3 czerwca 2019r. przedszkolaki i uczniowie kl. I-III z odziałów w Cimochach z okazji Dnia Dziecka odwiedziły Park Dinozaurów w Jurowcach. Wędrując ścieżką edukacyjną zobaczyły gigantycznych rozmiarów makiety dinozaurów. Mogły je dotykać, zrobić zdjęcie i usłyszeć ich głos. Następnie wszyscy dzielnie pokonali park linowy. Wiele radości dzieciom sprawiła jazda kolejką górską i inne atrakcje w parku rozrywki. Wychowawczynie obdarowały uczniów breloczkami z figurką dinozaura. Na zakończenie było ognisko i pieczenie kiełbasek. Dla ochłody zjadły lody. W późnych godzinach popołudniowych szczęśliwe dzieci wróciły do domu
Akcja ekologiczna "Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci" odbywa się w naszej placówce w dniach 03.06.2019 r. - 21.06.2019 r.,
Rodzaje sprzętu elektrycznego i elektronicznego podlegającego zbiórce
Wielkogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego:
Małogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego
Sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny
Sprzęt audiowizualny
Narzędzia elektryczne i elektroniczne
Zabawki, sprzęt rekreacyjny i sportowy
Przyrządy do nadzoru i kontroli
Automaty do wydawania
Baterie i akumulatory
04 czerwca 2019r. w Szkole Podstawowej w Wieliczkach po raz szesnasty odbył się konkurs dla klas trzecich - ,,Mistrz zadań tekstowych”. Przeznaczony jest uczniów zdolnych, pasjonujących się matematyką. Stwarza on uczniom okazję do sprawdzenia poziomu swojej wiedzy i porównania jej z wiedzą uczniów ze szkół na terenie naszego powiatu. Uczestnicy konkursu rozwijają umiejętności rozwiązywania zadań tekstowych, nabywają umiejętności pracy w grupie, mają możliwości osiągania sukcesów. W konkursie wzięło udział 12 uczestników z następujących szkół: SP nr 1 w Olecku, SP nr 3 w Olecku, SP nr 4 w Olecku, SP w Gąskach, SP w Babkach Oleckich oraz SP w Wieliczkach. Uczniowie mieli do rozwiązania 7 zadań tekstowych w ciągu 90 minut. Nad przygotowaniem i przeprowadzeniem konkursu pracowały panie Teresa Zeniuk i Krystyna Duba.
Wyniki konkursu:
I miejsce – Rafał Smokowski – SP nr 4 w Olecku
II miejsce – Nikola Jasińska – SP w Wieliczkach
III miejsce – Alan Chmielewski – SP nr 1 w Olecku
Wyróżnienia:
Paweł Jasiukiewicz – SP nr 3 w Olecku,
Karolina Jankowska – SP nr 1 w Olecku.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie i wykazanie się umiejętnością rozwiązywania zadań tekstowych, a nauczycielom za wkład pracy włożony w przygotowanie i rozwijanie pasji matematycznych uczniów.
W dniach 29.05.- 31.05 2019 r. uczniowie Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Wieliczkach wzięli udział w wycieczce do Wieliczki, Krakowa, Zakopanego i Zatoru.
Po kilkugodzinnej podróży dotarliśmy do Wieliczki. Przywitała nas deszczowa pogoda.
Zwiedzaliśmy kopalnię soli. W trakcie zwiedzania obejrzeliśmy kilka komór: Mikołaja Kopernika, Michałowice, Józefa Piłsudskiego, Kazimierza Wielkiego i kaplicę św. Kingi. Po krótkim odpoczynku ruszyliśmy windą górniczą na powierzchnię.
Następnym punktem wycieczki był Kraków, a konkretnie sukiennice i Wawel- siedziba królów polskich. O godz. 12.00 usłyszeliśmy hejnał z Wieży Mariackiej.
Po obiedzie przyjechaliśmy do Zakopanego. Nocleg i kolację mieliśmy w willii "Oliwia".
Przywitał nas sympatyczny gospodarz- góral.
Drugiego dnia wycieczki wybraliśmy się z przewodnikiem do Doliny Kościeliskiej ( w obie strony- 12 km pieszo). Należy dodać , że uczniowie z klasy II narzucali tempo. Pogoda była jeszcze gorsza niż poprzedniego dnia. Pilot zaopatrzył nas w nieprzemakalne pokrowce (które i tak nie przydały się w Jaskini Mroźnej, bo woda sączyła się z każdej szczeliny), wyglądaliśmy jak grupa dużych reklamówek.
Po wyczerpującym spacerze przyjechaliśmy na Gubałówkę. Na górę dotarliśmy kolejką. Niestety, góry przykryte były chmurami, więc skupiliśmy się na zakupach.
Po Gubałówce przyszedł czas na Krupówki. I znowu zakupy.
Wczesnym wieczorem wróciliśmy do pensjonatu, by wysuszyć się i zjeść pyszną kolację.
Następnego ranka pożegnaliśmy uroczego gospodarza "Oliwii" i obraliśmy kierunek na Zator.
Tym razem pogoda dopisała. Był upał. 5 godzin spędziliśmy w Energylandii. Uczniowie (opiekunowie też) przeżyli niezapomniane chwile na kolejkach górskich.
Około godz. 18.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. W Wieliczkach byliśmy o godz. 5.00.
Wycieczka była udana, wrażeń mnóstwo.
Może w przyszłym roku wybierzemy się w Sudety...
24 maja 2019r.w naszej szkole odbyło się święto najukochańszych osób - mam, czyli Dzień Matki. To święto ma na celu okazanie matkom szacunku, miłości oraz podziękowania za trud włożony w wychowanie. Z tej okazji dzieci z klas I-III zaprosiły wszystkie mamy do naszej szkoły, aby mogły zobaczyć i wysłuchać przygotowany krótki montaż słowno-muzyczny. Wszyscy uczniowie bardzo się starali podczas recytacji wierszy i śpiewu piosenek. Nad całością występu czuwały panie Krystyna Duba i Halina Bielecka. Dodatkową atrakcją było wręczanie przez dzieci mamusiom własnoręcznie wykonanych prezencików, kolorowych laurek oraz składanie życzeń. Mamy były zachwycone z prezentów. Nie obyło się bez wzruszeń, gdyż niejednej mamie popłynęła łza radości po policzku. Dzieci były dumne, że w tak piękny sposób mogły Mamom podziękować za wszystko, co dla Nich zrobiły i robią. Do dziecięcych życzeń przyłączył się pan dyrektor Marek Dobrzyń, doceniając ważną rolę matki w kształtowaniu osobowości człowieka. Po zakończeniu części artystycznej dzieci zaprosiły swoje mamusie na słodki poczęstunek. Dzień ten był ciekawy, miły i wesoły dla wszystkich.
23 maja 2019 r. w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Wieliczkach odbył się XVI Powiatowy Konkurs Ortograficzny dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych z powiatu oleckiego zorganizowany pod hasłem „ORTOGRAFICZNA CORRIDA”.
W zmaganiach konkursowych wzięło udział 12 uczniów z sześciu szkół: Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Olecku, Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku, Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku, Szkoły Podstawowej im. Ignacego Krasickiego w Świętajnie, Szkoły Podstawowej w Cichym oraz Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Wieliczkach.
Komisja konkursowa, w skład której weszli nauczyciele- opiekunowie uczestników konkursu, wyłoniła następujących laureatów:
5 maja 2019r. uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wieliczkach: Izabella Niedziejko, Oliwia Masłowska, Bartłomiej Gabruś, Eliza i Martyna Jarosz wyjechali z opiekunami: koordynatorką projektu Elżbietą Karaś, Sylwią Balińską oraz Ewą Wasilewską - Ciwoniuk do Chorwacji, by zakończyć dwuletni, polsko – chorwacko - portugalsko - włoski projekt „Bright Green Lands” realizowany w ramach programu Erasmus + .
Pierwszy dzień rozpoczął się spotkaniem wszystkich uczestników w szkole gospodarzy Gornje Vrapce w Zagrzebiu, podczas którego chorwaccy uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności. Zachwycili regionalnymi strojami, skocznymi piosenkami folkowymi. Gorąco powitali wszystkich gości uczestniczących w projekcie.
Później udaliśmy się do klasy, gdzie w międzynarodowych grupach wykonaliśmy instagramowe ramki, na których miał się znajdować tytuł projektu, tj. #brightgreenlands. Zostały one wykorzystane do wykonania zdjęć przyrodniczych i towarzyskich, które następnie brały udział w konkursie.
Drugiego dnia pobytu udaliśmy się do Kutereva na zboczach Welebitu. To właśnie w tej małej miejscowości zostało założone pierwsze w Chorwacji schronisko dla młodych niedźwiedzi. Po dojechaniu na miejsce pani przewodnik zaprowadziła naszą grupę do tych zwierząt, a następnie zaczęła opowiadać o ich życiu. Były tam 3 młode i 2 stare niedźwiedzie. Dowiedzieliśmy się, że trafiają tu najczęściej młode niedźwiadki, których matki padły ofiarą nielegalnych polowań albo zginęły, wychodząc na drogę.
Po skończonym spacerze pojechaliśmy w góry Welebit na lekcję zintegrowanego kształcenia metodą CLIL. Anglojęzyczna prelekcja dotyczyła fenomenu tych gór, które przez długi okres były nieodkryte przez człowieka. Stanowią one swoiste olbrzymie laboratorium, w którym można wiele dowiedzieć się o naturze. Co czyni je wyjątkowymi? Otóż, nawet teraz, w XXI wieku odkrywane są potężne doły krasowe z olbrzymimi przestrzeniami, jaskiniami położonymi w bardzo trudno dostępnych terenach. Dojście do nich wymaga specjalnych technik wspinaczkowych i speleologicznych. Nagłe gejzery wody o temperaturze kilku stopni powyżej zera, obsunięcia skał i lodu, zmęczenie i hipotermia to tylko niektóre z niebezpieczeństw stale zagrażających grotołazom w jaskiniach i dołach krasowych w górach Welebit.
Po czasie interesującej nauki nadszedł czas aktywnego odpoczynku. W tym celu udaliśmy się do parku przygód leśnych „Sherwood”. Tam cała grupa wzięła udział w laser tagu, strzelaniu z łuku i zjazdach na tyrolce. Było to niezwykle intensywne zakończenie dnia.
Trzeciego dnia odbyła się wycieczka się do jaskini Veternica - jednej z największych (powierzchnia wynosi 10 km2), jaką można zwiedzać na terenie Chorwacji. Znajduje się onaw pobliżu Zagrzebia w południowo-zachodniej części Parku Krajobrazowego Medvednica. Ciekawostką okazało się, że w czasie prac archeologicznych w jednej z podziemnych sal odkryte zostały szczątki niedźwiedzi jaskiniowych oraz ślady obozowisk neandertalczyków. Tym, co zapadłow naszej pamięci podczas przemierzania jaskini, były niesamowite odgłosy nietoperzy znajdujących się na suficie i w zakamarkach pieczary zwanej Salą Koncertową.
Następnie wszyscy ruszyliśmy na zwiedzanie Zagrzebia – malowniczo ulokowanego pośród wzgórz, niezwykle urokliwego miasta, którego zabudowę stanowią pełne kunsztu i elegancji budowle pamiętające jeszcze czasy monarchii austro-węgierskiej. Skupiliśmy się na starej części stolicy, gdzie zobaczyliśmy m.in. Katedrę Wniebowzięcia NMP, która jest największą budową sakralną w tym państwie oraz znajdujące się w niej organy zaliczające się do dziesięciu najważniejszych na całym świecie. Zwiedziliśmy także Kościół św. Marka z charakterystycznym dachem, na którym kolorowe dachówki z lewej strony przedstawiają herb Chorwacji, Dalmacji i Slavonii, natomiast z prawej - herb chorwackiej stolicy. Widzieliśmy także Kamienną Bramę – element murów miejskich średniowiecznego Zagrzebia, w której znajduje się obraz Matki Bożej uznawany za cudowny.
Od czwartkowego poranka pogoda, niestety, nie dopisywała, ale nie przeszkodziło to w zwiedzaniu Parku Narodowego Jezior Plitwickich - wyjątkowego obiektu składającego się z szesnastu jezior krasowych połączonych ze sobą licznymi wodospadami, znajdującego na liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Pełną zachwytów wycieczkę po parku rozpoczęliśmy dwudziestominutowym rejsem po największym i najgłębszym jeziorze Kozjak. Naszą uwagę przykuł nie tylko malowniczy brzeg, ale także zmieniający się kolor wody - ze względu na dużą głębokość jej odcień przechodził od turkusowego do ciemnozielonego, szmaragdowego. Jednak główną atrakcją tego dnia okazał się potok Plitvica, spadający w głąb doliny wysokim na 78 m Wielkim Wodospadem ( chor. Veliki Slap). Jest to największy wodospad Chorwacji. By do niego dotrzeć, musieliśmy pokonać prawie kilometrową sieć ścieżek i mostów z oznaczonymi punktami widokowymi. Przemoczeni, ale zachwyceni i zauroczeni widokami wróciliśmy do goszczących nas domów.
10 maja – ostatniego dnia pobytu w Chorwacji - wszyscy uczestnicy projektu „Bright Green Lands” spotkali się na ceremonii podsumowującej efekty dwuletniej międzynarodowej współpracy, otrzymali dyplomy za udział w konkursach oraz certyfikaty.
Przedsięwzięcie podsumowała także koordynatorka projektu – Elżbieta Karaś:
- Jako nauczycielka języka angielskiego staram się nauczać młodzież w kreatywny sposób, ze szczególnym uwzględnieniem metody projektowej. Jestem koordynatorem ciekawych programów wspierających zainteresowanie nauką języków obcych. Jednym z nich jest Erasmus+, którego realizację nasza placówka kończy w tym roku szkolnym. Udział w programie to przedsięwzięcie, w którym młodzież może realizować się na wielu płaszczyznach: nawiązywać znajomości, współpracować przy wykonywaniu multijęzycznych zadań projektowych, ucząc się otwartości na inne kultury i współpracy w międzynarodowej grupie. Kończący się projekt „Bright Green Lands” dotyczył synergii działań proekologicznych, doradztwa zawodowego i wykorzystania narzędzi technologii informacyjnej. Uczniowie mieli okazję zdobywać doświadczenie na Maderze (Portugalia), Sycylii (Włochy) i Zagrzebiu (Chorwacja). Porównywali walory przyrodnicze północy i południa Europy, uczestnicząc w lekcjach CLIL, odwiedzali zakłady pracy ( w Polsce Delphia Yachts i „Prawda”), stworzyli wiele prezentacji multimedialnych i książek elektronicznych, zamieszczonych na Twinspace projektu, Facebooku i stronie internetowej szkoły.
Oliwia Masłowska
IV Powiatowy Konkurs Recytatorsko – Muzyczny Poezji Jana Pawła II
Czternaście lat temu Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wieliczkach po raz pierwszy zaprosiło młodzież z powiatu oleckiego do wzięcia udziału w konkursie recytatorsko – muzycznym poezji patrona swojej szkoły. W tym roku w symboliczny sposób zakończono przedsięwzięcie pod szyldem tej placówki, co nie oznacza, że nie będzie ono kontynuowane, wręcz przeciwnie, o czym zapewnił dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego - p. Marek Dobrzyń, rozpoczynając spotkanie, bowiem co roku konkurs skupiał młodych uczestników przedstawiających interpretacje tekstów Jana Pawła II na wysokim poziomie, które poruszały zebranych i zmuszały do głębokich refleksji, co podkreśliła przewodnicząca tegorocznej edycji – p. Zuzanna Hołubowicz – konsultant oleckiej filii W-MODN w Olsztynie.
17 maja 2019r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Wieliczkach na zaproszenie organizatorek – Jolanty Motulewicz i Bożeny Dobrzyń - konkurs zgromadził dziewiętnaścioro uczestników z siedmiu szkół powiatu oleckiego: Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku, Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku, Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kowalach Oleckich, Szkoły Podstawowej w Judzikach, Szkoły Podstawowej im. Ignacego Krasickiego w Świętajnie oraz Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Wieliczkach. Swoją obecnością zaszczycili zgromadzonych Wójt Gminy Wieliczki – Jarosław Wiesław Kuczyński, proboszcz Parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – ks. Antoni Sawicki, dyrekcja szkoły – Marek Dobrzyń i Sylwia Balińska, Przewodnicząca Rady Rodziców – Marta Gładyszewska oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury – Małgorzata Bartoszewicz. Zanim młodzież stanęła w szranki konkursowe, uczennice z Wieliczek: Roksana Żukowska, Natalia Baranowska, Katarzyna Wasilewska, Zofia Kozłowska oraz Martyna Gorlo zaprezentowały krótkie wprowadzenie, w tym roku skupiające się wokół nauczania Jana Pawła II o Duchu Świętym. Po tym rozpoczęły się zmagania konkursowe, nad przebiegiem których czuwały konferansjerki: Sylwia Żukowska i Edyta Olenkiewicz, wspierane przez odpowiedzialnych za dźwięk Patryka Paczyńskiego i Krystiana Andrzejewskiego.
Komisja w składzie: Zuzanna Hołubowicz, Jolanta Grędzińska – Kosiorek, Małgorzata Burba oraz Wiesława Modzelewska po wysłuchaniu wszystkich prezentacji ustaliła laureatów XIV Powiatowego Konkursu Recytatorsko -Muzycznego Poezji Jana Pawła II:
kategoria: poezja recytowana
I miejsce
Julia Dębowska ze Szkoły Podstawowej im. Ignacego Krasickiego w Świętajnie przygotowana przez panią Agnieszkę Zakrzewską
II miejsce ex aequo
Jakub Mackun i Agnieszka Majewska ze Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku przygotowani przez panią Annę Karolinę Szyłkiewicz oraz panią Annę Klimasarę
III miejsce ex aequo
Julia Naruszewicz ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kowalach Oleckich przygotowana przez panią Ewę Urbanowicz
Julia Szlaszyńska ze Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku przygotowana przez panią Agnieszkę Kopycką
wyróżnienia
Miłosz Sienkiewicz ze Szkoły Podstawowej w Judzikach przygotowany przez Agnieszkę Łaskowską
Weronika Ciska ze Szkoły Podstawowej im. Ignacego Krasickiego w Świętajnie przygotowana przez panią Agnieszkę Zakrzewską
Kinga Sosnowska ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kowalach Oleckich przygotowana przez pana Zbigniewa Sieńko
kategoria: poezja śpiewana
I miejsce
Weronika Kołodzińska ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kowalach Oleckich przygotowana przez pana Zbigniewa Sieńko
II miejsce
zespół w składzie: Katarzyna Witkowska, Izabela Rutkowska, Natalia Rant ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku przygotowany przez panią Jolantę Gierak
III miejsce
Magdalena Miławicka z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Wieliczkach przygotowana przez panią Renatę Lau
wyróżnienie
Oliwier Gulbierz ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kowalach Oleckich przygotowany przez pana Zbigniewa Sieńko
Dziękując komisji konkursowej, dyrekcji szkół, cichym sponsorom, nauczycielom przygotowującym i przede wszystkim uczestnikom, tym wszystkim, dzięki którym odbył się tegoroczny konkurs, już dziś zapraszamy na XV edycję w 2020 roku, kiedy będziemy obchodzić 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II.
Organizatorzy
Dnia 05 kwietnia 2019 roku w naszej szkole, jak co roku odbyła się kolejna edycja Gminnego Konkursu Recytatorskiego kl. I – III pod hasłem „W świecie zwierząt”. W konkursie udział wzięło 15 recytatorów ze SP Wieliczki i Fili Cimochy. Wiersze były ciekawe i barwnie zaprezentowane. Dzieci wykazały się dużą odwagą pokonując swoją nieśmiałość przed publicznością.
Jury w składzie:
p. wicedyrektor Sylwia Balińska
p. Elżbieta Kasprzyk
p. Marta Karniej
po trudnej naradzie wyłoniła następujących zwycięzców:
I miejsce – Bartosz Szulc Filia Cimochy
II miejsce – Kornelia Woronko SP Wieliczki
III miejsce – Lena Wojciechowska Filia Cimochy
Przyznano również dwa wyróżnienia
Malwina Kuczyńska – SP Wieliczki
Alan Krajewski – SP Wieliczki
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, które wręczyła dzieciom p. wicedyrektor. Zwycięzcy otrzymali nagrody, a pozostali uczestnicy nagrody pocieszenia.
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów w konkursach recytatorskich.
Znane są już wyniki zmagań uczniów w konkursach organizowanych przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty w roku szkolnym 2018/19. Niezwykle miło nam poinformować, że uczennica klasy VIIIa Martyna Gorlo znalazła się w gronie laureatów. Uzyskała tytuł Laureata Wojewódzkiego Konkursu z Języka Polskiego, tytuł Laureata Wojewódzkiego Konkursu z Fizyki oraz po raz drugi tytuł Laureata Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego. Gratulujemy!
Tradycyjnie w marcu uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „KANGUR. 21 marca 2019r. uczniowie w ponad 60 krajach na świecie rozwiązywali jednocześnie zadania konkursowe. Naszą szkołę w tym roku reprezentowało 28 uczniów z klas II-VIII, którzy przystąpili do konkursu w czterech kategoriach – żaczek, maluch, beniamin oraz kadet. Wyniki poznamy na początku czerwca, ale już dzisiaj wszystkim uczestnikom gratulujemy udziału w konkursie i trzymamy kciuki za dobry wynik.
1 marca 2019 roku społeczność szkolna oddała hołd Żołnierzom Niezłomnym, by w ten sposób uczcić ich walkę i ofiarę, jaką ponieśli w obronie zachowania niepodległości naszej ojczyzny.
Po krótkim wprowadzeniu przez konferansjerów: Martynę Gorlo i Edytę Olenkiewicz uczniowie klasy VIIIa: Zofia Kozłowska, Tymoteusz Miszczak, Michał Olenkiewicz, Krystian Andrzejewski i Bartosz Śliwiński, wcielając się w role – odpowiednio – Danuty Siedzikówny, Henryka Fiuka, Leszka Andrzeja Mroczkowskiego, Augusta Emila Fieldorfa oraz Witolda Pileckiego, podjęli próbę przybliżenia zgromadzonym tragiczną, naznaczoną latami walki, licznych aresztowań, bólem i cierpieniem historię wspomnianych Żołnierzy Wyklętych. Natomiast Natalia Szczodruch i Paulina Falko wspomniały Józefa Kurasia, wykonując „Epitafium dla Majora Ognia”. Piękny i wzruszający występ zaprezentowała także grupa uczniów, która pod kierunkiem odpowiedzialnej za oprawę muzyczną p. Izabeli Czapuryn zaśpiewała pieśń „Biały krzyż”. Nie mniej poruszająca była recytacja Adrianny Sulżyckiej, która słowami poety zadała pytanie „żołnierzom wyklętym” - „Po co wam to chłopcy było?” i otrzymała krótką, ale jakże wymowną odpowiedź: „Bo tak trzeba było?”. Cały występ uzupełniała prezentacja multimedialna składająca się z archiwalnych zdjęć i filmów, przygotowana przez Sylwię Żukowską. Na zakończenie apelu padły pełne refleksji, zmuszające do zadumy słowa: „Bo wolność to jest tyle, ilu nas poległo. I wolność to jest tyle, ilu nas żyje!”.
Cennym ubogaceniem spotkania była wizyta zaproszonych gości - członków Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie. Pani Danuta Kaszlej – prezes klubu – wprowadziła zgromadzonych w niełatwy temat niepodległościowego ruchu partyzanckiego, stawiającego opór sowietyzacji Polski, idealnie nawiązując do wcześniej wysłuchanego apelu, natomiast p. Zbigniew Kaszlej - historyk od lat zajmujący się podziemiem niepodległościowym na Augustowszczyźnie i Suwalszczyźnie opowiedział o Żołnierzach Wyklętych działających na naszych terenach.
Zaproszeni goście byli pod ogromnym wrażeniem zaprezentowanego przez uczniów naszej szkoły apelu. Podziwiając pracę, odpowiedzialność i zaangażowanie przyłączyli się do podziękowań dyrektora szkoły – Marka Dobrzynia – i szczerze pogratulowali uczniom i nauczycielom, którzy przygotowali niełatwe, ale wyjątkowe spotkanie: Jolancie Motulewicz, Izabeli Czapuryn i Marlenie Miliszewskiej.
Szkoła Podstawowa w Wieliczkach bierze udział w projekcie Polskiej Akcji Humanitarnej „ Świat bez głodu”. W tym roku szkolnym pomagamy mieszkańcom Sudanu Południowego, gdzie konflikty, trudne warunki klimatyczne i kryzys ekonomiczny kraju sprawiają, że mieszkańcy migrują w inne części kraju lub poza jego granice w poszukiwaniu bezpieczniejszego schronienia, wody i żywności. W lutym 2017 roku ONZ ogłosiła pierwszą od 6 lat klęskę głodu. Włączyliśmy się i działamy na rzecz dostępu do żywności.
Pragniemy uświadomić naszym uczniom, że pomaganie może być przyjemne i wiązać się z pozytywnymi emocjami, a ponadto, że dzięki ich zaangażowaniu można pomóc innym. W związku z tym, 28 lutego (Tłusty czwartek) zorganizowaliśmy w naszej szkole już po raz trzeci „Kiermasz słodkości”.
Chętni rodzice i nauczyciele upiekli wspaniałe słodkości – babeczki, ciasteczka, ciasta, pączki, stoły uginały się pod wpływem tych smakowitości. Hitem tego roku były świeżo pieczone gofry, do których upieczenia przygotowano 30 litrów ciasta. Cel był szczytny każda złotówka zebrana w tym dniu, została przekazana na konto PAH. Zainteresowanie kiermaszem przeszło nasze najśmielsze oczekiwanie, uczniowie byli bardzo hojni, kupowali do momentu, aż słodkości zniknęły ze stołów. Kiermasz po raz kolejny okazał się sukcesem, w tym roku pobiliśmy rekord, ponieważ po komisyjnym podliczeniu pieniędzy okazało się, że udało się nam zebrać 1549,10zł. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy upiekli ciasta, a także tym, którzy wsparli nas w organizacji i obsłudze. Dzięki Waszemu zaangażowaniu ten dzień był wyjątkowy.