiania raz przesłanego zestawu odpowiedzi.
Odpowiedzi do zadań pierwszego etapu zostaną opublikowane do 12 kwietnia 2014 r. a do 14 kwietnia 2014 r. szkolni koordynatorzy otrzymają wyniki swoich uczniów w pierwszym etapie Konkursu, wraz z informacją o osobach zakwalifikowanych do drugiego etapu Konkursu.
Drugi etap Konkursu odbędzie się 30 kwietnia 2014 r. w szkołach uczestników i będzie miał formę jednorazowego testu.
Szkolni koordynatorzy otrzymają koperty z zadaniami i kartami odpowiedzi do drugiego etapu, dla każdego zakwalifikowanego uczestnika, do 25 kwietnia 2014 r.
Test konkursowy powinien rozpocząć się o 09:00 i trwać co najwyżej 90 minut.
Więcej informacji na stronie internetowej: http://www.matejuk.pl/mp/matpret.htm.
Z czym kojarzy wam się 14 lutego? To właśnie wtedy obchodzimy Święto Zakochanych, potocznie nazywane Walentynkami. W tym dniu obdarowujemy bliskie nam osoby kartkami, słodkimi upominkami, kwiatami i innymi prezentami.
Przygotowania do obchodów Walentynek w naszej szkole były długotrwałe, ale efekt pracy przekroczył nasze najśmielsze oczekiwania. Już od rana w szkole dało się odczuć walentynkowy nastrój. Kulminacja nastąpiła podczas 3 lekcji 14.02.2014 r. To właśnie wtedy uczniowie naszej szkoły, z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, zaprezentowali zebranej społeczności szkolnej przedstawienie walentynkowe, czyli „Randkę w ciemno”.
Kolejno kandydatów na randkę w ciemno wybierali Albert Max, czyli Weronika Giełazis i Klara, którą znakomicie odegrał Marcel Grudziński. W przedstawieniu wzięli również udział: Natalia Drażba i Marlena Putra - prowadzące, Sebastian Krzesicki, Tobiasz Kopko, Mikołaj Baliński, Dominika Suchocka, Dominika Dadura, Oliwia Masłowska.
Dla obydwu par została przygotowana nagroda niespodzianka – wycieczka po i wokół szkoły. Nad całością czuwała pani Marta Karniej
Nastepnie rozstrzygnięto konkurs na wiersz walentynkowy i kartkę walentynkową. Wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody.
W ramach obchodów Święta Zakochanych została w naszej szkole zorganizowana również poczta Walentynowa oraz wybory najsympatyczniejszych uczniów. Tytuł ten zdobyły ex aequo wśród dziewcząt Andżelika Żukowska i Weronika Giełazis oraz Bartosz Kuprewicz
Ten dzień od rana zapowiadał się niezwykle. Korytarzami szkoły w Wieliczkach przemykali Batman i Spiderman, widziano też kotka, niejedną czarownicę oraz najprawdziwszą księżniczkę! Wśród rozbawionych dzieci znalazł się również szeryf z Dzikiego Zachodu, skoczek narciarski i prawdziwa Słowianka. W Szkole Podstawowej w Wieliczkach 21 stycznia odbył się bal karnawałowy, podczas którego uczniowie mieli możliwość wspólnej zabawy. Był to dzień wyczekiwany przez dzieci przez wiele tygodni. Po 2 lekcjach wszyscy zebrali się na pięknie przystrojonej sali balowej, gdzie przywitała ich pani dyrektor Sylwia Balińska, życząc wszystkim wspaniałej i udanej zabawy. Dodatkową atrakcją szkolnej imprezy byli animatorzy zabawy ze szkółki tańca TANMUZ którzy prowadzili bal karnawałowy. Uczniowie tańczyli w rytm najnowszych szlagierów pod czujnym okiem pań instruktorek tańca. Gdy tancerze poczuli się zmęczeni, mogli odpocząć i zjeść pyszne ciasta przygotowane przez rodziców w klasach. Młodszych uczniów odwiedził też Mikołaj z workiem pełnym prezentów. Słodkie przekąski i upominki wywołały moc radości. Przyznano też nagrody za najlepsze kostiumy. Jury postawione było przed nie lada wyzwaniem, bowiem przebierańcy wykazali się wielką pomysłowością i humorem! Tak, dzień ten był naprawdę udany i niezwykły, z pewnością pozostanie w pamięci wszystkich na długo.
8 stycznia odbył się wyjątkowy konkurs, w którym wzięła udział cała społeczność szkolna wraz z rodzicami a nawet młodszym rodzeństwem. Hasłem przewodnim konkursu było „Wspólne kolędowanie”. W tej rozśpiewanej rywalizacji wzięły udział wszystkie klasy I-VI wraz z wychowawcami. Niektóre z klas wspomagane były głosami rodziców oraz młodszego rodzeństwa.
Pomysłodawcą i organizatorem konkursu było Stowarzyszenie „Wspólny Cel. Gmina Wieliczki”
Stowarzyszenie organizując konkurs jako cele postawiło:
Przed świętami klasy dokonały wyboru repertuaru oraz pilnie ćwiczyły wybraną kolędę lub pastorałkę.
8 stycznia już od rana w szkole wyczuwało się atmosferę wielkiego oczekiwania. Pani Dyrektor Sylwia Balińska otwierając konkurs życzyła wszystkim dobrej zabawy i powodzenia w rywalizacji. Na początek przedstawiciele klas wylosowali kolejność prezentacji swoich utworów. Jako pierwsi swe umiejętności wokalne prezentowali uczniowie klasy IIa wraz z wychowawczynią i rodzicami. Cała klasa wyglądała wyjątkowo uroczyście i przepięknie zaśpiewała kolędę „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Dzięki kolędom i pastorałkom w wykonaniu kolejnych zespołów klasowych odkryliśmy w naszej szkole wiele talentów wokalnych. Jury w składzie p. Renata Lau, p. Joanna Kopiczko i p. Irena Waszkiewicz miało bardzo trudne zadanie w wyłonieniu trójki laureatów. Ostatecznie I miejsce zdobyła klasa IIIb za wykonanie kolędy „Dzisiaj w Betlejem”, II miejsce zajęła klasa Va, która wykonała „Gore gwiazda Jezusowi, III miejsce wspomniana już klasa IIa za kolędę „Pójdźmy wszyscy do stajenki”.
Zwycięskim klasom organizator konkursu Stowarzyszenie „Wspólny Cel. Gmina Wieliczki” ufundowało: bilety wstępu na basen ( I miejsce basn w Suwałkach, II i III miejsce basen w Olecku), każda z klas otrzymała również radioodtwarzacz oraz zestaw słodyczy. Nagrody wręczali przedstawiciele stowarzyszenia panowie: Artur Gryczko i Krzysztof Baliński.
Wszystkie klasy biorące udział w konkursie otrzymały zestawy słodyczy.
W tradycji wspaniałe jest, że przechowuje w sobie pamięć dawnych dni, utrwala to, co najpiękniejsze i najszlachetniejsze, także ludzkie uczucia. Zabiegani, zapracowani, zaabsorbowani własnymi sprawami nie zawsze mamy czas, by je sobie okazać. Są jednak takie dni, kiedy zatrzymujemy się na chwilę, by dostrzec obok siebie drugiego człowieka, spojrzeć głąb siebie, zadumać się nad życiem. Te dni to święta Bożego Narodzenia.
O tych najwspanialszych świętach w roku, pełnych ciepła i radości 20 grudnia 2013r. przypomnieli uczniowie Szkoły Podstawowej w Wieliczkach, którzy pod kuratelą pani Jadwigi Milewskiej o przygotowali Jasełka Bożego Narodzenia. Przedstawienie jasełkowe przybrało niecodzienną formę. Przy żłóbku Jezusowym kolędowały anioły, pastuszkowie, Trzej Królowie, którzy przybyli do Maryji i Jezusa. Równolegle młodzi artyści przypomnieli niechlubną historię króla Heroda, który dla zachowania władzy posunął się do zbrodni najcięższej i został za to srodze ukarany. Szczególna oprawę miała kolęda "Lulajże Jezuniu" w wykonaniu Natalii Drażby, której na skrzypcach towarzyszyła Oliwia Masłowska. Każdy wspaniale odegrał swoją rolę i zachwycił zebranych uczniów, nauczycieli oraz gości w osobach Pana Wójta Jarosława Kuczyńskiego i Księdza Proboszcza Antoniego Sawickiego.
Pani Jadwiga Milewska do śpiewania kolęd zaprosiła wszystkich zgromadzonych i przygotowała nam niespodziankę – bożonarodzeniowe karaoke. Świąteczny nastrój udzielił się wszystkim, wspólne kolędowanie dało wiele radości uczestnikom spotkania. Uroku przedstawieniu dodały stroje dzieci oraz świąteczna dekoracja.
Dyrektor Szkoły Pani Sylwia Balińska oraz przybyły na spotkanie jasełkowe Wójt Gminy Jarosław Kuczyński złożyli wszystkim zebranym życzenia świąteczne. Wspaniały występ i niezwykła atmosfera nagrodzona została gromkimi brawami.
Na zakończenie Pani Marta Karniej przedstawiła wyniki konkursu na najpiękniejszy stroik świąteczny:
I miejsce Natalia Drażba kl. Va
II miejsce Kinga Bielecka kl. IIIb
III miejsce - Kacper Wasilewski kl. IIIa.
Gratulujemy nagrodzonym, a wszystkim składamy życzenia pięknych, niepowtarzalnych świąt, pełych ciepła i radości w rodzinach.
11 grudnia 2013r. (środa) o godz. 15.30 odbędzie się spotkanie z rodzicami.
Tematyka zebrania:
1. Przedstawienie rodzicom:
a) Koncepcji Zespołu Szkolno-Przedszkolnego;
b) Programu Wychowawczego,
c) Programu Profilaktycznego
2. Sprawy porządkowe:
a) wpłaty na Komitet Rodzicielski
b) dni wolne od nauki (ferie świateczne, ferie zimowe);
c) planowane wycieczki;
d) organizacja choinki.
3. Spotkania w klasach:
a) informacja o przewidywanych ocenach klasyfikacyjnych w I semestrze roku szkolnego 2013/14
b) sprawy wychowawcze;
c) sprawy różne
d) w klasach V - wychowanie do życia w rodzinie ( organizacja w drugim semestrze).
Dnia 13 listopada w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości. W 1918 roku 11 listopada nasza ojczyzna po 123 latach zaborów odzyskała niepodległość. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali wiersze i pieśni patriotyczne, aby uczcić tak ważny dzień dla kraju.
Na zakończenie apelu pani Dyrektor Sylwia Balińska przedstawiła wyniki Konkursu Wokalno-Recytatorskiego „Tobie Ojczyzno 2013”, który odbył się 09.11.2013 w Gminnym Ośrodku Kultury w Raczkach. I tak za wykonanie wiersza patriotycznego w kategorii klas IV – VI szkół podstawowych :
I miejsce – Natalia Drażba – kl Va - „Niebo złote ci otworzę”
III miejsce – Marlena Putra – kl.Va - „ Twój dom”
wyróżnienie- Weronika Giełazis – kl Va– „ Ktokolwiek jesteś bez ojczyzny”
Za wykonanie pieśni patriotycznej w kategorii klas IV – VI szkół podstawowych - III miejsce – Aleksandra Karaś – kl VIb- pieśń „Miejcie nadzieję”. Wszystkim uczniom, którzy reprezentowali naszą szkołę w tym konkursie serdecznie gratulujemy. Apel, jak i uczniów do konkursu przygotowały panie Renata Lau i Aleksandra Halama.
6 listopada 2013 uczniowie klasy Va Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Wieliczkach odwiedzili bank PKO BP w Olecku. Uczniowie chętnie oszczędzają w SKO, tak więc jako najmłodsi klienci banku z chęcią udali się na tę interesującą wycieczkę. W banku uczniów powitała pani Anna Sowul, która była przewodnikiem dzieci po placówce bankowej. Uczniowie dowiedzieli się o historii i roli banku oraz sposobach oszczędzania. Dzieci miały okazję osobiście sprawdzić prawdziwość banknotów, poznały także banknoty wycofane już z obiegu. Pracownicy banku zachęcali dzieci do systematycznego oszczędzania, mieli także nadzieję, że będą kiedyś przyszłymi klientami banku. Na koniec dzieci dostały pamiątkowe gadżety- długopisy. Odbył się też mini quiz wiedzy o banku i pieniądzach. Nagrodą za prawidłowe odpowiedzi były gadżety z logo SKO. Uczniowie wracali zadowoleni i uśmiechnięci.
Pasowanie na uczniów pierwszej klasy mają za sobą siedmiolatki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wieliczkach. Uroczyste i oficjalne wstąpienie w mury szkolne odbyło się w czwartek, 31 października.
Uczniowie pierwszej klasy po przedstawieniu przygotowanych specjalnie na tę okazję prezentacji artystycznych, złożyli ślubowanie.
Jak na tę uroczystość przystało, każde dziecko wielkim ołówkiem zostało pasowane na pierwszoklasistę przez przewodniczącą Samorządu Szkolnego. Pani dyrektor wręczyła każdemu z uczniów pamiątkowy dyplom.
Uroczystość przygotowała wychowawczyni klasy pierwszej pani Teresa Zeniuk. Swoje pociechy ze wzruszeniem obserwowali i nagrodzili brawami licznie przybyli rodzice.
Znakomitym pomysłem na zachęcenie dzieci do nauki niezbyt lubianej historii jest zaproszenie rycerzy na "Żywą lekcję historii”.
W czwartek 17 października "zjechały” do Wieliczek zakony rycerskie. Na korytarzu szkolnym odbyła się lekcja historii w wykonaniu bractwa rycerskiego z Gniewu. Kasztelan bractwa Jacek Ordowski wraz ze swoimi towarzyszami w ciekawy, przystępny i humorystyczny sposób przedstawili dzieje zakonów rycerskich. Uczniowie poznali zwyczaje rycerskie, kodeks honorowy, uzbrojenie, strój rycerski. Był też pokaz tańca, walki, scenki z życia.
Najbardziej pewnie znany w Polsce Zakon Krzyżacki, którego pełna nazwa brzmi Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, został założony w 1191r. przez mieszczan z Bremy i Lubeki. Ubiorem zakonnym krzyżaków był biały płaszcz z naszytym po lewej stronie czarnym krzyżem wąskoramiennym umieszczanym również na tarczach i chorągwiach. To dzięki niemu nazywano zakon rycerzy niemieckich krzyżakami.
Mieliśmy okazję zobaczyć stroje zakonników na żywo, ponieważ ochotnicy z naszej szkoły zostali w nie odziani. Doświadczyliśmy też małego pokazu sztuki władania średniowieczną bronią. Było zabawnie i wesoło, a wielu uczniów nie mogło opanować śmiechu. Sądząc po reakcjach uczestników, śmiemy przypuszczać, że wszystkim obecnym się podobało. Mamy nadzieję, że w naszej szkole takie przeciekawe lekcje będą odbywać się coraz częściej.
Taka nietypowa metoda edukacyjna spotkania z historią rozbudza wyobraźnię uczniów , zachęca do zgłębiania wiedzy, a co najważniejsze uczniowie mogli wczuć się w realia epoki, ubierając zbroję, próbując walki, uczestnicząc w zwyczajach rycerskich. Spektakl udowodnił, że historia wcale nie musi być nudna, wystarczy ją w przystępny sposób przekazać, by rozbudzić zainteresowanie.